Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кой календар са гледали МОН?

Ключови думи: недоволни, родители, училище, ваканции, министерство на образованието

През изминалата седмица Министерството на образованието и науката (МОН) публикува проект, с който определя ваканциите през следващата учебна година. Съвсем очаквано има недоволни. Какво предлага МОН?

Коледната и пролетната ваканции стават "по-дълги", междусрочната и есенната са "намалени". Сметките показват, че с промяната почивните дни за учениците през учебната 2024/2025 са с ден по-малко - 27, вместо 28.

Есенната ваканция става 3 дни, вместо 5, както беше през изминалата учебна година. Предложението е тя да бъде от 1 до 3 ноември 2024 г. - петък, събота и неделя, предава news.bg.

Двата спестени дни се прибавят към Коледната ваканция, която вече ще е 13 дни от 24 декември 2024 г. до 5 януари 2025 г. (неделя).

Възстановява се предишното положение с междусрочната ваканция, която след родителски ропот бе увеличена на три дни. Сега отново ще бъде един ден - на 4 февруари 2025 г. (вторник).

С ден по-дълга става пролетната ваканция, която вместо 9 ще стане 10 дни - от 12 до 21 април 2025 г. (понеделник).

Дванадесетокласниците ще имат 5 дни почивка - 17-21 април 2025г., както беше и през изминалата година.

Неучебни дни, по традиция, са датите, в които се провеждат държавните зрелостни изпити, националното външно оценяване за 7 клас.

Защо са недоволни родителите?

На пръв поглед промените не са кой знае колко сериозни. Да, междусрочната ваканция е редуцирана до ден, но така или иначе няма да е за първи път. Това, което възмущава родителите, е включването на съботите и неделите, които изначално са почивни, в сметките на ваканциите. Така на практика есенната може да се брои за еднодневна, тъй като обхваща петък, събота и неделя. По този повод не са малко логичните въпроси: "Министърът като излиза в отпуск брои ли почивните дни?"

Оказва се, маниерът официалните празници да бъдат "имплантирани" в ученическите ваканции, не вдъхновява нито родители, нито учители, нито ученици.

Друго, което прави впечатление, са нелогичните дни, в които завършва ваканцията и учениците трябва да се върнат в училище. Според предложените дати пролетната ваканция приключва в понеделник - тоест учебната седмица започва с почивен ден, който родителите на по-малки деца по някакъв начин трябва да подсигурят. Освен това да започнеш седмицата с почивка не е особено мобилизиращо, както е известно.

Същото е и с петдневната "пролетна почивка" за зрелостниците, която отново приключва на 21 април. Така е било и през изминалата учебна година, с дребната подробност, че 21 април е бил в неделя.

Един ден междусрочна ваканция във вторник. Кратка почивка по никое време, която няма особен смисъл.

Не са за пренебрегване и датите за приключване на учебната година за различните класове. В началния курс ще сложат точката на учебната година на 29 май - изключително удобният четвъртък. Пак в четвъртък, но през юни приключват учениците от 4 до 6 клас. За тези от 7 до 11 клас краят на учебната година настъпва в понеделник (30 юни), а за дванадесетокласниците на 14 май в сряда.

Дебатите по предложение ваканции естествено са бурни, гадае се кой календар са гледали в МОН, предположенията са за 2022 г. или 2023, където датите са по-логично разположени.

"Уникална липса на мисъл!", възкликва възмутен родител, според когото е нелогично краят на учебната година (29 май, 12 юни) да е в четвъртък, вместо в петък, когато са и по принцип установените дати за приключване - 30 май или 15 юни. "Интересна" според коментиращите е идеята за гимназистите учебната година да приключи в понеделник - 30 юни. Недоумение буди и учебния 23 декември (понеделник) точно в празничната седмица по Коледа.

Немалко са озадачените от междусрочната "ваканция" - самотния вторник, през който учениците ще трябва да се пренастроят за втория срок.

Спорове предизвикват и датите за държавни изпити и НВО - разхвърляни през цялата седмица, вместо да бъдат само в петък или понеделник и да не се накъсва учебния процес.

"Поредните недомислици, които се представят като голямо подобрение" е преобладаващото мнение сред родители и учители, които се надяват след общественото обсъждане и предоставените становища "недомислиците" да бъдат коригирани.

2
Коментара по темата
2.
Котора
28.07.2024 23:01:45
В МОН са от некъдърник до некъдърника.
1.
Fck
28.07.2024 22:06:10
Не познавам учител, който да иска да промени нещо, което е в ущърб на учениците. Същото важи и за началниците-чиновници.
  Добави Коментар
Нашенец показа касова бележка от скъпарски плаж в Тасос  У нас това е невъзможно, каза той Светльо Иванов изчезна от ефир По изключение, предаването на 6 юли бе водено от Жени Марчева
Българин прибра 70 милиона лева от продажба на ценни книжа 1156 нашенци с годишни доходи над 1 милион лева, 329 хиляди обявиха доходи над 10 хиляди Цените в София по-солени, отколкото край морето Това е неочаквано за туристите, които обикновено се готвят за ценови шок на брега
Камелия показа дома си, гледката е изумителна Феновете й не спират да я поздравяват за топлото семейно гнездо Мел Би тъне в разкош, омъжи се в катедралата „Сейнт Пол“ Тя пристигна с елегантно бяло Bentley, сияеща от щастие и със внимателно нагласен воал, преди да влезе в храма, за да стане официално г-жа Макфий
Костадин Костадинов: Ще сринем еврозоната  Когато "Възраждане" получи властта, ще извади България от нея, каза лидерът на „Възраждане“ Кличко зове за ракети „Таурус“, за да спре терора на Путин Предшественикът на Мерц, Олаф Шолц, отказа да достави оръжието от страх да не въвлече страната си още повече във войната
Алчни богаташи щастливи от геноцида в Газа Световноизвестни компании печелят от мъката на хората Млада жена почина след ритуал с врачка Малко след като напуснала мястото, жената започнала да повръща в автомобила си, където и е настъпила смъртта ѝ от задушаване
Трагедия с рибар в канала до Мездра Започнало мащабно издирване, което продължило часове наред Големи промени на изпитите след 7-ми клас заради слабите резултати Министърът на образованието иска повече практически задачи на НВО