Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Еврото поскъпна до 2 лева, но защо пред чейндж бюрата в Бургас има такива опашки

При посещението на наш репортер в мол „Галерия“ го завари опашка, която беше меко казано внушителна. Това е обичайна гледка в последните дни
Ключови думи: обменни бюра, валута, евро, лев, превалутиране, монети, опашки, флагман, хора

Обменните бюра в момента са буквално препълнени с хора, които бързат да обменят парите си в евро часове и дни преди въвеждането на единната валута. 

Най-притеснителна е ситуацията при чейндж бюрото в мол „Галерия“, където по информация от наши източници от няколко дни са започнали да се формират опашки на партерния етаж на търговския център.

При посещението на наш репортер в събота, приблизително в 12:00 часа, опашката беше меко казано внушителна. Десетки търпеливо чакаха реда си, касите работеха без прекъсване, а дали валутният резерв на конкретното чейндж бюро ще издържи на засиленото търсене, остава въпрос с неясен отговор.

Допълнително напрежение създава и курсът на еврото.

Към днешна дата цената „продава“ на места достига почти 2 лева за 1 евро, или по-точно 1,988 лева. За сравнение, само преди няколко седмици горната граница при обменните бюра беше около 1,963 лева, при официален курс на БНБ от 1,95583 лева за евро. Това означава, че в момента гражданите плащат значително по-висока цена, с което помпат инфлацията. Т.е. - губят 1,70 лева за всеки 100 евро, но въпреки това има големи опашки.

Към настоящия момент може със сигурност да се каже, че това е един от най-силните периоди за обменните бюра. Една от основните причини е, че при внасяне на суми над 30 000 лева в банка те подлежат на задължително деклариране, докато при обменните бюра подобно изискване няма. Именно това ги прави по-предпочитани за много българи, въпреки по-неизгодните курсове.

Възниква и друг важен въпрос - дали това не са последните дни на активна работа за част от чейндж бюрата не само в града, но и в цялата страна. След пълното въвеждане на еврото ролята им неминуемо ще се промени, а част от тях може да се окажат икономически нежизнеспособни, казват експерти.

Флагман.бг разговаря със собственик на обменно бюро в Бургас. Той е спокоен за бизнеса си, тъй като в морския град са диверсифицирали бизнеса и не работят само с евро, а с множество други валути. По думите му по-високите нива на курс продава в последните седмици се дължали от една страна на засиленото търсене на евра, а от друга - забавеното снабдяване на банките, които в момента били свръхнатоварени заради предстоящото въвеждане на новата валута. 

Според действащите правила обменните бюра имат право да определят курса си с отклонение до 5 процента над официалния, което означава, че стойности между 1,98 и 1,99 лева за евро са напълно законни. Това обаче не ги прави по-малко неизгодни за потребителите, които в стремежа си да действат бързо често губят реална стойност от парите си.

Флагман.бг продължава да следи внимателно развитието на тази важна за цялата страна тема.

Повече подробности може да видите в нашия репортаж.

36
Коментара по темата
36.
Оffce
30.12.2025 11:05:47
Kaто на заколение в кошарата на финансите да подстрижат стадото
35.
до 13
29.12.2025 14:38:23
ти си цяла спекула, според теб си търговия така ли ?
34.
Mtm
29.12.2025 13:48:34
Как пък сметнахте, че губиш 1.70 лева на 100 евро?
33.
Дедо ви
29.12.2025 09:38:34
Ми в банката ще питат от де са тез парЕ че и от НАП ще се интересуват, някой не си е плащал данъците някой има сиви паРЕ, то затва луднаха да сменят щот после само печката ше могат да палят с тях
32.
Наркоман с тротинетка скиорски очила и колонка JBL
29.12.2025 05:26:56
Аз пък след като си свих тютюн и изпуших една цигарка се светнах че в казината в момента отивате вкарвате Бг пари и ви връщат в евро. Само трябва да се удържите да не харчите много.
Ония ден сложиш 1000 лв.
разцъках малко и ги изкарах направих се че ме търсят.
и ми върнаха 500 евро кеш.
Много съм доволен отивам да карам е морската.
31.
Бай тъпанар
29.12.2025 01:24:37
Прости хора прости хорааа… Това е скрита-открита реклама на чейнч бюрото на главната. Тъпанари погледнете снимката от Мол-а и клипа от главната! Отиваш и не чакаш като тъп (ама те повечето са такива) смемяш и бяхаш. Флагман разговаря със собственик на обменно бюро в Бургас…. И още нещо на опашката е 1.989 а на клипа е 1.988 не е кой знае какво ама е по-надолу и не чакаш. Айде собственика на главната утре като вдигне оборота десеторно…. Пия ония с бастуна в синьо
30.
Бай Колю
29.12.2025 00:18:21
Тези финансисти от небето ли падат. Къде да си дянат левчетата от сивата икономика хората. толкова години диплени пачки, сега трудно се обменят накуп.
29.
Динко
28.12.2025 23:34:26
В чейнджа никога не те питат от къде са ти парите! Ето затова чейнджа никога няма да затвори, особено в страни като нашата.
28.
Малкият Мук
28.12.2025 22:57:52
Като вземате Евро от чейнджа , отивайте на опашки за Олио и тоалетна хартия ..

