Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Не яжте замразена пица, ще съжалявате

Ключови думи: замразена пица, вреда, флагман, храна

Газирани напитки, чипс, зърнени закуски, замразена пица - преработените храни са популярни по цял свят. Диетолозите обаче предупреждават да не ги консумираме, пише Deutsche Welle. Какви са вредите от тях?

Консумацията на силно преработени храни се свързва с повече от 30 риска за здравето и води до по-ниска продължителност на живота, сочи ново проучване. Делът на тези продукти в хранителния ни режим е почти 39 процента, показва друго изследване, а Германското дружество по хранене предупреждава те да не се консумират. Но какво ги прави толкова проблематични?

Силно преработените храни са преминали няколко етапа на обработка и често съдържат множество добавки. Изискванията към тях са да имат дълъг срок на годност, да са лесни за консумиране и да имат добър вкус. Диетологът Матиас Ридл, цитиран от АРД, нарича тези продукти "фалшиви храни". Той казва: "Изглеждат като храна, имат вкус на храна, но не ни доставят това, което би трябвало да ни осигурява истинската здравословна храна".

Много добавки, много захар и сол

Подсладителите и трансмазнините, както и оцветителите, консервантите и ароматизаторите отдавна са на вниманието на изследователите. В тази връзка АРД припомня, че в ЕС добавките подлежат на одобрение, но много от направените проверки са остарели - разрешенията са издадени преди десетилетия. Така например последните проучвания показват, че "подсладителите взаимодействат с чревната флора и я нарушават". Това просто не е било известно по времето, когато тези вещества са били разрешавани, обяснява диетологът Ридл. 

Но не само добавките правят силно преработените храни проблематични: високото съдържание на захар и сол също е причина за безпокойство, казва експертът, цитиран от АРД. Те стимулират апетита и водят дотам, че ядем много повече, отколкото е необходимо.

Кои методи на преработка са проблематични?

Екструдиране, емулгиране, ароматизиране: хранително-вкусовата промишленост използва много сложни процеси. Но дали това е вредно за нас? Пред германската обществена медия Моника Пишетсридер от Университета в Ерланген-Нюрнберг подчертава, че преработката на храните принципно не вреди - в крайна сметка хората готвят от повече от 800 000 години. Много растения стават годни за консумация едва след термична обработка, а ферментацията дори може да е полезна за здравето, показват различни проучвания.

Съществуват обаче и вредни вещества, които се образуват само при обработката на храните, като например акриламид. Високи нива на акриламид са открити например в картофения чипс, кафето или хрупкавия хляб.

Как се дефинират силно преработените храни?

Те съдържат добавки, преработени са технологично и са готови за консумация, но специална дефиниция за тях няма, обяснява Пишетсридер. Затова през 2010-а година бразилска изследователска група разработва ръководство за определяне на степента на преработка на храните, т.нар. класификация NOVA. Именно на нейната база се препоръчва консумацията на силно преработени храни да се избягва. Според Моника Пишетсридер обаче критериите не са научно обосновани.

Диетологът Ридл пък твърди, че европейската система за обозначаване на храните с цветовете на светофара Nutri Score не улеснява особено потребителите при правенето на здравословен избор. Nutri Score оценява храните според техните съставки и така например съдържанието на много калории се оценява отрицателно, докато високото съдържание на протеини получава положителна оценка.

Индустрията използва тази категоризация за разработване на маркетингови стратегии, казва Ридл. Продуктите се обогатяват с протеини, за да им се придаде здравословен вид. Този поглед към храните обаче е ограничен -  още през 2007-а година американският журналист Майкъл Полан пише, че "храната е нещо повече от сбора на нейните части".

Да се храним здравословно

Диетологът Матиас Ридл и специалистката по химическата обработка на храните Моника Пишетсридер са единодушни, че е желателно да се храним с пресни продукти - плодове, зеленчуци, варива и ядки. Пишетсридер препоръчва да се избягват подсладените напитки, колбасите и алкохолът, а вместо това да се консумира повече храна, богата на фибри.

Ридл на свой ред съветва хората да открият простото удоволствие от здравословното хранене, например като сами си приготвят храна, която след замразяване може да се запази дни наред, се казва още в публикацията на АРД.

1
Коментара по темата
1.
Чуш
29.04.2025 19:01:01
За размените пици са ОК. Като цяло замразени зеленчуци, плодове, пици и т.н. са си ОК. Може даже да са по-полезни от консервираните. Е, вярно че който си прави пици у дома си намаля потреблението по кръчми, Ана мога ли да мисля и за Али Маани беегай?
  Добави Коментар
Всеки клиент на тази голяма БГ банка да чете, за да не загуби много пари Потребителите получават в електронните си пощи мейл, в който се алармират клиентите на банката, че трябва да "актуализират" документа си за самоличност Тиктака бомба: Учени засякоха времето до пълното изчезване на живота на Земята Всъщност, колкото и да не ни се мисли за това, рано или късно всичко на Земята ще приключи
60 лева за килограм череши у нас, дори във Франция са по-евтини Трагична година за овошките, не само в района на Кюстендил, но и в страната Мръсна игра за книжки: Как спират новия контрол над шофьорските курсове Приложение трябва да ги следи, но е пълно с дефекти, заяви шефът на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев
Галена плаща 11 бона за училището на големия си син! Фолкпевицата е първият потвърден член в състава на журито в предстоящия сезон на „България търси талант“ Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна Предложението за преки преговори между Русия и Украйна на 15 май в Истанбул направи рано в неделя руският президент Владимир Путин
Без риск за здравето: Точното количество алкохол на ден Стандартната порция се изчислява по конкретен начин и е различна за мъжете и жените Синоптиците с голяма изненада за понеделник Максималните температури ще са между 16° и 21°, в София - около 18°
Най-модерните къси панталонки за лятото Тъй като през топлите дни всяка дама иска да се чувства добре в дрехите си, шортите са перфектната алтернатива на полите и панталоните Прозорците ще блестят от чистота, измиете ли ги с това С помощта на един евтин продукт, който може да се намери във всяка кухня, по тях повече никога няма да остават ивици
9 почивни дни през май? Ето как да ги вземете без да ви усетят в офиса! Май е месец, богат на празници и почивни дни, ето идея как да ги слеете Лиа Каратанчева на финал в САЩ 21-годишната сестра на Сесил се изправя срещу първата поставена Арина Родионова