Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бездетните или родителите живеят по-дълго

Ключови думи: живот, продължителност, родители, бездетни семейства, дете

Сред поколението на милениалите (или поколението Y - хората, родени между началото на 1980-те и края на 1990-те) все повече се наблюдава начин на живот, при който младите предпочитат да развият кариерата си и да отглеждат домашни любимци, вместо да създават семейство и да отглеждат деца. Това обаче далеч не означава, че по този начин те биха си осигурили по-спокоен и дълъг живот. Дори напротив.

Според скорошно проучване на Университета в Мичиган отглеждането на деца всъщност може да удължи продължителността на живота на човек до 76-годишна възраст, пише lifestyle.bg. Учените, провели проучването, преглеждат здравната и генетичната информация на 276 000 души от Обединеното кралство. Те установяват, че при мъжете и жените, които имат деца, е с 5 до 10 процента по-вероятно да живеят по-дълго в сравнение с тези, които изобщо нямат деца.

По думите на изследователите най-високата продължителност на живота се наблюдава при хората с по две деца. Учените обясняват тази зависимост с факта, че родителите са по-социално активни хора и освен със своето обкръжение, общуват и с други родители, както и учители. А повишеният социален контакт доказано е свързан с по-дълъг живот. Освен това чрез комуникацията си с децата, родителите поддържат мозъкът си буден и активен дори и в по-напреднала възраст. Само това може да добави две години повече към продължителността на живота им. Добре е обаче да се има предвид, че отглеждането на деца и продължителността на живота на хората се влияят както от гените, така и от околната среда. Учените отбелязват, че хората, които са генетично предразположени да имат много деца, са по-предразположени да доживеят до 76-годишна възраст.

И обратното - хората, които имат генетичната предразположеност към относително ниски репродуктивни нива, се очаква да живеят по-дълго. Въпреки това, според изследователите генетичните фактори играят много малка роля в сравнение с факторите на околната среда. Като причина за тази тенденция те посочват значителните промени в начина на живот на съвременните хора, както и развитието на технологиите, пише New York Post.

4
Коментара по темата
4.
Daniel
24.12.2023 15:02:39
Що за статистиката кои живеят по дълго не е важно колко ще живеем по важно е как и какво ще остане след нас живота си е божа работа зависещи от много фактори лошо е че държавата не мисли достатъчно за проблема с подпомагане на всички майки финансово колкото повече деца в майка България толкова по добре!
3.
Дълголетие
24.12.2023 12:27:57
Напротив. Като имаш дете/деца живота се скъсява, защото си в постоянен стрес и тревоги покрай тях. Да не би малцинствата да са дълголетници? Не, не са, дори напротив.
2.
знаете ли кои
22.12.2023 17:56:19
умните и красивите като мен :) ай изяжте са хахаха
1.
XX
22.12.2023 17:55:36
Такиването отзаде удължавало живота... но аз ще си умра млад.
  Добави Коментар
Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг
Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането 86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън
Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"
Ключов момент в "Ергенът" Един от мъжете ще говори с майките на дамите, които го вълнуват МВнР отговори на Путин "Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение"