Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Гастроентеролог от Бургас алармира: Чернодробната стеатоза се превръща в едно от най-разпространените хронични заболявания

Д-р Лина Хаджиилиева от МЦ „Д-р Стайков“ разяснява в подробности проблема и какви са последиците от натрупването на мазнини в черния дроб
Ключови думи: мц д-р Стайков, Лина Хаджиилиева, гастроентеролог от Бургас, Чернодробната стеатоза

От началото на месец март към екипа по гастроентерология на Медицински център „Д-р Стайков“ се присъединява и д-р Лина Хаджиилиева.

„Моите интереси са насочени в сферата на хепатологията, на чернодробна стеатоза и чернодробните заболявания. Избрах тази специалист, тъй като тя има голямо поле на развитие. Възможностите, които дава за работа в амбулаторни условия и в болнична среда отговарят на моите изисквания, като професионална реализация.

Прави ми впечатление, че пациентите са доста разнородни, като оплаквания и симптоматика. Може би, и поради точно тази причина, различните лечения се развиват с толкова бързи темпове“, разяснява гастроентерологът.

Едно от често срещаните заболявания, с които се сблъсква д-р Лина Хаджиилиева в своята практика е Чернодробна стеатоза и метаболитен синдром. Наричана още и „тихата заплаха за здравето“.

Ето какво обясни тя за заболяването:

Черният дроб е един от най-важните органи в човешкото тяло. Той участва активно в метаболизма на мазнините, въглехидратите и белтъците, регулира нивата на кръвната захар, съхранява витамини и минерали, произвежда жизненоважни протеини и детоксикира организма.

През последните десетилетия се наблюдава тревожна тенденция – чернодробната стеатоза, или натрупването на мазнини в черния дроб, се превръща в едно от най-разпространените хронични заболявания в света. Тя вече не се среща само при хора с наднормено тегло, но и при лица с нормално телесно тегло, но с метаболитни нарушения.

Чернодробната стеатоза не съществува изолирано, а е тясно свързана с метаболитния синдром – група от състояния, които значително повишават риска от диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и хронични чернодробни увреждания.

Моята практика като гастроентеролог сочи, че голям процент от пациентите дори не подозират, че имат чернодробна стеатоза, защото в ранните стадии тя протича безсимптомно и често се открива случайно при рутинни изследвания. Още по-притеснително е, че дори когато знаят за състоянието си, мнозина го подценяват, смятайки го за безобидно. В действителност обаче стеатозата може да прогресира към възпаление, фиброза и дори цироза, а проучвания през последните години установяват и връзка с развитието на рак на черния дроб. Стеатозната болест се асоциира с повишен риска от диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.

 Липсата на осведоменост и забавените мерки правят това състояние още по-опасно, защото именно ранната интервенция е ключът към предотвратяване на усложненията.

Чернодробната стеатоза, или метаболитно-асоциирана стеатозна болест на черния дроб (МАСБ), е състояние, при което над 5% от чернодробните клетки съдържат натрупани мазнини.

Чернодробната стеатоза е част от по-широк метаболитен дисбаланс, който засяга не само черния дроб, но и сърдечно-съдовата система, панкреаса и други органи.

Метаболитният синдром (МС) е съвкупност от метаболитни нарушения, които увеличават риска от сериозни заболявания.

Защо това е важно? Метаболитният синдром задейства порочен кръг, при който инсулиновата резистентност води до чернодробна стеатоза, а мастният черен дроб задълбочава метаболитните нарушения, което значително увеличава риска от инфаркт, инсулт , чернодробна цироза и  карцином на черния дроб.

Какви са симптомите на чернодробната стеатоза?

В ранните си стадии чернодробната стеатоза няма изявени симптоми и често остава незабелязана с години, поради което често се открива случайно при посещение на пациента в кабинета на гастроентеролога по друг повод. Възможно е пациентите да имат оплаквания като хронична умора и липса на енергия; тежест или дискомфорт в дясното подребрие; намалена концентрация („мозъчна мъгла“).; подуване на корема и храносмилателни смущения. Чернодробната стеатоза и метаболитният синдром са две страни на една и съща монета – метаболитният дисбаланс, причинен от нездравословния начин на живот,

Как диагностицираме чернодробната стеатоза?

