Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ученици, изучаващи биология и химия - силно впечатлени от Бургаския държавен университет

Проф. Севдалина Турманова, зам.-ректор по учебната дейност към Университет „Проф. д-р Асен Златаров“-Бургас, посрещна бъдещите студенти от Сливен
Ключови думи: Университет Асен Златаров, новини, Флагман, Бургас, проф. Севдалина Турманова

Проф. Севдалина Турманова, зам.-ректор по учебната дейност към Университет „Проф. д-р Асен Златаров“-Бургас, посрещна над 50 ученици от Профилирана природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов“ в Сливен. Посещението е резултат от подписано Споразумение за партньорство между двете образователни институции. Жадните за знания ученици са от паралелки с усилено изучаване на химия и биология. Някои от тях  споделиха мечтата си да изучават медицина в Бургас.

Проф. Турманова ги поздрави от името на Ректора на Университета, проф. Бозов. Първата спирка на учениците бе във Факултета по технически науки. Проф. Турманова им представи водещите преподаватели и ръководители на основни звена:  декана на Факултета по технически науки, доц. Янчо Христов, доц. Димитрина Кирякова, ръководител на Катедра „Технологии, материали и материалознание“, доц. Адриана Георгиева, ръководител на Катедрата „Химични технологии“ от същия факултет. Младите хора имаха възможност да се разходят из най-новите лаборатории на ФТН, тези от Центъра за син растеж- по аквакултури и биотехнологии, и лабораторията за определяне на микропластмаса в различни среди. Те се запознаха и с текущия учебно-практически процес, който се води в Университета. Доц. Адриана Георгиева,  ръководител Катедра „Химични технологии“ показа на учениците богатата университетска колекция от  минерали, кристали и скални образци и успя да ги убеди, че химичното инженерство е една от най-атрактивните специалности, още повече, че сред завършилите тази специалност няма безработни студенти, което насърчи учащите се да мислят в тази насока.

Представена бе и общността на студентите: Веселина Кисьова, възпитаник на ПМГ Сливен и студентка третокурсничка в специалност „Медицина“ в Медицински факултет, сподели с младежите част от наученото и се включи с тях в  предварително начертания маршрут. Проф. Петя Цветкова и доц. Йордан Георгиев – един от най-младите носители на наградата „Питагор“ в България, от Медицински факултет бяха подготвили кратки презентации за младите гости на висшето учебно заведение.

Всички заедно продължиха обиколката си в залата по микроскопска анатомия, където доц. Веселина Мерхар и д-р Руска Ненкова показаха на младите хора отличните условия за обучение на студенти и висококачествените микроскопи, с които разполага лабораторията. Огромен интерес у тях предизвика залата по анатомия, последвана от дисекционната зала, където проф. Минков, патоанатом, им разказа за сложните научни изследвания.

След Медицинския факултет учениците се отправиха към Центъра по върхови постижения. Там ги посрещна проф. Сотир Сотиров, преподавател по системи с изкуствен интелект в Университета. Той, заедно с доц. Веселина Бурева, ръководител Катедра „Компютърни системи и технологии“, им демонстрираха уменията на впечатляващите роботи Крузер и Нао. Учениците видяха и последния робот, по който работят, освен преподаватели, и студенти. Интересен факт е, че новият робот ще служи за обслужване на лежащоболни хора, като им разнася медикаменти. Младежите видяха и модерно оборудваната зала на Центъра, която изцяло отговаря на потребностите за обучение на студентите.

За учениците – любители на химията, беше предвидена обиколка и на Факултета по природни науки. Доц. Никола Тодоров,  ръководител  Катедра  „Екология и опазване на околната среда“ грабна вниманието на своята млада аудитория,  като им показа специална сонда, който се пуска във водни басейни, за да определи солеността, температурата и други важни параметри.

Учениците се запознаха и с Централната научноизследователска лаборатория, която обединява общо четири лаборатории с апаратурно оформление. Там ръководителят й, доц. д-р Леня Гонсалвеш, и доц. д-р Веляна Георгиева показаха апаратура, която служи за научно-изследователската работа на Университета по неговите най-утвърдени научни направления.

Само за половин ден младите гости на Университета видяха и чуха много интригуваща и важна информация, която ще им бъде достатъчна, за да направят своя информиран избор за бъдещето си като студенти.

Направете това и пържолите ще се топят в устата Рецептата е много лесна и проста, а резултатът е месо, което буквално само пада от кокала Разследват умишлен палеж пред къща на британския премиер Той е живял там със семейството си преди да се премести на "Даунинг стрийт 10"
Това са най-мразените зодии Невинаги се открояват с добро поведение 2 капки от това в шампоана и забравям за косопада, а струва само 1,50 лв. Днес ще ви разкажа за най-простия метод, който е не само ефективен, но и евтин
Шок! Цената на черешите удари 267 лева Ще поскъпнат ли продуктите с навлизането на еврото С тази тайна съставка оризът ще бъде напълно рохкав и никога повече няма да залепне Съществува един изключително прост трик, който напълно ще промени резултата
Животът ви ще е кошмар, ако се ожените за тези зодии Много хора се променят, след като си кажат заветното "Да" с половинката Българи в основата на парад в САЩ Симеон Николов с куп индивидуални отличия, Къндев блести на финала на Колежанското
Интересно събитие в Бургас: Стартира майсторският клас по флейта с проф. Айля Улудере В рамките на четири дни участниците ще получат по три индивидуални урока с продължителност 40 минути Португалец е в тежко състояние след катастрофа в столицата Пострадалият мъж е карал мотор, блъснат е от кола
Пловдивчанин наруши закона в Царево Мъжът кара пиян Инцидент с украинци в Свети Влас! 18-годишна получи медицинска помощ Пострадалата е освободена за домашно лечение