Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

НАП разследва драстично поскъпване на храни след конвергентния доклад

Ключови думи: поскъпване, храни, конвергентен доклад, НАП, Румен Спецов

Шефът на Националната агенция за приходите Румен Спецов отправи остро предупреждение към търговците на хранителни стоки в национален ефир –  да върнат цените към 3 юни. Поводът – мащабна проверка на агенцията, която установява поскъпване във всички 14 групи хранителни стоки, проследени между 3 и 17 юни. Данните на НАП разкриват тревожни скокове – от 5 до 40% само за две седмици. Най-фрапиращият пример е минерална вода от 1.5 литра, чиято цена е скочила с 40% при две от големите компании. С 25% е поскъпнал и един от най-популярните видове сирене. Има отчетливо повишение в цените на хляб, месо, кайма, яйца, олио, кисело и прясно мляко – цялата т.нар. малка потребителска кошница.

Спецов подчерта, че НАП не прави прибързани заключения, но тепърва ще се изследва целият път на цената – от доставната стойност до крайния етикет на щанда. Ще се изискат фактури, товарителници, отчет на разходите и друга документация, като акцентът е поставен върху това дали има икономическа обосновка за тези резки ръстове. Самият той не изключва хипотезата, че някои от търговците може и да не носят пряка вина, но заяви, че такива случаи трябва да бъдат проверени обект по обект. В кампанията са включени над 150 обекта в повече от 30 града в страната. Проверяват се както големите вериги, така и малки квартални магазини, като целта е обхващането на цялата търговска мрежа – от столицата до най-малките общински центрове.

В акцията участват 800 служители на приходната агенция. Спецов заяви, че който се съмнява в капацитета на държавата да контролира процеса, ще остане разочарован. Ако се установи, че в различни обекти се наблюдава еднакъв по размер ръст, ще бъде подаден сигнал за съмнение за картел. 

„Чистосърдечно ги съветвам да върнат цените към 3 юни“, заяви Спецов, като допълни, че няма никакъв реален икономически фактор, който да обяснява подобни увеличения. 

В началото на юни България получи положителни конвергентни доклади за еврозоната, което според приходната агенция е създало предпоставки за спекулативно поведение от страна на търговците. Именно това е активирало координация между НАП, Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите.

Скептиците за приемането на еврото у нас твърдят, че цените значитено ще изпреварят доходите и покупателната способност на българина ще падне поне с 20-30 процента. Оптимистите казват, че това са руски опорки и еврото ще ни вкара в клуба на богатите и стандартът на живот ще се повиши.

7
Коментара по темата
7.
Стъкмистиката
20.06.2025 06:33:22
Предната седмица стъкмиха намаление в потребителската кошница. Как го направиха ли? Отчетоха намаление на черешите от 15лв на 8лв хахахаха. Хитри са ей хахахаха
6.
Чичовито
19.06.2025 22:31:05
Ще духаме супата пак ..
5.
Винету
19.06.2025 20:19:20
Никой не смее да каже - царят е гол!
НАП нямат никакво право да определят продажни цени. Да следят за придобиване и отчитане на обороти, печалби - да, да определят продажни цени - НЕ ! Докато не приемат законово нещо, от северна Корея, за планово и държавно определяне на цените. Плаши с действия, които са незаконни, просто политически поръчки и тъпотии
4.
Сандо
19.06.2025 19:00:33
Това с проверките го знаем резултати никакви.Чичко тревичко шуши и муши нищо неги събаря
3.
Няма да се оплаквате!
19.06.2025 18:47:27
Когато имаше протест преди две седмици - ги наричахте "глупаци" и "ниско образовани" всички протестиращи (без значение от коя партия бяха!), нали? Ще плащате! Няма да се оплаквате, заслужавате си го!
2.
Ким Чен Ур
19.06.2025 18:15:40
Чичко Спецов,тоя НАП не разследващ орган,нито пък можеда каже на някой на какви цени да продава,НАП са политическа и мутренска бухалка за крадене на бизнес,а шефа им Спецов пердаши Кокорчо от ПП
1.
Някои
19.06.2025 17:31:39
със сигурност ще влязат в клуба на богатите. Даже както се казваше в един виц "Всичко за благото на Човека. Даже името му знаем"
  Добави Коментар
Кои спортове са най-подходящи за отслабване Активности, които горят калории и оформят тялото най-бързо Кардио или силови тренировки: Кое е по-добро за вашето тяло и здраве Разликите, ползите и как да намерите баланса за максимален ефект
Питка със сирене и яйца Съчетание на традиция и аромат Как да спим по-добре: Лесни начини за качествен и пълноценен сън Навици и малки промени, които водят към по-добра почивка
Коя зодия има най-силна интуиция Чувствителност, вътрешен усет и способност да разчитат невидимото Боб чорба по стара рецепта Тайната на истинския аромат и плътния вкус, запазен през поколенията
Ползите от ежедневното ходене пеша Прост навик с огромно влияние върху тялото и ума Коя зодия е с най-труден характер Силна воля, дълбоки емоции и поведение, което не всеки може да разбере
Пухкави палачинки с прясно мляко: Лесна рецепта Тайната на меката текстура и златистия вкус Най-честите грешки в домакинството и как да ги избегнете Малки пропуски, които водят до големи проблеми в ежедневието
Коя зодия е най-ревнива Дълбоки чувства, силна привързаност и емоции, които трудно се контролират Спагети Болонезе по домашна рецепта: Класика Тайната на перфектния сос и балансираните вкусове в любимото италианско ястие