Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Рецепта за торта от бадемов турон и манго

Ключови думи: рецепта, торта, бадем, турон, манго

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ

БЛАТ

яйца - 2 бр.

захар - 60 г

брашно - 60 г

сол - 1 щипка

бакпулвер - 1 щипка (по желание)

ЖЕЛИРАНО МАНГО

манго - 200 г

захар - 100 г

сок от лимон - 20 ili 25 мл.

желатин - 2 листа (1 и 1/2 ако са от големите)

КРЕМ ТУРОН

турон - 300 г (бадемов, мек, от Хихона)

прясно мляко - 550 мл

сметана - 200 мл

захар - 100 г

куахада - 2 пакетчета (24 г)

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ

Започваме с приготвянето на пласта от желирано Манго, тъй като ще му трябва време да стегне. Оставяме желатина да се хидратира в студена вода. През това време смиламе обеленото и почистено манго. Слагаме пюрето в касерола заедно със захарта и лимоновия сок и бавно загряваме на котлона до 90 °C. Оставяме така за около 10 минути, без сместа да завира. После дърпаме от котлона, прибавяме желатина (добре отцеден) и разбъркваме хубаво. Покриваме със стреч фолио малка форма за торта (15 см диаметър) и изливаме плодовата смес на равен пласт. Оставяме в хладилника за около 8 часа или до следващия ден.

След като желатинът е стегнал, приготвяме блата за тортата, който е обикновен пандишпан. По принцип не се слага бакпулвер, но ако сте начинаещ, може да сложите щипка от набухватели за по- сигурно. Разбиваме жълтъците на водна баня със половината захар, докато станат на гъст светъл крем. После разбиваме белтъците с щипка сол до получаване на твърд сняг. Сложете и останалата захар на части, докато разбивате.

Смесване крема от жълтъци с брашното и накрая добавяме на части белтъците, като бъркаме плавно с шпатула, за да остане тестото максимално пухкаво. Сипваме във форма с откопчаващ се ринг, покрита с хартия за печене. Заглаждаме с шпатула и печем 10-12 минути на 180 °C в предварително загрята фурна. След като готовият блат поизстине, може да го сиропирате със затоплено прясно мляко, малко захар и ликьор. Това е по желание, аз винаги го правя, макар че не е дадено в оригиналната рецепта.

Когато и този компонент от празничната торта е готов, се заемаме с крема. Бадемовият мек турон от Хихона е вид испанска халва, която може да си купите от специализирани магазини. Също така може да си я приготвите много лесно, пускала съм рецепта за такъв Турон тук в сайта. Натрошете на ситно халвата или я пуснете в блендер за няколко секунди. Заделете 70-80 до 100 грама и останалото количество разбъркайте със млякото, сметаната и захарта. Загрейте на умерен огън (100 °C) и бъркайте, за да се разтопят турона и захарта. Добавете куахадата и бъркайте за още кратко.

Ако не може да намерите куахада, опитайте с желатин (количество, което да съответства на количеството крем). Сипете половината от крема върху блата и оставете на студено за 15 минути, стяга бързо. Отгоре сложете желатина от манго, който е с по-малък диаметър от този на основната форма. Залейте с останалия крем и оставете да стегне за около 4 часа на хладно.

Преди сервиране поръсете със заделения смлян турон и украсете по ваш вкус. Уникално вкусна, ефектна и лесна торта от бадемов турон и манго. Съжалявам, че не успях да направя повече снимки когато вече беше готова.

Източник: Cookidoo

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Смут в любимото имение на крал Чарлз. Защо служителите бягат Кралят отдавна е известен със страстта си към градинарството Почина първият вокалист на Iron Maiden Пол Марио Дей Той си отиде на 69-годишна възраст
Илиана Раева срази руската треньорка Шаталина: „Загубата в Токио явно боли!“ Президентката на БФХГ защити с плам и факти българските гимнастички след обидни коментари за външния им вид от рускинята Вера Шаталина Защо губим 60% от водата и ще има ли стратегия за ВиК сектора у нас? ВиК операторите запушват дупки, действа се архаично и хаотично
Август идва с гръм и мълнии През първата седмица на новия месец не се очакват екстремни жеги Мистериозен обект навлиза в Слънчевата система Допуска се възможността това да е извънземен сондаж, изпратен на разузнавателна мисия
Израел остава стратегически пазар за българския туризъм Министър Мирослав Боршош обсъди перспективите на израелския туристически пазар с представители на Israir Airlines Сряда е ден за нежни и въздушни сирници, които не се пържат, а се топят в устата За най-добра текстура, претрийте изварата през сито – така ще стане кадифена и нежна
Как тази риалити звезда се промени - от Биг Брадър до майка за пример Сексбомбата разкри как риалити форматът променя живота ѝ завинаги След призива на банките домакинствата се втурнаха да внасят левове През юни новооткритите депозити скочиха с над 20% спрямо май
Четири катастрофи в един ден в Бургаско – няма загинали, но има ранени Движение на заден ход, несъобразена скорост и загуба на контрол – водещи причини за инцидентите Първите щъркели отлитат на юг (ВИДЕО) Ятото е било видяно край местността "Пода"