Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Тече процес на трансформация на политическата среда у нас, интересно е кой ще надделее

Правителството е на Пеевски и Борисов, Денков е изпълнител, обяснява политологът Ирена Тодорова
Ключови думи: Ирена Тодорова, партии, правителство

Краят на годината традиционно е време за обзор и прогнози. Изпратихме съответни въпроси на анализатори. Следва коментар на ситуацията от Ирена Тодорова - доктор по политически науки и преподавател в Нов български университет.

− Как бихте обобщили политическата година за България?

- 2023-а трябва да бъде разглеждана в по-широк контекст, тъй като събитията, които днес анализираме, са продукт на предходните две наситени с политически кризи години. Имаме видим процес на трансформация на политическата среда, тук е интересно да видим кой ще надделее. Сблъсъкът върви на две нива: единият е по вътрешно-политически логики - нови срещу традиционни партии, а другият е по геополитически - Изток срещу Запад. Добрата новина е, че политиката се завръща. Става ясно, че партиите трябва да се ръководят от ценности, а не просто от конюнктури. Това е все по-задължително условие за демократичната ни система. Имаме политици, които изградиха цялата си кариера на гърба на Гешев, Пеевски и Борисов, като отвъд тази си фиксация не предлагаха нищо друго на собствените си избиратели. Виждаме, че това руши цялостния политически дебат, принизява го до най-ниските страсти, елементаризира го. В обобщение на 2023-а бих казала, че духът на 90-те се завръща. Забележително е как след 40 години демокрация заговорихме отново за ченгета и комунисти, за русофили и русофоби. Идеологиите отново имат значение, което намирам за позитив на политическата ни среда.

− Каква оценка давате на правителството на Николай Денков?

- Правителството на Денков е правителството на Пеевски и Борисов. Денков е изпълнител, лидерите са други и това е очевидно. Не можем да продължаваме да „назначаваме“ хора за премиери, министри и прочее. Крайно време е да знаем за кого гласуваме. На високите политически позиции трябва да преобладават хора, които се явяват на избори. Разказът „експерт без политическа история“ вече не върши работа, той дори е вреден.

− Кой/кои реално управлява(т) държавата в момента?

- Управляват ПП/ ДБ заедно с ГЕРБ/СДС и ДПС, а ако държите да персонифицирам, очевидно най-ярките имена са на Асен Василев, Бойко Борисов и Делян Пеевски. Но това не бива да ни изненадва, в особено сложна политическа конфигурация напред винаги излизат политици с лидерски качества.

− Кой прокарва по-добре интересите и визията си към момента – ГЕРБ, ПП-ДБ или ДПС?

- Най-губещи са ПП/ДБ - на техен гръб се пишат всички проблеми и скандали, но не непременно и успехите. Давам ви два примера от различно естество – първоначалният бюджет на Василев беше подложен на унищожителна критика, вероятно основателна. Заговори се дори, че отново ще останем без приет бюджет за догодина. След голям натиск от ГЕРБ/СДС и ДПС финалният вариант на бюджета придоби съвършено различен вид. За първи път има много повече пари за култура от обикновено и това не стана само заради протестите на културните дейци, а и заради тандема Борисов/Пеевски, нека си го кажем. Промените в Конституцията? Да не би това щеше да се случи без гласовете на ГЕРБ/СДС и ДПС.

Тук е важно да отбележим, че въпреки това в дългосрочен план губят както ПП/ДБ, така и ГЕРБ/СДС, в различна степен, разбира се. Този непопулярен съюз не се харесва на избирателите и на двата лагера. Не мога да преценя дали ДПС печелят от настоящия контекст, но със сигурност поддържат традиционните си нива на доверие.

− Очаквате ли сериозни проблеми между ГЕРБ и ПП-ДБ при ротацията през март?

- Да, но това не означава, че ще падне кабинетът. Вероятно ще има смяна на министри.

