Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ново проучване показва: Мъжете са по-вредни за природата от жените

Ключови думи: проучване, вреда, мъже, природа, въглерод

Автомобилите и месото са основни фактори, водещи до разликата между емисиите от парникови газове, които мъжете и жените излъчват.

Мъжете отделят 26% повече замърсяване, което затопля планетата, отколкото жените. Това се дължи на транспорта и начина на хранене според проучване, обхващащо 15 000 души във Франция. Разликата се свива до 18%, след като се контролират социално-икономически фактори като доходи и образование.

Консумацията на червено месо и шофирането на автомобили обясняват почти цялата разлика в замърсяването от 6,5-9,5%, която остава, след като се отчете и фактът, че мъжете консумират повече калории и пътуват по-дълги разстояния, казват изследователите. 

Те не откриха разлика между половете в летенето.

„Нашите резултати показват, че традиционните полови норми, особено тези, които свързват мъжествеността с консумацията на червено месо и използването на автомобили, играят значителна роля във формирането на индивидуалния въглероден отпечатък“, обяснява Ондин Берланд, икономист в Лондонското училище по икономика и политически науки и съавтор на изследването.

Изследванията на половите разлики често са съпътствани от трудни решения за това кои фактори да се контролират, като привидно независимите променливи често са объркани от половите различия. Мъжете например трябва да консумират повече калории от жените, но те също така ядат непропорционално повече от жените. Те също така имат по-високи средни доходи, което само по себе си е свързано с по-високи емисии.

Предишни изследвания от Швеция установиха, че разходите на мъжете за стоки причиняват 16% повече емисии, затоплящи климата, отколкото тези на жените, въпреки че сумите са много сходни.

 „Мисля, че е доста поразително, че разликата във въглеродния отпечатък в използването на храни и транспорт във Франция между мъжете и жените е приблизително същата като разликата, която оценяваме за хората с високи доходи в сравнение с хората с по-ниски доходи", казва Марион Лерутие, екологичен икономист в Crest-Ensae Paris и съавтор на изследването.

Най-мощните действия, които човек може да предприеме, за да намали замърсяването си с въглерод, включват отказване от автомобил с двигател с вътрешно горене, консумация на по-малко месо и избягване на летенето със самолет.

Но усилията за оспорване на автомобилната култура и насърчаване на растителните диети предизвикаха яростни реакции от експерти, които възприемат това като атака срещу мъжествеността. Терминът „соево момче“ се използва от крайнодесни фигури, включително вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс и самопровъзгласилия се за женомразец инфлуенсър Андрю Тейт, за да представят прогресивните мъже като слаби.

Соята е често срещан източник на протеини във веганската кухня, но три четвърти от соевите зърна в света се използват за храна на животни за производство на месо и млечни продукти.

Френските изследователи предполагат, че половите разлики в емисиите биха могли да обяснят защо жените са склонни да бъдат по-загрижени за климатичната криза, твърдейки, че по-голямата лична цена за намаляване на емисиите им може да накара мъжете да избягват да се справят с реалността на климатичната криза.

Но те добавиха, че по-голямата загриженост за климата може да накара жените да направят повече за намаляване на емисиите си.

„Необходими са още изследвания, за да се разбере дали тези разлики във въглеродния отпечатък се дължат отчасти и на по-голямата загриженост на жените относно изменението на климата и по-голямата им вероятност да възприемат климатично съобразено поведение в ежедневието“, казва Льорутие.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Откриха незаконни кланици в Кърджалийско с тонове месо без ясен произход При акция в село Чифлик инспектори и икономическа полиция са намерили десетки ушни марки, стотици килограми месо и следи за нерегламентирана дейност Вземете бира, малко паста за зъби и направете тази смес Вместо да разчитате на скъпи и често агресивни химически препарати, можете да използвате достъпни продукти, които вече имате под ръка
Числото 26 е знак за идващата Божия закрила към 4 зодии Това число често се свързва със стабилността на житейския път и с онези моменти, когато нещата започват да се подреждат по начин, който не можем напълно да обясним Задържаха съпругата на Киро Японеца след скандал с журналисти  Жената на Кирил Кирилов е арестувана за 24 часа заради хулиганство, а проверка край адрес, свързван с него, откри списъци с имена, суми и около 6000 евро
ЦИК показа бюлетините за вота на 19 април и отчете над 60 000 заявления от чужбина 19 българи с двойно гражданство искат да са депутати  Изкупуват цели сгради за отдаване под наем, все повече българи няма да имат възможност за собствено жилище Институционални инвеститори засилват присъствието си - достъпът до собствено жилище става по-труден за много българи
Жена пострада при катастрофа в столичния квартал Младост 4 Инцидентът е станал на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“, а по първоначални данни има и сериозни материални щети Задържаха мъж за крипто измами за над 415 хиляди евро Разследването сочи 10 случая на финансови злоупотреби чрез платформа с обещания за висока доходност от търговия и изкуствен интелект
Несебър отбеляза Деня на Тракия с панихида и венци И с музикално-поетична програма от общината почетоха паметта на тракийските и македонските бежанци Диона разкри подробности за разговор с Неймар и какво са си казали Певицата споделя за неочаквания контакт със световната футболна звезда и впечатленията си от него
БДЖ: Не стопанисваме гарата в Карнобат, не сме увеличавали цените От дружеството твърдят, че стойността на билетчетата е била единствено превалутирана в евро Кметът на Камено Жельо Вардунски и университетът в Къркларели подписаха меморандум за сътрудничество Партньорството обхваща образование, наука, иновации, стажове за студенти и развитие на крепостта Русокастро като туристическа дестинация