Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Нов ужас за домакинствата в София, водата поскъпва

Ключови думи: Вода, новини, Флагман, София, цена на водата

Цената на водата в София да нарасне с 20%, предвижда заявление на “Софийска вода” АД, което е внесено в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). За период от три години предложеното поскъпване на водата в столицата е с близо 30 на сто. Същевременно със законодателни промени от КЕВР и от Министерство на регионалното развитие искат да бъде отвързано поскъпването на водата. В момента има изискване цената на водата да бъде социално поносима, тоест при потребление от 2,8 куб. метра на човек сметката за вода да не надхвърля 2,5% от средния доход на човек за съответната област, пише Труд.

В момента хората в София плащат 2,94 лв. за кубик вода с ДДС. Предложението на “Софийска вода” е цената през настоящата година да нарасне на 3,52 лв. за кубик. Но през следващите две години отново е предвидено увеличение и така за период от три години сумарното поискано поскъпване на водата е с 29,5 на сто.

Заедно с предложението за повишаване на цената на водата от “Софийска вода” АД са внесли в КЕВР и бизнес план на дружеството за периода до 2026 г. Общият размер на планираните инвестиции за настоящата и следващите две години е 142,5 млн. лв.

От началото на годината водата в страната поскъпна, но в София остана без промяна. Цената на водата в столицата от няколко години не е променяна, защото не беше одобрен бизнес планът на “Софийска вода”. А самият бизнес план не беше одобрен заради съдебен спор за размера на нормата на възвръщаемост на вложения от дружеството капитал.

През юни в КЕВР беше проведено обществено обсъждане на проекторешение за вдигане на нормата на възвръщаемост на собствения капитал на “Софийска вода” от 8,12% на 13%. На заседанието стана ясно, че има указания на Върховния административен съд, според които КЕВР трябва да утвърди посочената в допълнително споразумение към договора за концесия възвръщаемост на собствения капитал от 13%. Изчисленията на КЕВР показват, че при възвръщаемост на собствения капитал на “Софийска вода” от 13% и дял на собствения капитал от 100%, нормата на възвръщаемост на капитала на дружеството преди данъчно облагане трябва да е 14,4%.

На 10 юли, в изпълнение на задължителните указания на ВАС, КЕВР реши нормата на възвръщаемост на собствения капитал на “Софийска вода” да бъде 13 на сто. След като този въпрос вече е решен, остава КЕВР да приеме бизнес плана на дружеството и да реши какви да бъдат новите по-високи цени на водата.

Министерство иска такса „водомер“

Различен подход за вдигане на цената на водата предлагат от Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Да бъде въведена такса “водомер”, тоест гражданите да плащат само за това, че имат водомер, дори да не потребяват вода, предлагат от министерството.

Цената на водата да включва два компонента - фиксиран компонент за това, че хората имат достъп до вода, и променлив компонент - цена на куб. метър потребено количество вода, предвижда проект на Закон за водоснабдяването и канализацията, пуснат от МРРБ за обществено обсъждане.

Подготвеният законопроект предвижда запазване на изискването цената на водата да е социално поносима. Но в проекта е записано, че принципът на социална поносимост е спазен, когато стойността на променливия компонент от цената на водата при потребление от 2,8 куб. метра на човек не надхвърля 2,5% от средния доход на човек за съответната област. Но като към променливата част от цената на водата прибавим и такса “водомер” реално плащаната от домакинствата цена ще може да бъде по-висока от социално поносимата.

От КЕВР предлагат таван за поскъпването на водата да няма, а “водни помощи” да получават само най-бедните, става ясно от становище на регулатора към законопроекта. При реализиране на този вариант, за хората, които работят и имат някакви доходи, водата ще може да поскъпва без ограничение.

Прилагането на критерия цените на ВиК услугите да бъдат под прага на социална поносимост създава изключителни проблеми за ВиК операторите, за които поради специфика в територията, на която оперират, цените би трябвало да надхвърлят този праг, посочват от КЕВР. Според КЕВР дори цената на водата да е под социално поносимия праг, това не гарантира достъп до ВиК услуги за най-бедните. От КЕВР предлагат на най-бедните да бъдат давани помощи, така че да могат да платят за 2,8 куб. м вода, а останалите да плащат цена на водата без таван.

Юни е бил най-горещият месец от 1930 година насам

Основните причини за недостига на питейна вода е сериозното засушаване и повишаването на температурите като е регистриран спад на водните количества с 87% в Северна България в сравнение с миналата година, съобщиха след проведена работна среща от регионалното министерство по разпореждане на служебния премиер Димитър Главчев.

Според данните на Националния институт по метеорология и хидрология 2024 г. е третата поред суха и гореща година, а месец юни е бил най-горещият от 1930 г. насам, като тази година периодът на засушаване е и най-дълъг като продължава повече от три месеца.

Загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи в определени населени места, както и загубите за напояване по амортизираните напоителни системи също са сред основните причини за липсата на вода в много региони.

От министерството на регионалното развитие и благоустройството обобщават, че ще бъде изготвен хидромелиоративен анализ, който да покаже както вариантите за подобряване на водоснабдяването, така и нуждата от ремонт и строителство на нови изкуствени водоеми.

5
Коментара по темата
5.
ДРЕМЕ МИ.....
23.08.2024 13:41:18
на дедовия...10 лв. да стане кубика...
Местя...мамицата ви мръсна....
4.
Котора
23.08.2024 13:39:36
Защо бре мамицата ви мръсна в софия е 3 лв, а в Бургас 5лв. Всички от ВИК Бургас в затвора, буклуци.
3.
3
23.08.2024 11:55:17
С тази такса водомер ВИК иска да стане като Топлофикация ли? Как така ще плащаш без да ползваш вода?
2.
Хахахах
23.08.2024 11:32:42
Кой не скача е червен ХАХАХХАХАХАХ
1.
бургазлия
23.08.2024 11:28:06
Да дойдат в Бургас на 5 лв /куб и с бургаски заплати
  Добави Коментар
"Фродо" празнува: Илайджа Ууд посреща рожден ден с чудесно семейство Радва се на дълга връзка с Мете‑Мари Конгсвед, двамата имат две деца Почина голямо име в българското изкуство От СБХ скърбят
Криптонит ли закусва: Мони Николов със статистика от друга планета Показателите му в Русия напомнят за Кал-Ел от комиксите и киното, по известен като Супермен Зрелище в Мелбърн - отписаха Джокович за първи път в историята Ноле е считан за тотален аутсайдер срещу Синер
Супер сладък и без мляко: рецепта за кекс, която всеки трябва да опита Приказен десерт Експерт разкри ключов фактор за поскъпване на имотите в страната Според него се очаква сериозен ръст на цените
Кола превиши допустимата скорост с 4 километра, шофьорът е заплашен от близо 3 000 евро глоба В Швейцария законите са железни Камаро от 1969 г. струва цяло състояние - вижте за колко го купиха Колата струва почти 2 милиона долара
Депутат: Закриха КПК и шредерите за унищожаване на документи прегряват Парламентът сложи край на антикорупционната комисия окончателно, функциите ѝ се разпределят между три институции Драма с голяма пума, която реши да се разхожда сред хора - съдбата й е различна от тази на шуменската пантера Животното в САЩ бе уловено за ден
3 зодии ще се радват на щастие и хармония през февруари - ето кои са те Телец, Лъв и Водолей ще преживеят месец на вътрешно обновление, любов и увереност Разкриха колко милиона рубли получи Русия за новата звезда на българската борба Шамил Мамедов Платени са между 250 000 и 265 000 щатски долара, Мамедов тръгна с летяш старт на Републиканското