Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Експерт с прогноза какво ще се случи на имотния пазар след влизане в Еврозоната

Ключови думи: прогноза, еврозона, експерт, пазар, имоти

Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора.

"2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на пазара. Беше различна от това, което виждахме през 2020, 2021 – периода след COVID. През 2024 г. видяхме едно чувствително нарастване на цените, от порядъка на 16% на годишна база и то на фона на затихваща инфлация, което не винаги е типично", обясни Владимиров пред БНР.

Освен ръста на цените, броят на сделките също бележи значителен ръст. Според него 2024 г. вероятно ще се окаже рекордна по отношение на броя на сключените сделки.

"Видяхме през 2024 продължаващ ръст на броя на сделките, след успокояването през 2023 г. Много е вероятно приключилата година да бъде рекордна по отношение на брой на сделките. Те ще бъдат около 95 000, ще видим данните в края на март. И това в условията на един чувствителен ръст на цените."

Една от темите, които предизвикват сериозни дискусии, е възможното влизане на България в еврозоната и отражението му върху пазара на недвижими имоти. Владимиров смята, че този процес може да доведе до краткосрочен ръст в търсенето, но не е задължително да повлияе на цените в дългосрочен план.

"Жилища при нас се купуват предимно за живеене. Отражението на евентуалното влизане в еврозоната има два погледа – на пазара на недвижими имоти влияние оказват неочакваните събития, влизането в еврозоната не е такова, но за него нямаме решение, което може да създаде ръст в търсенето за краткосрочен период. Много е трудно да се прецени дали влизането в еврозоната ще бъде този фактор, който ще доведе до спад на цените на жилищата."

Надценени ли са жилищата?

Според Владимиров за първи път от повече от десетилетие българският пазар показва тенденция към надценяване на жилищата.

"За първи път, откакто имаме данни, над 10 години, нашият пазар показва склонност да надценява жилищата." Това означава, че цените могат да се окажат неустойчиви в дългосрочен план и че купувачите трябва да бъдат внимателни в избора си на инвестиция.

5
Коментара по темата
5.
Az
05.02.2025 11:29:35
Tochno sega v tezi vremena i blizkite 50 godini cenite nqma da padat a vinagi shte se vdigat. Moje bi do 2023 2024 shto gode mojeshe da namerish hubav apartament za prilichni ceni ( ne govorq za panelkite tip 100 200 hilqdi evro).

Koito ne e kupil do 2023 2024 shte qde kura taka kazano. Cenite na kvadrat shte se vdigat!!!!
4.
Слави
04.02.2025 23:41:39
Населението се топи, липсват инвестиции във фабрики и заводи. 30 - 40% празни жилища. В момента цените са колкото 20 годишни заплати, и след 20 години основен ремонт поне 5 годишни заплати. Ми то ще се живее само за имота.
3.
до 2
04.02.2025 17:46:54
Страхувам се, че този филм е нов (поне в пренаписаната за нас история) и НЕ сме го гледали!
2.
Експерт по балоните
04.02.2025 17:38:15
Много балами ще ядат хоя накрая като се пукне балона! 2026 - 2028 ще е итересно, доста брокерчета и експертчета ще питат къде сер@т гладните, а банките ще се чудят какво да правят толкова много жилища, и цените доста ще паднат. С години ще стоят непроданени цели нови блокове ... Този филм вече сме го гледали!
1.
Експертни глупости и лъжи на търкалета!
04.02.2025 17:12:25
"Жилища при нас се купуват предимно за живеене"

"За първи път, откакто имаме данни, над 10 години, нашият пазар показва склонност да надценява жилищата."
  Добави Коментар
Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг
Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането 86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън
Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"
Ключов момент в "Ергенът" Един от мъжете ще говори с майките на дамите, които го вълнуват МВнР отговори на Путин "Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение"