Нова атракция привлича туристи в Бургас
Голям културно исторически комплекс ще строят при разкопките на древното селище "Акве Калиде" край Бургас. То е известно още като селището на "Трите нимфи" и се намира на територията на Минералните бани. С уникалната си и целебна вода, която извира тук, е прочуто от години. Баните на селището са били ползвани за лечение от римски, византийски и български владетели и аристократи, от аварския каган Баян и от самия султан Сюлейман Великолепни, който за благодарност ремонтира банята и учредява ежегоден панаир в „Акве Калиде“, предава тр
Банята е реставрирана и превърната в музей, но сега идеята е да се направи мега – комплекс, който да е нова атракция за туристите на града.
На последната си сесия Общинският съвет подкрепи докладната записка на кмета Димитър Николов, с която Община Бургас да поиска от държавата да ѝ бъде предоставен терен за изграждането на „Археологически и термален парк „Акве Калиде“ - Бургаски минерални бани”.
Комплексът ще се състои от три зони. Първата зона ще представлява археологически парк, втората зона ще бъде термален парк, който ще е с нов спа термален комплекс. В близост до него ще бъде обособен паркинг за автомобили и ще бъдат поставени 19 бунгала в близост до горския масив. Бунгалата ще дават възможност за настаняването на 60 души. Мрежа от алеи ще са част от удобствата, от които ще се възползват посетителите.
Третата зона ще е лесопарк с атракции – въжен парк, наблюдателни кули, открита сцена, както и къмпинг за палатки и открита класна стая със зона за демонстрационни земеделски дейности с антични култури.
Предвижда се още и изграждането на учебен лагер за студенти по археология, които ще провеждат практически упражнения в рамките на образователния си курс.
В първата зона – археологическия парк, където туристите ще могат да разгледат артефакти и историята на селището, в същото време ще продължават проучванията на историческия обект, казаха общинарите.
От Регионалния исторически музей, чиито експерти водят проучванията, припомниха, че сред находките през годините бяха над 50 византийски моливдовули - оловни печати, и много монети, а също и принадлежности за баня и различни бижута. Открит е и златен пръстен - печат с надпис на кирилица, указващ че принадлежи на Петър – „братовчед царев и епикерний (виночерпец)“ на неизвестен български цар.
След пожарите преди няколко години нито гората е прочистена от изгорели и изсъхнали дървета, нито се засаждат нови фиданки. Какви бунгала, какви алеи? Теренът трябва да се поддържа! Не може само печалба да им е в главата