Аман от прости
27.
Arhangela
28.12.2025 22:27:00
Копейките ги лъгаха до последно,че ще спасяват лева и сега малко ще се набутат с еврото…. Но те толкова нямат мозък,че това им е най- малкия проблем
26.
Ben siegel
28.12.2025 22:09:03
Za 5 stotinki I mailite shte prodadete glupaci drebni
25.
Scrooge McDuck
28.12.2025 21:28:35
Kupuva se zlato, dollari i swiss francs osven evro. V bankite nad 30K dejkaracia pishesh a ot turizam bez belejki ima mnogo cash
24.
tamiflu
28.12.2025 21:25:48
da to e protivogripna napitka
23.
Неадекватник
28.12.2025 21:09:45
Tavex е повече от чейндж бюро. Може ли репортерчето с жълто около устата да обясни защо?
22.
:)
28.12.2025 20:58:10
Айде народеее... :)
21.
Мухомора Тъпанарова
28.12.2025 20:53:03
Поскъпна защото копейките изкараха левовете из под дюшеците. Предатели! А уж нямаше да сменят.
20.
Xax
28.12.2025 20:28:00
Прост народ...
19.
ууу
28.12.2025 20:27:48
Глупаци!!!!
18.
До 10
28.12.2025 20:14:16
Абсолютно точно!
17.
???
28.12.2025 20:13:19
Еми нали трябва да обменим левчетата си събирани я от рушветче, я от по-сериозни корупционни практики. Как да го озаконим??? Няма друга държава с такива корупционни нива като в БГ.
16.
Armenski ve4ere burgaski mreji sra4no izpleteni ot
28.12.2025 19:58:24
Управител: МЪГЪРДИЧ ХАРУТЮН БАКЛАЯН

xq xq
davaite armencite sa gladni
15.
Bg-€
28.12.2025 19:54:30
Много Банки продават в момента евро на 1.97 на табло и нямат налични, трудно продават на клиентите си, много клиенти не искат да влизат в банка, а и това е валутен пазар, търговия със валута, има цена купува и цена продава, какво толкова нелогично има в това когато търсенето се повиши до ниво че самите финансови институции не могат да се сдобият с наличности, цената да се повиши до нормалната според търсенето щом са в рамките на закона .
14.
СЕЛЯНИ
28.12.2025 19:47:35
ИБАНЕ ИМА ЛИ ?!?!?!
13.
До 11
28.12.2025 19:39:17
Спекулирам == търгувам. Учете го този български, че се излагате. А и никой не ви кара да ходите там, нали? Тъпак!
12.
@
28.12.2025 19:38:04
Липса на финансова грамотност! Нищо повече. Нищо по-малко! Страх ги е! Ще обеднеят и ще ги ограбят. А да, и след 1.1 ще станат 1/2 по-бедни. И да, лъжат ви. Тези дни се насушах на глуповетини.
11.
Aleuro
28.12.2025 19:28:31
1,95583

