Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Тревожни данни: До 2050 г. болестта на Паркинсон ще засегне 25 милиона души

Ключови думи: паркинсон, тревожни данни, 25 милиона човека, 2050 г.

В неотдавнашно проучване, публикувано в British Medical Journal, изследователите са направили анализ на различни държави въз основа на социално-демографски фактори, за да прогнозират разпространението на болестта на Паркинсон (БП) в световен мащаб до 2050 г.

БП е второто най-често срещано невродегенеративно заболяване. Ето защо е от решаващо значение да се наблюдават регионалните, националните и глобалните тенденции в разпространението му, за да се насочват стратегиите в областта на общественото здраве.

Няколко проучвания са прогнозирали бъдещото разпространение на БП в европейските страни и Съединените щати; малко от тях обаче са прогнозирали разпространението на БП в други страни и територии по света. Преди това бяха наблюдавани значителни разлики в разпространението на БП в различните възрастови групи, полове, региони и години, като по този начин се демонстрира сложността, свързана с прогнозирането на бъдещите нива на БП.

Въпреки че възрастта често се свързва с повишен риск от БП, факторите, свързани с начина на живот, излагането на околната среда и достъпът до здравни грижи също са замесени в развитието на БП. Социално-демографският индекс, който отразява важни лични фактори, като например нивото на образование, обхващащ средните доходи на глава от населението и равнището на раждаемост, също е значително свързан с разпространението на БП.

За проучването

Настоящото проучване прогнозира разпространението на БП през 2050 г. на регионално, национално и глобално равнище, като използва пол, възраст, година и социално-демографския индекс. Изследователите също така идентифицират различни фактори, които във времево и пространствено отношение допринасят за разпространението на БП.

Разпространението на болестта Паркинсон в 195 държави и територии между 2022 г. и 2050 г. е оценено по възраст, пол и година. За оценяване на стратифицираното по възраст, пол и местоположение разпространение на БП бяха използвани вероятностен подход за усредняване на моделите на Бейс и регресия на Поасон.

Бъдещото разпространение беше прогнозирано чрез конструиране на три модела на регресия на Поасон и три нови такива на разпространение чрез напасване на модел на случайна разходка. Впоследствие тези шест модела бяха включени в рамката на Бейсовото осредняване, след което тежестта, придадена на всеки един от тях, беше оценена чрез изследване на тяхната ефективност при прогнозиране на укрити данни.

Резултати от проучването

Броят на хората, живеещи с БП в световен мащаб през 2050 г., е оценен на 25,2 милиона души от всички полове и възрасти, което съответства на 112% увеличение в сравнение с 2021 г. През 2050 г. се прогнозира, че разпространението на БП във всички възрасти ще бъде 267 на всеки 100 000 души, 243 за жените и 295 за мъжете, което отразява 76% увеличение спрямо 2021 г.

Предвижда се възрастово стандартизираното разпространение на БП да нарасне с 55% до 216.

Очаква се нарастващите случаи, разпространението във всички възрасти и възрастово стандартизираното разпространение да се увеличават с по-бавни темпове.

Най-голямо увеличение на случаите на БП се предвижда да има в Африка на юг от Сахара, докато за Централна и Източна Европа се очаква най-малкото.

Най-сериозното увеличение на възрастово обусловеното разпространение на БП се предвижда в Южна Азия, Северна Африка, Близкия изток и Югоизточна Азия, докато в Австралазия и Северна Америка се очаква най-малък ръст на случаите.

Очаква се възрастово стандартизираното разпространение на БП да се увеличи със социално-демографския индекс между 2021 и 2050 г. и да достигне връхна точка от 0,8. Прогнозите са, че разпространението на ПД във всички възрасти ще бъде най-високо сред държавите в петата част на разпределението с висок и среден социално-демографски индекс.

Очаква се увеличението на разпространението на БП във всички възрасти да бъде най-голямо в средната пета част на Социално-демографския индекс и най-малък в най-високата пета част на разпределението. Според прогнозите Испания, Китай и Андора ще имат най-високо разпространение на БП, докато Сомалия, Нигер и Чад ,най-ниско.

И при двата пола се наблюдава възрастово зависимо нарастване на разпространението, което достига своя връх между 85 и 89 години. През 2050 г. се очаква разпространението на БП да бъде по-високо при мъжете, отколкото при жените във всички възрастови групи.

Между 2021 г. и 2050 г. се прогнозира, че промените в разпространението на болестта, нарастването на населението и застаряването му ще допринесат съответно с 3%, 20% и 89% за увеличаването на броя на случаите на БП в световен мащаб. Ако всички хора се придържат към редовна физическа активност, прогнозата за броя на случаите на БП през 2050 г. ще намалее с 4,9%. | БГНЕС

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Показа палата си за милиони, дворът е като от приказките Анелия разтвори вратите на луксозния си дом в полите на Витоша ГДБОП и ДАНС разбиха престъпна група, предоставяла незаконно българско гражданство Органите на реда извършват претърсвания на различни адреси
След тупаник при съседите: 17-годишен българин е арестуван в Гърция, задържаха и майка му До инцидента се стигнало заради свада с негов връстник Радев: Да си внесем депутати за по 500 лв, може те да са по-отговорни и ангажирани Все по-неубедително звучат успокоенията на властта за цените, казва той
Ивелин разсипа Тошко: И тоя стана мутра, нищо, че е висок 1,40 м Започнал е да говори по начин, по който хората са второ качество, а той е някакъв богоизбран, каза лидерът на „Величие“ по негов адрес Двойно повече възможности за участниците в националната стажантска инициатива „Оставаме в България“, подкрепена от А1 Два пъти повече време и близо удвоен брой обучения ще получат стажантите във водещи компании-членове на СъветаИнициативата предоставя на младите хора разнообразни възможности да надградят уменията си чрез специализирани обучения и опит в реална бизнес среда
„Лятна жълта рокля“ превзе TikTok, китайка пее хита на Веско Маринов Китайска инфлуенсърка с френски акцент превърна песента му в глобален вайб Как да охладите апартамента си през лятото без климатик и допълнителни разходи Кaк рaбoти метoдът Flaschenkühlung
Жена роди в тоалетната на дискотека Посетителите клуба се обадили на службите за спешна помощ, когато разбрали какво се случва Гонзо стана заместник-председател на комисия в УЕФА Андрей Петров е изпълнителният директор
Фестивал в Несебър дава сцена за изява на 600 деца от 6 държави Форумът обхваща дните 2-6 юли и ще се проведе на сцената на амфитеатър „Жана Чимбулева“ Созопол осъмна с планини от фасове, бутилки и стъкла след посрещането на Джулай Морнинг