Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Инвестициите на САЩ в AI - най-големите от железопътната експанзия през XIX век

Ключови думи: САЩ, инвестиции, AI

Преди 140 години Америка построи гръбнака си – железниците. През 2025 г. тя строи мозъка си – центровете за данни за изкуствен интелект (AI datacenters). 

Според данните, споделени от енергийния експерт Боян Рашев в социалните мрежи, капиталовите разходи за центрове за изкуствен интелект вече са достигнали 1.2% от БВП на САЩ – десетократно увеличение спрямо 2022 г., когато са били около 0.1%. До 2030 г. този дял може да стигне стряскащите 3%.

За сравнение, инвестициите в телекомуникационната инфраструктура през дотком бума около 2000 г. са били едва 1% от БВП. Това е най-голямата инфраструктурна вълна след железопътната експанзия през 1880-те години, достигнала 6% – но тогава мащабите на икономиката са били много по-малки, а САЩ тепърва са се превръщали в индустриален гигант.

Днес, при икономика с трилиони долари БВП, да влееш над 1% в една-единствена инфраструктура не просто е сериозно – това е фундаментална трансформация, смята експертът.

САЩ бяха на ръба на рецесия, която засега успяват да избегнат. Причината? Според анализатори, без капиталовите разходи за AI инфраструктура, икономиката на САЩ е щяла да се свие с около 2% през първото тримесечие на 2025 г. Реално, именно тези инвестиции компенсират други стагниращи сектори.

Интересното е, че подобна тенденция се наблюдава и в Китай –  там мащабът може би е дори по-голям, но засега няма подробни данни.

С нарастването на AI инфраструктурата идва и огромен апетит към енергия – по данни на Bloomberg, новите AI дата центрове консумират 10-15 пъти повече електроенергия от традиционните. Това ще трансформира енергийните пазари, ще повлияе на цените и ще предизвика нова надпревара за суровини като мед, литий и редки земни елементи.

Докато САЩ и Китай градят бъдещето, Европа стои встрани – парализирана от зелени идеологии, регулации и бюджетни ограничения. България? Тук липсват дори наченки на стратегическо мислене по темата.

Въпросът не е дали ще има AI революция. Тя вече тече. Въпросът е къде ще сме ние, когато светът се събуди в нова реалност – доминирана от изкуствен интелект, захранван от гигабайти данни, мегавати енергия и трилиони долари инвестиции.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Първи случай в България: Живи корали са задържани на „Капитан Андреево“ Екзотичните морски видове са открити в автобус от Турция за Северна Македония и са предадени за съхранение в музей Най-голямата изненада в края на годината ще преживее тази зодия Ако сте родени под нея, очаквайте безобразен късмет!
Лесна питка с късмети за Бъдни вечер Парчетата и скритите „късмети“ се тълкуват като знак за щастие през идващата година Евростат: Годишната инфлация в България през ноември е над средната за ЕС и еврозоната В Европейския съюз годишната инфлация през ноември 2025 г. е 2,4 на сто, което е спад спрямо 2,5 на сто през октомври
Черноморец Бургас къса с четирима Това са Калоян Кръстев, Стефан Трайков, Павел Георгиев и Тодор Чаворски "Купи и дари" за 17-а поредна година ще подаде ръка на нуждаещите се Целта на проявата е да бъдат подпомогнати социално слаби семейства и хора в неравностойно положение с хранителни продукти и домакински консумативи от първа необходимост
Три зодии започват "късметлийска серия" Появява се шанс да облекчите вътрешното напрежение, да се освободите от натрупаните обиди и да си позволите малко топлина САЩ отчитат обратна миграция за първи път от десетилетия Мигрантите се завръщат у дома, оставяйки повече жилища и работни места за американците, каза той
Този десерт без печене е хит на Коледа – едно парче никога не стига! Прави се без печене, с  бишкоти, крем и ароматно  кафе – лесно, бързо и без риск Димитър Николов поздрави младите танцови таланти с европейски и международни успехи Младите състезатели от КСТ „Бургас“ донесоха престижни отличия от първенства, проведени в морския град
Железопътният тунел между България и Северна Македония трябва да е готов до 2028 г. Проектът ще се изпълнява и управлява съвместно от двете държави под строгия надзор на Европейската комисия Сръбски бос загина загадъчно в Москва Според медиите сръбските разузнавателни агенции са изпратили доклад до Вучич относно „подозрителната смърт“ на Радомир Куртич