Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Не вземайте антибиотик при първите симптоми на грипа, може да си навредите повече

Тази зима грипът настъпва по-бързо от обичайното, а в първия ден температурата е много висока - до 39-39.5 градуса, но и бързо спада, споделя личният лекар д-р Стоян Димов
Ключови думи: д-р стоян димов, бургас, личен лекар, грипна епидемия, грип, бургас, симптоми, профилактика, превенция, лекарства, ефект

Д-р Стоян Димов е личен лекар, който към момента специализира Обща медицина в Бургас. Завършил е Медицинския университет във Варна и е член на Българския лакрски съюз. Той преглежда деца и възрастни в МЦ „Лайф Хоспитал”, а на ден през кабинета му минават средно по 40 човека. Говорим с него във връзка със затихващата бавно грипна вълна на територията на Бургаска област и за това как човек може да минимизира риска от заболяване, както и какви методи на профилактика и превенция може да ползва.

- Д-р Димов, по данни на РЗИ, в Бургаска област през изминалата седмица не се наблюдава ръст, нито пък сериозна тенденция на спад на болните от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ). Каква е ситуацията пред кабинетите на личните лекари в първия ден от предстоящото сериозно застудяване?

Грипът не си отива, но и не се разраства в Бургаско

- Най-натоварено при нас е в понеделник и в петък. По принцип в студените месеци. Завишение не бих казал, че има, но няма и спад, справките от РЗИ са показателни. При мен минават приблизително 40 човека на ден, които са с грип. Има болни, има заболеваемост, но освен грипа наблюдаваме и други вирози, както и бактериални инфекции. Има и хора с ангини.

- А какво ще кажете за възрастовите групи? Кои боледуват повече?

- Определено децата са повече - най-вече по детските градини и училищата. Симптомите са обичайните за грипа - висока температура, хрема, отпадналост, болка в гърлото, после се появява и кашлица. Обикновено всичко това отминава за срок от 4-5 дни.

- Има ли разлика в симптоматиката и в проявяването на заболяването тази година спрямо предходни?

- От момента на заразяването до проявата на първите симптоми наблюдаваме, че времето се е скъсило. Почти веднага се проявяват симптомите. Инкубационният период е много по-къс и заболяването започва рязко - с висока температура в порядъка на 39-39.5 градуса, съпътствана с болки в ставите. Това е през първия ден. След това инфекцията започва постепенно да поотшумява.

- Имаше ли в някакъв момент през тази зима претоварване на здравната система в областта?

- Претоварване не е имало. Имаше повече работа веднага след празниците през януари. Сега е сравнително спокойно, но пак казвам - мнозинството от пациентите идват в дните понеделник и петък. През седмицата успяваме да обхванем пациентите по-спокойно. Повечето хора се разболяват през уикенда по мои наблюдения, отнася се за тези, които посещават места с повече хора на закрито.

- Метеоролозите вещаят студ в идната седмица, с температури в порядъка на -6, дори -8 градуса. Какво бихте препоръчали на хората?

- Да избягват обществени места или да носят маски на такива, да си мият ръцете редовно - това са най-основните мерки, които могат да вземат хората. Другото важно е да се избягва преохлаждането на организма - тоест да не се стои на вятър, на течение, защото това може да доведе до спад в имунитета?

- Какво се случва с тялото, когато стоим дълго време на студено?

- Става преохлаждане на организма. Вътрешната температура пада и това намаля силата и функциите на имунната система. По този начин организмът се „отваря” към заразяване с вируси, бактерии. Така възникват заболяванията в студените месеци.

- Повечето хора в България избягват да посещават лекар. Някои дори си мислят, че има панацеа, която да ги избави както от заразяване, така и от боледуване. Има ли такова лекарство в крайна сметка?

- Не, няма. Има много противовирусни медикаменти, като например такива, които съдържат активната съставка инозин ацедобен димепранол („Изопринозин”), или такива, които са на базата на оселтмавира („Тамифлу”), но дори те не дават гаранция, че като ги употребява човек няма да се разболее, или че грипът ще протече леко. Всичко зависи от организма, от това в какво състояние е имунната система, от това дали има придружаващи заболявания, сърдечни проблеми, онкологични или белодробни заболявания. Нищо не е еднотипно при хората и няма лекарство, което да е гаранция, че няма да се стигне до разболяване. Но пък това, което човек може да направи, е да пие витамин Ц, който спомага за нормалното функциониране на имунната система. Но с него не трябва да се прекалява. Препоръчителната доза на ден е до 1 грам.

- А по отношение на мултивитаминната терапия като превенция и профилактика през зимата?

- Хубаво е да се взимат през зимата, тъй като в този сезон консумираме по-малко плодове и зеленчуци и съответно има липса на витамини в организма. Мултивитамини като „Центрум”, „Супрадин Енерджи” са добри за употреба, но не само. При децата взимането на такива витамини през зимата може да има много добър резултат.

- Мнозина съветват през зимата да се взима конкретно витамин Д, заради липсата на слънчева светлина. Има ли резон в това?

- Има, но конкретно с него трябва да се внимава. Не трябва да се взима на своя глава, защото ако има предозиране на витамин Д, той започва да се отлага в бъбреците, където може да стане причина за камъни в бъбреците и като цяло проблеми с тях. Затова моята препоръка е преди да вземе витамин Д, човек да се консултира с лекар да установи дали има нужда.

- А какво бихте казал за лекарства от типа на „Авирон Рапид”, които придобиха популярност по време на пандемията?

- Ако се пие при проявата на начални симптоми, може да има ефект и действа добре. Но не можем да очакваме чудо, няма да има ефект при всички хора. Но наистина, ако се ползват при първи симптоми имат ефект.

- Но в същото време много хора прибягват до антибиотици при първи симптоми.

- Това е много грешна практика. Антибиотикът не лекува вирусите, а има строго антибактериални ефекти. Такъв трябва да се предписва от лекар, а не към него да се прибягва като самолечение. Когато се касае за грип, антибиотикът няма да помогне, а дори напротив - може да влоши състоянието на човека.

 

Земетресение в САЩ В Тенеси Мъж изхвърли 20 000 евро по погрешка, а след това... Самарянин намери сумата и сигнализира на полицията
Индия обвини Пакистан От Ню Делхи твърдят, че Исламабад не спазва примирието Медведев с гръмки думи Ето какво твърди
Нова драма в Испания: 160 000 души бяха предупредени да не напускат домовете си Спрени са влакове, блокирани са пътища и са отменени събития Земетресение с магнитуд 5,5 по Рихтер удари... Крайбрежието на Еквадор
Направи световен рекорд Жоро Вратарчето сякаш не остарява, той е най-възрастният действащ футболист Малко след обявеното примирие: Експлозии в индийски град Напрегната ситуация
Макрон, Мерц, Стармър и Туск посетиха Киев Те искат 30-дневно спиране на огъня между Украйна и Русия Пакистан и Индия потвърдиха примирието Огънят спира веднага
Германия затегна граничния контрол Засилени са проверките по границите с Люксембург и Белгия Джеки Чан: Никога няма да спра да правя сам каскадите си 71-годишният aктьор все още не мисли за пенсиониране