Диагностиката на чернодробна стеатоза включва комплекс от инвазивни и неинвазивни методи - лабораторни, образни и инструментални методи, които се назначават от гастроентеролог. Ранната диагностика е в основата на овладяване на започналия патологичен процес в черния дроб и за предотвратяване на усложненията.

Лечение на стеатозната болест

Лечението на чернодробната стеатоза трябва да бъде индивидуално и съобразено със състоянието на пациента, затова консултацията с гастроентеролог е ключова. Само специалист може да прецени степента на увреждане, да назначи подходящи изследвания и да изготви ефективен план за контрол и лечение.

Лечението на чернодробната стеатоза изисква активен подход – няма вълшебно хапче, но има доказани стратегии, които могат да спрат или дори обърнат процеса. Ключът е в промяната на начина на живот: балансирано хранене с намалени въглехидрати и трансмазнини, редовна физическа активност и контрол на теглото. Дори 5-10% загуба на тегло значително подобрява състоянието на черния дроб. При нужда могат да се добавят медикаменти за подобряване на инсулиновата чувствителност и липидния профил. Най-важното е последователността при прилагане на предписания режим на хранене, евентуалното медикаментозно лечение  и останалите допълнителни  фактори. Процесът е продължителен и пациентът следва трайно да промени начина си на живот, за да се избегне продължаващото напредване на  стеатозата и  увеличаване на риска от сериозни усложнения.

Съвет към пациентите:
Чернодробната стеатоза не е просто „мастен черен дроб“ – тя е сигнал за сериозни метаболитни нарушения, които отключват в организма механизми за развитие на други сериозни заболявания.

 Ако имате наднормено тегло, инсулинова резистентност, високи липиди или кръвна захар, не отлагайте консултацията с гастроентеролог. Ранната диагностика и правилният подход могат да спрат прогресията на заболяването, но успехът зависи от вас. Следвайте препоръките за хранене, движение и лечение, защото навременните мерки днес са гаранция за по-добро здраве утре.

Час за преглед при гастроентеролозите в Медицински център „Д-р Стайков“ – д-р Христина Атанасова и д-р Лина Хаджиилиева, можете да си запишете място в медицинския център на бул. Транспортна 33 (до мол Бургас плаза) или на тел.: 056 996 006 и 0892 996 006.

Къде е Мелания Тръмп? Липсата на първата дама на САЩ поражда спекулации Вече е 2025 г., а Доналд Тръмп се завърна драматично в Белия дом, и ето ни отново - говорим не за това, което Мелания прави, а за това, което не прави Незабавно хвърлете тези неща от дома си, те привличат нещастие Ако напоследък усещате, че всичко върви наопаки и не можете да се отървете от неуспехи, е време да се огледате внимателно в обстановката у дома
Изтече финалът на Хелс Китчън - ето кой грабва стоте бона Варненският готвач Мартин триумфира в кулинарната битка срещу Ивайло Мъжете от тези зодии са перфектни бащи Астролозите са открили кои хора стават перфектни родители според хороскопа
Биячите от Пловдив излизат на свобода срещу 2 000 лева гаранция Преди дни те смазаха с тръби четирима мъже заради невинна забележка Откога издирвах рецептата за тези божествени сусамени джобчета, пълни с кашкавал Тестото се приготвя много бързо и лесно се меси, след което се оставя да втаса за известно време и накрая се пече само за 25 минути
Ключови съюзници на Путин няма да почетат парада на 9 май И Естония затвори небето си за самолети, отправили се към Русия Пускат държавни имоти на търг Парите отиват за строеж на детски градини и училища
Вижте как тротинеткаджия блъсна полицай пред Общината Мъжът прехвърхал с бясна скорост през центъра, едва не помете малко дете Какво работи мъжът й Силиконката Джулиана Гани издържа гаджето си Теодор Гецов
Дъщерята на Глория си купи луксозно BMW за 120 бона Симона демонстрира стабилен успех както в музиката, така и в личния си живот Бъдещи медици от АЕГ „Гео Милев“ посетиха университетска болница „Дева Мария“ Тяхната визита бе част от поредица инициативи за кариерно ориентиране, чиято цел е да вдъхновят бъдещи кандидати за обучение по медицина