Остров Св. Анастасия днес отново се превърна в о. Болшевик – за 100 г. от комунистическия бунт
Повече от триста членове и симпатизанти на Българската социалистическа партия посетиха остров Света Анастасия край Бургас за тържествено отбелязване на стогодишнината от бунта и бягството на 43-мата антифашисти от временния концентрационен лагер, устроен на мястото. Събитието се проведе под патронажа на вицепремиера на Република България и председател на НС на БСП Атанас Зафиров. То се организира от Общински съвет на БСП – Бургас и Български антифашистки съюз. В честването се включиха народният представител Деян Дечев, председателят на Българския антифашистски съюз Евгений Белий, областният председател на БСП Тодор Байчев, общинският председател на социалистите в Бургас Николай Тишев, областният координатор инж. Живко Господинов, общинските съветници от БСП в Общински съвет – Бургас – Мадлен Мутафян, Станимир Баев, Чанко Мирчев и Явор Костов, членовете на НС на БСП Димитър Атанасов и Васил Иванов. Всички те заедно поднесоха венци и цветя на паметната плоча.
„Тук сме, за да си спомним за онези дейци на левицата, които бяха интернирали на острова в най-мракобесните времена. Да си спомним за тяхното епично бягство, което превърна този остров в символ на съпротивата. Хората в Бургас и в областта и до ден днешен помнят името на Теохар Бакърджиев, който е идейният вдъхновител и патрон на това бягство“, каза в словото си Атанас Зафиров.
Той заяви от трибуната още, че било важно да помним всичко това, защото днес сме свидетели на един мащабен опит историята да бъде пренаписана по неправилен начин.
Така най-чистите идеали, на хората с най-светли подбуди, хората, които винаги са били за нас морален коректив, се прави опит днес били окарикатурени в новите учебници по история.
Според него драматичните събития от 1923-1925 година имали и известна ирония, защото Александър Цанков (тогавашен министър-председател), останал в историческата памет като „кръволока“, също е бил заточен след падането на фашистката власт именно на този остров.
Зафиров каза още, че:
„Българската социалистическа партия минава днес през тежки нови изпитания. Но знаейки, че в нашето минало има хора като героите от остров Света Анастасия, които почитаме днес, ние ще успеем да минем и през тази мъгла“.
Той благодари на всички присъстващи за участието в събитието, пожела им здраве и ги покани на традиционния събор на БСП, който ще се състои след седмица на Бузлуджа.
Преди началото на честването вицепремиерът даде старт на общинския плувен маратон за преплуване на разстоянието от острова до Бургас.
По време на тържественото честване на юбилейната годишнина, младата и талантлива бургаска певица Ния зарадва присъстващите с емблематични и символни български песни.
В наше време хиляди туристи идват на скалистия остров, но малко са тези, които знаят, че това малко късче земя се е наричало Болшевик между 1944-1990 г. Има исторически данни, че Фердинанд е искал тук да построи дворец, като замъка на езерото Лаго Маджоре, но желанието му било порязано от общинските съветници. Оттогава островчето пустеело, животът на манастира изцяло угаснал.
Името Болшевик е дадено в памет на бунта и бягството на 43-ма комунисти, заточени през 1925 г. след кървавия атентат в църквата „Св. Неделя“ в София. Сред тях е бил и секретарят на Окръжния комитет на партията в Бургас Теохар Бакърджиев. Три са годините, които свързват историята на този остров с историята на БКП – 1923, 1925 и 1941 г. През 1923 г. са заточени 132-ма септемврийци, между които и четири жени, а през 1925 г. са изпратени още 90 затворници, сред които се ражда идеята за бунт и бягство в СССР.
В средата на юли Пловдивският военно-полеви съд произнася 26 смъртни присъди. Теохар Бакърджиев решава бунтът да се вдигне след свиждане с роднините, привечер на 29 юли. Бунтовниците с негово ръководство превземат караулното помещение и фара, обезоръжават часовоите и началника на охраната. До късно през нощта с две лодки бегълците се прехвърлят в местността Чукалята, където сега се извисява Сараят на Ахмед Доган. Част от тях успяват да се стигнат до Турция и оттам да се прехвърлят до СССР. През 1941 г. там са изпратени 63-ма комунисти от цялата страна, подготвяща въоръжена съпротива срещу законното управление.
В Москва Теохар Бакърджиев работи в Задграничното бюро на БКП, но по време на сталинските репресии е арестуван и въдворен в лагера ГУЛАГ. Умира в нечовешки условия през 1939 г. за идеалите, на които е посветил краткия си живот. (1895-1939 г.)
В Морската градина на Бургас има паметник на Теохар Бакърджиев.
Т.е. около 30-тина червени пенсионери, повечето от които над 70 години. И 5-6 хрантутника на около 50-те.
След като завърши "активното мероприятие" тия комунета ще ги връщат ли отново в къщи или ще ги разтоварят на гробищата?
Всички комуняри днес в Бургас ..герб,бсп,бойко, Зафиров...
Върнаха комунизма тея червени боклуци
В горските землянки, ядохме луканки.
Пиехме ракия, после и вината.
На партизанки вдигахме краката.
Тогавашните политици са били много революционно настървени, нещо като умното Киро от ппдб. Сега такива почти няма, всички са актьори и келеперджии, въртят се като ветропоказатели към парите и авантата, скачат от партия в партия (най-много са от БКП в Герб, а синчетата на БКП и Държавна сигурност - в ппдб). С кеф да гласуваш и за едните, и за другите.
Ще си имаме нашата статуя на свободата по примера на Ню Йорк.....
Хората които са на върха.
За пари и власт продавате и душите си! Тези болшевики може да са имали чисти идеали, но вашата сегашна пасмина, НЕ. И си прибери Киро Добрев от студията, че татко му, комунист с идеали се върти като тирбушон в гроба! Жалки плазмодии!