− Допускате ли разпад на настоящото управление през 2024 г., ново правителство в рамките на този парламент или предсрочни парламентарни избори?

- Не! Никой няма изгода от това. Нови избори не могат да променят радикално ситуацията, бихме се озовали в същата патова ситуация. Този кабинет даде ясна заявка за неговия живот 18 месеца, промени в Конституцията, Шенген и еврозоната. На този етап имаме изпълнена една от трите основни точки. Сред представители на управлението дори се заговори за цял 4-годишен мандат.

− Очаквате ли съществени промени у нас след приетите поправки в Конституцията?

- Не мисля, че нещо драматично ще се промени. Чух различни коментари, един от които беше, че благодарение на промените в Конституцията парламентарната демокрация вече е факт, но парламентарната демокрация зависи от това да се провеждат избори, в чийто резултат хората вярват. Едно добро законодателство, обаче, което минимализира дефицитите на избирателната ни система, най-вече от гледна точка на технологията, ще има по-голям (в краткосрочен план) ефект върху българското общество, отколкото промените в Конституцията.

− Задава ли се алтернатива на „сглобката“?

- Ротационен премиер, сглобка, не-коалиция – това са абсурди. Трябва да се научим, че в близко бъдеще няма да имаме монолитни партии, които така да доминират парламентарния ни живот, за да управляват самостоятелно. Нищо драматично няма в коалициите, стига те да са подчинени на базисни принципи и правила на управление. Ако ще говорим за нова „сглобка“, по-добре да няма алтернатива.

 

2
Коментара по темата
2.
Дернев
28.12.2023 23:45:23
Поредното безхаберие, този път в целофан. Не се ли промени задкулисието, нищо няма да се промени. Надеждата ни е в СЕЩ. Както и на Европа, така и насвета.
1.
БРАВО Лисицов
28.12.2023 18:20:10
Както винаги прецизен и точен анализ ! Не напразно си хапваш от парламентарните кюфтаци.
  Добави Коментар
Тя изплю камъчето, каза защо напусна Слави Трифонов В живота на човек често се случват промени, понякога големи, понякога - по-малки. При мен, при нас с Венко се случи голяма промяна, призна Невена Цонева Тази фолкаджийка напира да стане депутат
Рачков му се плаче от тази новина, ще загуби половин милион От няколко години насам Митко печели сериозна част от доходите си именно от участията си в мащабни рекламни кампании на популярна верига казина Феноменално представяне от този участник в "Стани богат" На стола на богаството срещу Ники Кънчев седна Милко Стоянов, който бе представен като пионер на музикалната журналистика и преводач, който днес се вихри в рекламния бизнес
Личната история на новия министър на туризма, която не знаете Евтим, който ще навърши 56 години на 2 май, прави първите си стъпки в телевизията в легендарното „Ку-ку” Тази участничка от "Ергенът" скъса синджира след излизането си от шоуто Според кадрите ѝ в Инстаграм всяка вечер Барби се подвизава в различен клуб, а компания ѝ правят както дами, така и мъже
Защо Ботев Пловдив изгони Радостин Кишишев Не е успял да картотекира три месеца няколко от зимните попълнения  Голям гаф в "Ергенът", зрителите чуха как продуцентите накараха Алек да прегърне Магдалена Алек е просто една ходеща марионетка със слушалка 
Почина най-големият пропагандатор на династията Ким Нам почина поради напреднала възраст и "мултиорганна дисфункция", за която е получавал лечение от 2022 г., съобщи официалната агенция KCNA Слави е съсипан след тази снимка. Има ли предателство в екипа му? Барабанистът Венелин Венков празнува напускането си с Гъмзата и Краси Радков
Северна Македония си избра жена-президент, която е на нож с България Проф. Гордана Силяновска-Давкова е против договора за приятелство с България Украински дронове повредиха петролни резервоари в руска база край Черно море Украинските атаки с дронове срещу руска енергийна инфраструктура зачестиха през последните месеци