Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Не купувайте тези храни от големите вериги, ще си навредите жестоко

Ключови думи: храна, верига магазини, здраве, салата, чай, натравяне, супермаркет

Съвременните супермаркети са предпочитан избор на много хора, защото предлагат огромен избор от продукти. Оказва се обаче, че не всички стоки в тях са безопасни. И тук не говорим за традиционно вредни продукти като чипс или сода, а за тези, които сами по себе си не са опасни, но губят качеството си заради условията на съхранение и обработка.

Ако не искате да пръскате пари на вятъра или по-лошо - да се лекувате от натравяне, е по-добре да запомните кои 10 популярни продукта никога не трябва да купувате от супермаркета.

Ето ги и тях:

Зелена салата
Опакованата и измита маруля е истински капан. Херметично запечатаните опаковки създават идеални условия за развитие на бактерии, причиняващи чревни инфекции. Ако салатата не е пакетирана, тя често се съхранява в хладилници за дълго време, където бързо губи свежестта си.

Затова най-добре пазарувайте зеленчуци на пазара. Там те винаги са пресни и без признаци на гниене.

Ядки 
Пакетираните ядки често са от стара реколта. При дългосрочно съхранение в тях може да се образува токсичен ензим, който може да причини сериозна вреда на здравето.

На пазара и в специализираните магазинчета ядките се продават насипно, което позволява да проверите качеството им както визуално, така и на вкус. 

Бутилиран чай 
На пръв поглед това е здравословна напитка. Съставът на подобни чайове обаче е доминиран от аромати и консерванти и в тях няма нищо натурално.

Вакуумирано месо и мезета 
При вакуумно опаковане мезетата губят своята свежест и се обогатяват с консерванти.

В специализиран магазин винаги можете да си купите прясно месо и да ги помолите да ви отрежат точното количество, от което се нуждаете. 

Печива с плодов пълнеж
Красивите кроасани и сладкиши често съдържат плодови пълнежи със сгъстители, а не истински горски плодове.

Смеси от подправки
Готовите смеси от подправки могат да съдържат консерванти и заместители на скъпи съставки. На пазара подправките се продават на тегло, което ви позволява сами да създавате уникални смеси.

Хляб  
Хлябът от магазина често се прави от избелено брашно с добавени химикали. Алтернатива е да вземете продукта от частни пекари, където се приготвя от натурални съставки. 

Готови салати 
Срокът на годност на такива салати е неизвестен, а съставките им може да не са пресни.  

Полуфабрикати
Фабрично замразените храни винаги са загадка: какъв вид месо е използвано, колко време е съхранявано?  Именно по тази причина е по-добре да заложите на нещо прясно.

Продукти "без глутен"
Безглутеновите издлия са подходящи само за хора с непоносимост. За всички останали не са полезни, тъй като съдържат повече изкуствени съставки и калории.  

Експертно мнение
Лекарите гастроентеролози са категорични, че колкото по-свеж е продуктът, толкова по-добре.

"Избягвайте стари продукти с неясен срок на годност. По-добре е да изключите пакетираните храни като измита маруля, и да отдадете предпочитание на натуралните и пресни продукти", съветват те. 

Как да изберете безопасни хранителни продукти?
За да направите това, е важно да се придържате към следните принципи:

Прочетете внимателно съставките на продукта. Залагайте на продукти с минимално количество хранителни добавки, консерванти и други изкуствени съставки (бои, заместители на захарта и подобрители на вкуса, стабилизатори)
Проверете срока на годност. Доверявайте се само на датата, отпечатана върху опаковката, но не и на стикерите, които често се залепват върху предишната, за да се продава остарялата стока
Попитайте за сертификата на продукта или сканирайте кодовете на опаковката, за да получите подробна информация за произхода и състава на продукта. /jenata.blitz.bg
 

3
Коментара по темата
3.
Га га га гааааа
10.02.2025 15:25:01
След като с помощта на държавната ни външна и вътрешна политика сами си унищожихме селското си стопанство, което имахме и което произвеждаше най-качествената и чиста храна в света,сега писането на такива статии са почти безмислени......
Още по лошо,самите хора в ролята си на клиенти позволяваме и подкрепяме търговията на дребно и на едро да се владее от чужди хранителни вериги и монополи,които ни предлагат в повечето случаи вносни стоки с неясен произход и качество.
Срам ме е като видя,че от копъра,магданоза,морковите през ябълките,прасковите,доматите ,тиквите и изобщо всичко е внос......а за вкусовите им качества да не говорим!?!?!
По този начин единствено спонсорираме чуждите икономики и си влияем и на собственото си здраве,нооооо това си го постигнахме сами.......
2.
Никога
10.02.2025 14:51:20
не купувайте храна за директна консумация в опаковки тип найлон. Ужасно вредна е. Опаковката. Още по вредни опаковки са стиропорените чаши, панички, тарелки в които ни предлагат месо, кайма, субпродукти и тн. Сравнително безопасни са опаковките от РР. Най безопасни хартиените без импрегниращ слой. Пазете здравето си. Българите живеем най малко от всичко в ЕС. Една от причините за това е тази свързана с вида опаковка.
1.
Лучия
10.02.2025 14:31:21
Пресни бързоразвалящи стоки може да има само ако сами си ги отглеждате. Това е възможно в ранчото ми в Тексас от 100 декара . Но в България е тясно и малко хора сами си отглеждат всичко в двора. Да не говорим за птичето, свинското или други меса или риба. Ама всеки сам си решава.
  Добави Коментар
Горя жилище в Пловдив Жена е в болница Голяма авария във Варна Много хора са без вода
Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок
Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение
Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г. Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“
Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания
Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда