Мирослав Боршош представи хоризонтите пред българския туризъм по време на голям форум в чужбина
Министърът на туризма Мирослав Боршош бе откриващ лектор в министерския панел на World Tourism Forum 2025, който тази година се провежда в Прага, организиран от чешкото правителство в партньорство с UN Tourism. Форумът ежегодно събира водещи представители на международната туристическа общност, които обсъждат предизвикателствата и очертават възможностите пред сектора в глобален план.
В рамките на дискусиите ключови акценти бяха поставени върху бъдещето на туризма в контекста на EU Tourism Agenda 2030, навлизането на изкуствения интелект, ролята на новите технологии, сигурността на дестинациите, както и върху предизвикателствата пред малкия и средния бизнес, и необходимостта от създаване на силни връзки и мрежи в сектора.
Министър Боршош представи пред международната общност добрите практики на България и визията за развитие на сектора в синхрон с глобалните тенденции: „Туризмът е сектор, който винаги е бил предизвикван да се адаптира. Сега отново навлиза в нов етап, формиран от глобалните промени. Вярвам, че дигитализацията е неизбежна, за да се гарантира най-доброто качество на туристическия продукт на всяка страна, но не бива да измества фокуса към най-важните в този процес, а именно - хората“, заяви министър Боршош и допълни: „Изключително важна е координацията за подпомагане на туризма в регионите - затова активно работим в партньорство с местните власти и бранша на терен“. Той коментира важността на стратегическия подход за развитие на българския туризъм, основан на интегриране на устойчиви практики, дигитализация и насърчаване на винения, културно-историческия, СПА и уелнес туризъм, които представляват сериозен потенциал за страната ни: „Нашата цел е да утвърдим България като целогодишна дестинация чрез развитие на специализиран туризъм“.
Темите за развитие на дестинациите извън основния туристически сезон, както и усилията за популяризиране на по-слабо посещаваните райони, бяха сред централните послания на форума. Обърнато беше специално внимание и на устойчивото развитие с уважение към местните общности, достъпността на туристическата инфраструктура и въвеждането на иновативни решения в тази посока.
Събитието беше открито от министъра на регионалното развитие на Чехия Петр Кулханек, а присъствието на председателя на агенцията за развитие на туризма на Украйна Наталия Табака постави акцент върху солидарността на туристическия сектор с украинския народ и даде възможност да се потвърди готовността за сътрудничество в процесите на възстановяване и европейска интеграция.
След официалната част министър Боршош проведе поредица от двустранни срещи с ключови международни партньори от Франция, Израел, Украйна и Чехия сред които и с кандидатите за нов генерален секретар на UN Tourism от Грузия, Мексико, Гърция и ОАЕ.
В рамките на разговорите бяха обсъдени възможности за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на устойчивия туризъм, обмена на туристи и съвместни инициативи за насърчаване на пътуванията между страните.
Бяха разгледани конкретни идеи за съвместни кампании с министъра на туризма на Израел, Хаим Катц, с цел увеличаване на туристопотока. Освен това, бяха обсъдени възможности за популяризиране на България като дестинация за винен и СПА туризъм в разговора с министъра по въпросите на туризма на Франция, Натали Делатр.
Специално внимание беше отделено на сътрудничеството с Чехия – домакин на събитието. В разговора си с министъра на регионалното развитие на Чешката република Петр Кулханек, министър Боршош подчерта потенциала за засилване на двустранното сътрудничество в областта на туризма. Двамата министри обмениха информация за възможностите, които предлагат СПА и зимните курорти в България и Чехия, и обсъдиха идеи за бъдещи съвместни инициативи, които да популяризират двете страни като атрактивни целогодишни туристически дестинации. А в двустранната среща с ОАЕ бяха дискутирани инициативи в областта на технологичните решения и обмен на добри практики.
Министерството на туризма стартира международен конкурс
World Tourism Forum 2025 се провежда непосредствено преди стратегическото гласуване за избор на нов генерален секретар на UN Tourism, което ще се проведе на 30 май в Сеговия, Испания. Припомняме, че България е активен член на Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм (UN Tourism) за периода 2023-2027 г., което дава право на глас в предстоящия вот в края на месеца.
Участието на България в World Tourism Forum 2025 утвърди ангажимента на страната към развитието на отговорен, иновативен и устойчив туризъм, както и към засилване на международния диалог и партньорства, които да допринесат за по-силното позициониране на България на световната туристическа карта.