Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

85% от гренландците не искат да бъдат част от САЩ

Ключови думи: гренландия, проучване, сащ

Проучване на общественото мнение показа във вторник, че 85% от гренландците не желаят техният арктически остров - полуавтономна датска територия - да стане част от Съединените щати, съобщи датският всекидневник Berlingske, цитиран от "Ройтерс".

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви по-рано този месец, че Гренландия е жизненоважна за сигурността на САЩ и Дания трябва да се откаже от контрола над стратегически важния остров.

Проучването на социолога Verian, поръчано от датския вестник и гренландския всекидневник Sermitsiaq, показа, че само 6% от гренландците изразиха интерес да станат част от САЩ, като 9% не са решили, предава lupa.bg.

Датският премиер Мете Фредериксен заяви във вторник, че е дала пълна подкрепа на принципа за запазване на уважението към международните граници след срещи с френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Олаф Шолц и главния генерален секретар на НАТО Марк Рюте.

"Доволна съм, ако проучването е израз, че много гренландци биха искали да видят продължително тясно сътрудничество с Дания. Вероятно под различна форма от тази, която познаваме днес, защото всичко се променя с времето", каза тя пред Berlingske в отговор на анкетата .

Дания заяви в понеделник, че ще отдели 14,6 милиарда крони (2,04 милиарда долара) за засилване на военното си присъствие в Арктика.

Гренландия - с площ по-голяма от Мексико и население от 57 000 души - получи широка автономия на самоуправление през 2009 г., включително правото да обяви независимост от Дания чрез референдум.

Премиерът на Гренландия Муте Егеде, който засили усилията си за независимост, многократно е заявявал, че островът не е за продан и че хората му решават бъдещето си.

Американската армия има постоянно присъствие в космическата база Pituffik в северозападна Гренландия, стратегическо място за нейната система за ранно предупреждение за балистични ракети, тъй като най-краткият път от Европа до Северна Америка минава през острова.

 

6
Коментара по темата
6.
БРАВО
29.01.2025 16:05:48
За европейците,..ама.....БЕЗ РуZZия друже...
така би било ,най-добре..

до 2
5.
но пък
29.01.2025 11:26:22
1000 %-та от гренландците,щяха да са против,Гренландия да стане руска губерния,в случай,че путин иска да ги присъедини към рф.....!!!
4.
До 1
29.01.2025 10:57:10
Направо!
Сега може да ги подкупят или принудят демократично да се изнесат оттам??
В краен случай и като индианците.
Ще вземат Гренландия, обаче... и то без особено значение от мненията на другите.
3.
XX
29.01.2025 10:54:19
Cледва война м/у САЩ и Дания - какво ще прави НАТО в тази ситуция.
2.
Дернев
29.01.2025 10:52:19
Дано е така, защото дава възможност на европейците да се осъзнаят и тръгнат бързо към създаването на СЕЩ и Европа за европейците с Русия. Само тази Европа може да наложи експлоатацията на водата от топенето на ледовете да бъде съвместна с Щатите. И това трябва да стане защото ще бъде в полза на човечеството. А през Канада, Щатите процесът ще е улеснен.
1.
паткан
29.01.2025 10:39:28
Те и американските индианци не искаха , но ги избиха да им запушат устата.
  Добави Коментар
Сол в канала: защо е полезно Евтин домашен метод Омлет с лапад и сирене: лесна пролетна рецепта за 10 минути Свежа комбинация
Отиде си Красимир Лаков Той бе дългогодишен журналист Мони Николов преподаде и в Русия! България с атака там, където Ганев, Николов-старши и дори Казийски не успяха Предстои Волейболна лига на нациите и "лъвоете" ще атакуват исторически първи медал в нея
Двойна драма с пътната обстановка Обходният маршрут на пътя Смолян - Пампорово също е предизвикателство Пълнени чушки с кайма и ориз: тайната им Класическо ястие с богат вкус, което винаги събира семейството около масата
Проф. Огнян Герджиков: Аз съм убеден, че това управление на Румен Радев ще бъде успешно и ще настъпи стабилност "Радев има нужните качества", каза бившият председател на НС  Време за "Бангаранга": Дара тръгна за Виена Певицата ще представи родината ни на "Евровизия"
Учени преобърнаха представите за гибелта на цивилизацията на маите Досега се смяташе, че продължителни засушавания между VIII и IX век са довели до изоставянето на големи градове Сериозен успех за отбора на "Бургас" В борбата
"Олд Трафорд" на тръни: сър Алекс Фъргюсън откаран в болница Легендата се почувства зле преди мега дербито между Манчестър Юнайтед и Ливърпул Внимание : Лаймска болест и ку треска разнасят кърлежите в цялата страна Избягвайте неокосени тревни площи, съветват експертите