Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Смяна на хоризонтални щрангове ще предотврати течове и аварии

Ключови думи: хоризонтален щранг, течове, аварии, смяна, ремонт

Преди да говорим конкретно за смяна на хоризонтални щрангове, нека обясним какво представляват водопроводните щрангове в жилищна сграда. Водоснабдителната система, която доставя вода от главния водопровод на къщата до апартаментите (входа на апартамента), се нарича водопроводни щрангове.

Щранговете се монтират по двойки и паралелно. Под сдвоено уплътнение имаме предвид инсталацията за захранване с топла и студена вода. Паралелната инсталация означава, че тръбите за топла вода и студена вода се полагат по успоредни пътища, най-често в банята. Разстоянието между щрангове е обикновено 250 мм.

Смяна на хоризонтални щрангове цена 420 лв.

В по-старите жилищни сгради като материал обикновено са използвани чугунени тръби. Чугунът е сплав от желязо и въглерод. Този материал, въпреки своята масивност, има ограничен експлоатационен живот. Той е податлив на корозия и постепенно се влошава при постоянно механично натоварване. С течение на времето такова оборудване трябва да бъде демонтирано и на негово място да се монтира ново. Затова специалистите предвиждат планирани ремонти.

Пластмасовите продукти имат добри експлоатационни характеристики. Те не са подложени на корозия и имат гладка повърхност, което увеличава тяхната производителност. Когато се планира смяна на хоризонтални щрангове в апартамент, се използват най-вече такива.

В какви случаи е необходим ремонт?

На първо място, както вече споменахме, говорим за планиран ремонт, който се извършва на определен период. Провежда се периодично след въвеждане в експлоатация на многоетажна сграда след изтичане на експлоатационния живот на остарелите сглобяеми елементи. 

Смяна на хоризонтални щрангове може да се наложи извънпланово при теч или друга неизправност, изискваща бърза намеса. В този случай демонтажът е неизбежен, тъй като е невъзможно да се заварява празнината или да се постави кръпка върху ръждясалата повърхност.

Друга причина е извършването на основен ремонт или реконструкция в жилището. Смяната на щрангове не е задължителна, ако срокът на експлоатация все още не е изтекъл. Но ще е много полезна за предотвратяване на течове и други аварийни ситуации в бъдеще. От осемдесетте години насам процентът на дефектите в производството и строителството се е увеличил. През 90-те и началото на 2000-те години, според експерти, достигна критичната си точка. Имайки предвид това, решението за смяна на хоризонтални щрангове не е абсолютно наложително, но бихме го окачествили като доста разумно.

И в заключение можем да кажем, че в старите жилища повредата на водоснабдителната система е често срещано явление. И инсталирането на вътрешен тръбопровод от съвременни материали или закупуването на нови водопроводни инсталации не решава проблема.

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Русия е открила огромни запаси от нефт и газ в Антарктида Голяма част от тях са в райони, към които има претенции Великобритания Нашенци все повече купуват имоти в Гърция, по-евтини са Това се случва въпреки че и там цените растат
Българската Анджелина Джоли покори Еверест . За 49-годишната бивша шефка на кабинета на спортния министър Красен Кралев това е първа експедиция в Хималаите Учени разкриха как да блокираме гените на стареенето Вижте как можете да удължите живота си...
Продават легендарен завод от соца, направил България № 1 в индустрията Съдбата на завод "Бронз" става ясна на 16 май Всяка трета медсестра е над 65 години, годишно по 1000 напускат системата Едно от решенията - достойно заплащане
Този певец хвърли над 1 милион в баровски имот край София След 4 месеца Миро от "Каризма" и неговата съпруга ще се преместят в новия палат Федерацията по вдигане на тежести е на червено 80 дни преди Олимпиадата Спортисти и треньори не са получавали заплати от декември
Тя спря инжекциите „Оземпик“ и пак стана дебела Мила Михова неотдавна успя да се стопи до под 50 кг. Ето как да почистим щорите, без дори да ги сваляме от прозореца: лесен лайфхак Ако пластмасовите щори са пожълтели или имат упорити петна, използвайте сода бикарбонат
Откриха рекордни количества фекалии и ешерихия коли 10 пъти над нормата в Темза Как англичани приемат случващото се с любимата река Гърците ни завиждат за евтиния бензин У нас литър А-95 струва средно 2.72 лв., при съседите гони 4 лева