Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Mощната магнитна буря връхлетя Земята 

Слънчевите изригвания и геомагнитните бури стават по-чести и по-интензивни по време на слънчев максимум
Ключови думи: мощна, магнитна, буря, 13 ноември, смущения

Tри мощни изблика на слънчева плазма се насочват към Земята, като през следващите нощи може да се наблюдават впечатляващи сияния над северната половина на Съединените щати, много по на юг от обичайното.

Според предупреждение на Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ (NOAA) на 11 ноември вечерта имаше слаба полярна активност по високите географски ширини, нов сряда (12 ноември) Северното сияние може да се наблюдава чак до северна Калифорния и Алабама.

NOAA допълва, че и в четвъртък (13 ноември) може да има силно проявление на сияния, макар прогнозата да е възможно да се промени, когато постъпят повече данни през следващите дни.

Трите слънчеви изригвания, които се движат към нас, известни като изхвърляния на коронална маса (CME), произлизат от особено активни слънчеви петна, наречена AR4274, която в момента е насочена към Земята. Първите две CME избухвания са станали съответно на 9 и 10 ноември и са били предизвикани от мощни X-клас изригвания – най-високият клас в скалата на NOAA за слънчеви изригвания.

Тези изригвания са класифицирани като X1.7 и X1.2, а според сайта Space.com изхвърлените маси може да се „слеят“ или дори да се „погълнат“ една друга, докато се движат към Земята.

Според NOAA, огромното CME, съпътстващо това изригване, се очаква да достигне Земята в сряда (12 ноември). В комбинация с ефекта на предходните две изригвания това може да предизвика сериозни смущения в земното магнитно поле. NOAA прогнозира, че предстоящата геомагнитна буря може да достигне ниво G4 („силна“) – второто по мощност ниво в скалата на агенцията.

Няма нищо, което средният човек трябва да предприеме като подготовка за геомагнитна буря. За повечето хора последствията ще се ограничат до зашеметяващи гледки в небето, а не до прекъсвания на тока. Но това е добро напомняне, че независимо колко напреднала става нашата цивилизация, Слънцето все още определя правилата.

Но, ако сте в САЩ и искате да наблюдавате сиянието през следващите нощи, намерете тъмно място далеч от изкуствена светлина и дайте на очите си около 20 минути, за да се адаптират. Не е нужно специално оборудване, за да видите сиянието, но цветовете понякога изглеждат по-ярки през камера или екран на телефон, защото те улавят повече светлина.

Слънчевите изригвания, CME и геомагнитните бури стават по-чести и по-интензивни по време на слънчев максимум, което води до върховият период от приблизително 11-годишния цикъл на активността на Слънцето. Астрономите смятат, че в момента наблюдаваме този максимум, макар че пикът на активността вероятно е настъпил още миналата година, цитирано от CNN.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Несебър беше домакин на лагера по адаптирани водни спортове на НСА Инициативата на Община Несебър и НСА „Васил Левски“ събра хора с увреждания от България и Германия, а финалът бе отбелязан на Международния олимпийски ден Задържаният за тройното убийство в Угърчин отрича да е извършител, съвестта му била чиста В съдебната зала стана известно, че обвиняемият е роден през 1999 г. в Троян, има завършено основно образование, не работи, осъждан е, мъжът остава в ареста
Починалата шампионка по борба Жанет имала лични проблеми - проговори треньорът ѝ Селекционерът на жените по борба разкри детайли около статута на състезателката и призова смъртта ѝ да не става повод за клубни борби Регата "Черноморец Бургас" събра над 130 ветроходци Седемнадесетото издание на престижното ветроходно състезание беше открито официално на Морската гара в присъствието на десетки гости
Мачът между Ботев и Славия не бил уреден, обяви прокуратурата Решението на прокуратурата е постановено на 10 юни 2026 г., след като месец по-рано са обработени материалите от мащабна проверка на Главна дирекция „Национална полиция“ Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват Най-сериозната тенденция в доклада на НСИ е продължаващият спад при традиционните периодични издания
Даниела от Ергенът не иска да работи от 8 до 17 часа Участничката от „Ергенът“ не спести тежки думи и директно го определи като изключително злобен човек Полицайката ятак на пътния убиец Семерджиев влезе в Сливенския затвор Симона Радева беше отведена с белезници от дома си, за да излежи присъдата си от 3 години и половина
Слиза ли Гала от ефир? Истината за рекордно дългата й ваканция Емблематичното лице на „На кафе“ излезе в най-дългата ваканция в историята на Нова телевизия В Зоопарк Бургас се роди бяло двугърбо камилче Малкото е женско и впечатлява с бялата си окраска – истинска рядкост при този вид
Вътрешният министър Иван Демерджиев започна да сменя областни шефове заради „нов подход“ Във Велико Търново има нов началник  Кола се вряза в кабинета на дентална клиника За щастие при зрелищния сблъсък тази сутрин няма пострадали, а екипът благодари на съседите и приятелите за светкавичната помощ