Матурите в София пред провал заради стачката в градския транспорт
Сформирали сме щаб. Трябва да сме готови за негативния вариант, има голяма вероятност на 21 и 23 май да продължи транспортната стачка. Това заяви пред БНТ министърът на образованието Красимир Вълчев по повод предстоящите матури.
„В момента около 300 ученици са казали, че нямат възможност да се придвижат до училище. Наблюдаваме много високо ниво на взаимопомощ“, подчерта той.
Таксиметрови фирми са предложили помощ, добави той.
„Не можем да отложим матурите, не можем да променим датата. Те са свързани с кандидатстване, не са само в София. Можем да помогнем на директорите на училищата“, посочи министърът.
„Дори и да са 500-600, ще можем да се справим. Ангажирали сме целия автобусен парк на МОН“, каза още той.
„Ще съберем телефоните, адресите, маршрутите, на всички тези ученици, които не могат да се придвижат“, посочи той и добави, че става въпрос за 11 хил. ученика - 11 хил. маршрута, предава blitz.bg.
Според изчисленията, става въпрос за средно по 6 деца на училище, които имат затруднения с транспорта. „Не е сложно директорът да направи организация. Ние ще му пратим автомобили“, обеща Вълчев.
Обсъжда се да няма синя и зелена зона около училища, както и да може да се паркира в двора на училища, каза още той.
„Отлагането на началния час би създало много проблеми“, обясни министърът. Квесторите също са включени в организацията на транспорта. Единици са заяви, че ще имат затруднения.
Вълчев уточни, че директорите на училищата, в които учат децата, са помолени да съдействат с организацията – а не директорите на училищата, в които те ще полагат матурите.
По думите му, най-важното е учениците да пристигнат навреме на матурите.
Според Вълчев, има кметове, които злоупотребяват с правото си да обявяват неучебен ден в своите общини. Той посочи, че се обсъжда възможността при продължителна невъзможност за посещение да се въведе дистанционно обучение.
Министърът каза, че според него транспортната стачка не е атака срещу кмета на София. От синдикатите са му обяснили, че няма как да се прекрати протестът за един ден.
"Не можем да намалим лятната ваканция. Летата са топли. Училищата нямат климатична инсталация", каза той.
По отношение на въвеждането на религията в учебните програми Вълчев изрази задоволство от присъствието на много хора на шествието в подкрепа на идеята. "Това, което правим, е да разширим достъпа. Но не правим учебния предмет "Религия" задължителен. Ще има алтернативна програма "Добродетели и етика". В нея ще има малко религия. Тя ще бъде изцяло познавателно, недогматично, неконфесионално, плуралистично. Различното ще бъде, че това ще бъде час по възпитание в добро, няма да се пишат оценки", увери Вълчев.
По думите му, целта на училището е, освен да образова, и да възпитава. Той пое вината за това, че обяснението по темата е закъсняло.
"Няма да има една стотна от това, което се учи по български език и история за Русия, в обучението по религия. Ние не анатемосваме всичко руско, осъдили сме руската военна агресия", обясни Вълчев и посочи, в религия се учи в демократичните западноевропейски страни. Според него, обучението ще прилича повече на това, което се учи в Дания, Норвегия, Испания, части от Германия.
Потвърждавам.
Аз се връщам, но първо трябва да свърша една друга мафиотска работа.
Търсете ме под леглото и в хладилника.
Онези, които преминат през несгодите вече са зрели. Но самата ситуация е детерминирана от "изпитите по никое време"преди 20 години.
Анализът днес разкрива света след още 20.
Дерзайте, ученици.