Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Прост трик за бърза сметка наум, който ще ви спести объркване и притеснение в първите месеци с еврото

Ключови думи: ресто, евро, левове,

От днес България официално е част от еврозоната, а през януари плащанията в магазините ще се извършват както в левове, така и в евро. Именно този преходен период създава най-много объркване и то не заради цените, а заради рестото. По правилата, когато платим в левове, а сумата е закръглена в евро, рестото може да бъде върнато в европейската валута.

Типичен пример е покупка за 26,83 лева, платена с банкнота от 50 лева. В този случай рестото се връща в евро от 11,84 евро. За много хора това число не говори нищо на пръв поглед, а моментът е кратък и напрегнат, образува се опашка, следващ клиент, шум и бързане.

Важно е да се подчертае, че в първите месеци повечето неточности няма да са умишлени. И търговците, и клиентите тепърва изграждат нови навици. Именно затова умението да направим бърза ментална проверка става изключително полезно.

За ежедневни покупки не е нужно да знаете точния курс до последната цифра. Най-лесният ориентир е:
1 евро ≈ 2 лева

Това не е точният курс, но е напълно достатъчен за бърза проверка дали рестото е в разумни граници.

Но по-добър и точен е безплатния калкулатор от лева в евро, за който може да прочетет тук:

Безплатен калкулатор спасява малкия бизнес от грешки с рестото в евро

Как работи това на практика

– Очаквате около 4 лева ресто → приблизително 2 евро
– Ако получите 1 евро → нещо не е наред
– Ако получите между 1,90 и 2,10 евро → всичко е нормално

Този метод не е за счетоводна точност, а за самоконтрол в реално време. Той ви помага веднага да усетите дали има сериозно разминаване.

Най-често грешките ще бъдат дребни  и да няма, как ще има закръгляване, автоматизъм, бързане. Психологическият момент също е важен, при него много хора ще се притесняват да попитат, за да не изглеждат подозрителни или дребнави. Всъщност спокойният въпрос е напълно нормален и полезен и за двете страни.

Докато старите ни навици от работа само с левове отстъпят място на нови, несигурността е естествена. Но няколко секунди сметка наум са напълно достатъчни, за да си тръгнете от касата уверени, а не с въпрос в главата.

3
Коментара по темата
3.
Калоян
01.01.2026 20:12:52
Мария Арнаудова, Вие сте същински гений - никога нямаше да ни хрумне да сметнем сумата в съотношение 1:2!!!! Я да видим какво ще каже Вашият неповторим колега Димитър Киряков - той е специалист по неподозираните умозаключения ..
2.
Хахо
01.01.2026 18:23:37
Нашенеца, който толкова много протестира срещу крадците в политиката, ще приложи метода на крадене в обикновения живот. Така както са започнали и големитге крадци като политици, магистрати, чиновници и др.
1.
Иван
01.01.2026 17:30:40
В мастерхаус от няколко месеца касиерките се "объркват" и връщат по малко ресто, въпреки че беше само в лева, сега ще е навсякъде.
  Добави Коментар
Започна консервацията и реставрацията на римските терми в Акве калиде Експонирана ще бъдат североизточната кула на банята и нейната източна стена, ще бъде изградена и туристическа инфраструктура Малки лазарки от три детски градини внесоха празничен дух в Община Несебър  Деца от ДГ „Яна Лъскова“, ДГ „Моряче“ и ДГ „Калина Малина“ поздравиха служители и посетители с песни, танци и наричания в навечерието на Лазаровден и Цветница
Кичка Бодурова стана баба Новороденото се казва Микаела Лазарки от ДГ „Раковина“ внесоха празнично настроение в Съдебната палата в Бургас Деца от група „Морски перли“ поздравиха магистрати и съдебни служители с песни, танци и народни носии в навечерието на Лазаровден
ПГТ „Иван Вазов“ в Слънчев бряг отбеляза 59 години с празник на талантите и професионалните умения Ученици, учители и родители отпразнуваха годишнината на гимназията с музика, демонстрации, викторина, спортни игри и награди за изявени възпитаници БФВ иска да изгради Дом на волейбола Бюджетът на федерацията вече е малко над 8 милиона евро, като повече от половината са собствени средства. Това е вторият най-висок бюджет сред спортните федерации в България, каза Любо Ганев
Облачно време с валежи и сняг в петък, температурите леко се повишават НИМХ предупреждава за променлива обстановка с валежи от дъжд и сняг в различни райони на страната Новият физкултурен салон на ОУ "Георги С. Раковски" в с. Оризаре бе домакин на спортна инициатива за ученици от II клас Учениците се включиха в щафети и подвижни игри, насочени към активния начин на живот и работата в екип
Осъдиха Нова тв за интервю с порноактрисата Габровска, създавали опасен модел за подражание Административният съд в София потвърди санкцията от 15 000 лева Има хипотеза, че детето в Ямбол е оставено умишлено само на терасата Започват действия по разследването – разпити на родителите, на свидетели, на съседи, на роднини
Етичната комисия към Прокурорската колегия се самосезира заради Емилия Русинова Проведено е извънредно заседание, изискана е информация от компетентни органи, а темата идва след публични твърдения за пътувания на ръководителя на Софийската градска прокуратура с Петьо Петров - Еврото Иран с остро послание към САЩ и Израел след ново изявление на военните Говорител на иранското командване „Хатам ал Анбия“ заяви, че Техеран ще продължи действията си, а реакцията дойде след нови заплашителни думи от Доналд Тръмп