Prodava na 1,98 ama nelegalno

Zatvorete im 4ein4a da ne spekulirat
I gotobo
10.
Явно
28.12.2025 19:25:27
много мръсни парици и/или от сивия сектор има за пране... Ако не беше така, няма за какво да бързат и щяха да ги занесат в банка.
9.
tapanari
28.12.2025 19:25:01
Ми като видяха как идиотски се втурнахте да сменяте стотинки и да купувате стартови пакети (никому ненужни пакети), банките ще абдикират не ами направо ще затворят докато се осъзнаете. Човек не може да отиде да свърши наистина важна работа до банката
8.
ПроZт народ-слаба държава
28.12.2025 19:22:24
Кой разбрал-разбрал
7.
Соросоид
28.12.2025 19:18:16
Банките абдикираха напълно от отговорностите си по въвеждане на еврото. Цялата област разчита на машините в Метро за да си предадат стотинките. Опашките пред обменните бюра са километрични, а касиерките ще станат разногледи в първите месеци.
6.
Филма е социален
28.12.2025 19:14:16
В чейндж бюрата няма само евро!! Може да се редът за рубли, ще празнуват нова година в Русия...
5.
жалко
28.12.2025 19:12:12
Сигурно сменят лева, който след броени часове ще е спомен, във велика,международна, гарантирана с танкове и ботокса на путин РУБЛА.
Така де, да не са луди да взимат валутата на гниещия се, фалиращ, разпадащ се еврогейски съюз. хаха
4.
хах
28.12.2025 19:09:34
Очевадно Българина е ужасяващо просто животно.
Явно между този дето брал пластмаса в Сливен и влака блъснал и убил жена му и дъщеря му и тези, които имат доста левове за смяна, та чак ги сменят в чейдж бюрата, няма кой знае каква разлика.
И тези чобани искали референдум...
3.
Фого
28.12.2025 19:09:23
Пълни говеда
2.
Евромилионер
28.12.2025 19:06:38
Редят се за референдума :)
1.
Не спирайте
28.12.2025 19:02:17
Простотията е скъпо удоволствие.
  Добави Коментар
Супер звезда идва на Макс файт в Бургас  Бурак редовно играе срещу най-големите имена в муай-тай включително мач за титлата на RWS Кметът Димитър Николов откри Let’s Play Burgas 2026 – морският град стана столица на гейминга през този уикенд „За Бургас е чест и привилегия да бъде домакин на едно такова страхотно състезание", каза кметът Димитър Николов
„Нефтохимик“ благодари на спонсорите, отчете постигнатото и очерта целите за бъдещето От ръководството на клуба, в лицето на председателя на Управителния съвет Пламен Николов и изпълнителния директор Михаил Атанасов, благодариха на всички фирми и компании, подали ръка на клуба в тежките моменти Вместо да чака институциите: Кметица се качи на фадрома, за да спаси висящо на 7 метра щъркелче След завръщането си от фолклорния фестивал в съседното село Юпер, кметицата получава сигнал за изпаднало в беда щъркелче
Постоянен арест за обвиняемия за катастрофата край Мездра, отнела живота на две деца Според прокуратурата има опасност обвиняемият да се укрие Шеф от ДАИ разследва зверската катастрофа на „Тракия“, в която загинаха две деца Николай Попов от движение „Сияние“ взриви мрежата с разкрития за тежък конфликт на интереси и опит за замитане на истината на пътя
Опасни храни на пазара: БАБХ спря близо 5 тона с куп нарушения в София, Пловдив и Бургас В Бургас са извършени проверки в предприятие и склад Богдан Милчев: Мантинелите са корупционното елдорадо в пътната безопасност Управлението на риска започва от държавата – ако няма оценка, няма и безопасност, заяви директорът на ИПБ
Никола Цолов остана 9-и в спринта в Австрия след удар в първата обиколка Джон Бенет спечели състезанието край Шпилберг Домашен хляб с хрупкава коричка и пухкава сърцевина Ще спрете да купувате от магазина
Животът на 2 зодии се преобръща на 180 градуса до края на лятото Според астролога Бела Поп, мнозина може би наскоро са усещали монотонност и застой, но сега ситуацията се променя бързо Почина голямият турски актьор Кадир Инанър, дори Ердоган скърби за него Той беше един от известните турски актьори, чиито филми десетилетия наред се излъчваха по телевизията не само в Турция, но и в България