Тръмп затвори вратите на Харвард за чужденци – сигнал срещу идеологическия диктат
Решението на администрацията на Доналд Тръмп да отнеме правото на Харвардския университет да обучава чуждестранни студенти предизвика очаквана буря от възмущение в ляволибералните медии. Сред засегнатите са и 20 българи – според информация от самия университет. На пръв поглед – строга, дори сурова мярка. Но ако се вгледаме в по-дълбокия контекст, ще разберем, че тя има ясно послание: престижът не дава имунитет, когато се злоупотребява с академичната автономия за прокарване на политическа индоктринация.
През последното десетилетие институции като Харвард – навремето символ на академичен елит и интелектуална свобода – все по-често се свързват с едностранчив активизъм, политическа коректност, доведена до абсурд и тенденциозно преподаване, в което класическите западни ценности са представени като морално осъдими. Консервативни гласове са маргинализирани, критичното мислене е заменено с „правилно мнение“, а университетската култура все по-рядко толерира идеологическо разнообразие.
Затова не е изненадващо, че администрацията на Тръмп предприема действия. Не става дума за омраза към чужденците или за атака срещу висшето образование, а за опит да се противопостави на превръщането на американските университети в идеологически лаборатории. „Привилегия, не право“ – така лаконично обобщи ситуацията министърката на вътрешната сигурност Кристи Ноум.
Разбираемо е, че някои у нас реагират емоционално – особено в медиите, които традиционно симпатизират на левия либерален спектър. Но ако тези 20 български студенти, засегнати от мярката, са възпитаници с манталитет и амбиции, сходни на бившите си сънародници и вече утвърдени „харвардски кадри“ като Кирил Петков и Асен Василев – трудно може да се твърди, че България губи нещо безвъзвратно.
Проблемът не е в самото образование, а в това какво се прави с него след това. Харвард все още предлага безценни ресурси, но когато знанието се използва като инструмент за политическа игра, а не за реално управление и подобрение на обществото – цената за обществото става прекалено висока.
Това е дебат, който тепърва ще се води – и в Америка, и в Европа, и у нас. Но едно е сигурно: вече не е достатъчно да се криеш зад титлата „Харвардски възпитаник“, за да бъдеш възприет като безспорен авторитет. Времето на безкритичното преклонение пред елитните дипломи изтича. И може би е крайно време това да се случи.
Браво и браво!!!
Най ми харесва отношението към розовите прасета в еврогейския съюз
https://tinyurl.com/2bttn9am
В петък федерален съдия на САЩ блокира решението на правителството да отмени правото на Харвардския университет да записва чуждестранни студенти само часове след като елитният колеж съди администрацията на Тръмп заради внезапната ѝ забрана ден преди това да записва чуждестранни студенти.
Окръжният съдия на САЩ Алисън Бъроуз в Бостън издаде временната ограничителна заповед късно в петък сутринта, замразявайки политиката , която беше внезапно наложена на университета, базиран в близкия Кеймбридж, Масачузетс, в четвъртък.