Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

15 % от заетите лица в ЕС не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома

Ключови думи: ес, почивка

През 2023 г. 15 % от заетите лица в ЕС не са могли да си позволят една седмица почивка извън дома, съобщава "Евронюз". Макар на пръв поглед този процент да не изглежда много висок, той представлява около 42 милиона работещи.

Във всяка от четирите най-големи икономики на ЕС (Германия, Франция, Испания и Италия) над 5 милиона работещи не са могли да си позволят едноседмична почивка според данни на Евростат, публикувани от Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC).

„Почивката със семейството или приятелите е важна за нашето физическо и психическо здраве и е основна част от европейския социален договор“, заявява генералният секретар на ETUC Естер Линч, критикувайки ситуацията.

Бедността сред работещите по време на почивка нараства в целия ЕС, отбелязвайки трето поредно годишно увеличение.

През 2022 г. 40,5 милиона заети лица са заявили, че не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома. През 2023 г. този брой е нараснал до 41,5 милиона, което представлява увеличение с над един милион заети лица само за една година. Делът на засегнатите е нараснал от 14 % на 15 %.

„Резултатите са следствие от все по-неравностойната икономика, в която работещите са принудени да се отказват от почивките си поради нарастващите разходи за настаняване, транспорт и храна, в съчетание с намаляващата покупателна способност и спекулациите“, заявява ETUC.

Данните разкриват силно неравенство в достъпността на почивките в ЕС, особено между Източна/Южна Европа и Западна/Северна Европа.

Румъния е начело в класацията, като 32 % от работещите не могат да си позволят една седмица почивка. Непосредствено след нея са Унгария (26 %), България (24 %), Португалия и Кипър (по 23 %) и Словакия (22 %).

Скандинавските страни – Финландия, Швеция и Дания – заедно с Нидерландия, Люксембург и Словения, отчитат най-ниските нива на ваканционна бедност, вариращи между 5 % и 7 %.

Чехия, Австрия и Белгия отчитат нива на ваканционна бедност от 10 % или по-малко.

Въпреки икономическата си тежест, дори най-големите икономики в ЕС отчитат тревожни нива на бедност по време на почивки. Сред четирите големи икономики в ЕС Испания (18 %) и Италия (17 %) надвишават средната стойност за ЕС от 15 %. Франция (12 %) и Германия (11 %) са под средната стойност, но и двете остават над 10 %.

Абсолютните цифри говорят повече от процентите. Над 5 милиона работещи във всяка от четирите големи икономики на ЕС не са могли да си позволят почивка през 2023 г. В Италия техният брой е 6,2 милиона, следвана от Германия с 5,8 милиона, Испания с 5,6 милиона и Франция с 5,1 милиона.

Над 3,5 милиона заети лица в Румъния и Полша също не могат да си позволят почивка. Тази цифра е над 1,5 милиона в Унгария и Португалия.

В Австрия и Нидерландия над 550 000 работещи не могат да си позволят дори една седмица почивка, въпреки че са наети на работа или имат собствен бизнес.

„След като са работили усилено цяла година, това е най-малкото, което работещите хора трябва да могат да си позволят, и не бива да се допуска това да се превърне в лукс за малцина“, заявява Линч.

„Тези цифри обаче показват, че Европа се намира в криза на качествените работни места и че нашият социален договор продължава да се руши в резултат на нарастващото икономическо неравенство.“

Съществува умерено силна отрицателна корелация между дела на работещите, които не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома, и годишните нетни доходи. Това означава, че с увеличаването на нетните доходи делът на заетите, които не могат да си позволят такава почивка, има тенденция да намалява.

Тъй като обаче корелацията е умерена, това показва също, че в някои страни тази връзка не е силна или не следва толкова строго общата тенденция.

Например, Ирландия (43 897 евро) имаше един от най-високите годишни нетни доходи в ЕС през 2023 г., но бедността по време на почивки остава сравнително висока. За разлика от това, Словения има ниско равнище на бедност по време на почивки сред работещите, въпреки че доходите са сходни с тези в страни, където повече хора се борят да си позволят почивка.

Сравнявайки заетите лица (на възраст 15-64 години) и общото население на възраст 16 и повече години, "Евронюз Бизнес" установява силна корелация: колкото по-висок е процентът на работещите, които не могат да си позволят почивка, толкова по-висок е той сред общото население.

През 2023 г. сред общото население делът на хората, които не могат да си позволят едноседмична почивка, варира от 11 % в Люксембург до 60 % в Румъния, докато средната стойност за ЕС е 29 %.

Това показва, че процентът сред общото население е почти двойно по-висок от този на работещите.

Експерти отбелязват, че разликите между страните са до голяма степен свързани със силата на техните икономики.

Нивото на разполагаемия доход играе ключова роля, тъй като пряко влияе върху възможността на хората да харчат за почивки, особено когато се разглеждат данните за общото население.

ETUC призовава националните правителства да приложат изцяло Директивата за минималната работна заплата и настоява Европейската комисия да гарантира, че пакетът за качествени работни места, който трябва да бъде приет тази година, включва законодателство за възстановяване на икономическото равновесие, като спазването на колективните трудови договори се превърне в условие за достъп до обществени поръчки.

1
Коментара по темата
1.
У БеГе е цветя и рози
21.07.2025 05:15:38
А у БеГе-то сите си позволяваме?
  Добави Коментар
Катастрофа затвори частично АМ "Марица" Има пострадали Закуска за 5 минути: Как да превърнете обикновен хляб в необикновен сандвич Отделете няколко минути за приготвянето на тази засищаща и топла храна, която съчетава препечен хляб, разтопен кашкавал и яйца в едно
Предупреждения за опасно горещо време в цялата страна В София температурата ще достигне над 35 градуса Пожар горя в ТЕЦ "Бобов дол" Няма пострадали хора, създадена е организация за проследяване състоянието на атмосферния въздух
Смесете тези продукти и направете домашна напитка за отслабване С внимателно подбрани съставки, тази рецепта не само ускорява метаболизма, но и укрепва имунитета Влиянието на ретроградния Меркурий върху живота Какво трябва и какво не трябва да правим през този период
Правя по три тави чеснови хапки и пак се изяждат на мига! Тайната е в сместа за намазване – така ухаят, че събират комшиите Изключително вкусни домашни закуски, приготвени от  тесто с мая с прекрасен аромат на чесън и отличен пълнеж Станимира забоде дафинов лист в лимон, а резултатът беше невероятен Силният аромат на дафинов лист абсорбира неприятните миризми, има антибактериални свойства
Тези вещи никога не трябва да се перат в студена вода Въпреки препаратите, които се използват, при ниска температура дрехите не се изпират толкова добре 15 % от заетите лица в ЕС не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома Бедността сред работещите по време на почивка нараства в целия ЕС, отбелязвайки трето поредно годишно увеличение
Сладките изкушения поскъпват, шоколадът удари 50 лв. килото на едро За да се избегне драстично поскъпване, вторият вариант би бил да се използва имитативен  шоколад с минимални количества какао Вече приготвям кюфтетата само по тази цепта, трябва сода, кайма и малко... Достатъчно е да вземете прости съставки и леко да промените обичайната концепция