Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Сърбия избира между Вучич и три опозиционни блока на предсрочния вот

Ключови думи: вучич, сърбия, избори

Сръбските граждани днес ще отидат до урните, за да упражнят правото си на глас в 5-тия парламентарен вот от 2012 г. насам, предаде кореспондентът на БГНЕС в Белград.

Избори ще се проведат и на местно ниво в над 60 населени места, след като кметовете подадоха оставки.

Около 6,5 милиона души имат право на глас за 250-местния парламент, а за мнозинство в събранието са необходими 126 места. Регистрирани са 18 листи с над 2000 кандидати. Около 1,6 милиона души имат право на глас в Белград, а в бюлетината има 14 листи. Гласоподавателите ще определят новите 110-те съветници в градското събрание на столицата, които след това избират кмета. Косовските сърби имат право да гласуват на територията на Сърбия. Избирателните секции отварят в 7 ч. местно време и затварят в 20 ч.

Поредни предсрочни избори

Съперниците на Вучич се надяват на "пробив" в столицата Белград, но на национално ниво президентът изглежда ще запази влиянието си. Днес е вторият път за по-малко от две години, в който се свикват предсрочни избори за столицата и третият парламентарен вот за период от четири години, в допълнение към безпрецедентното и избирателно решение за изместване на календара за гласуване с шест месеца напред в повече над една трета от сръбските общини. От 2012 г. насам, когато Сръбската прогресивна партия (СПП) пое властта, са проведени 5 /пет/ парламентарни избори, а 4 /четири/ от тях бяха предсрочни, последните от които на 3 април 2022 г.

Предварителните оценки сочат, че в повечето населени места в страната вотът ще бъде спечелен от СПП на Вучич и неговите съюзници. Вучич подчерта в навечерието на честването на 15 години от основаването на партията, че предстоящото гласуване е "най-важното досега", въпреки че официално не е президент на формацията от месец май тази година. Малко вероятно е партията да си осигури категорична победа, но се очаква резултатът да е достатъчен, за да продължи коалиционното си управление със социалистите и други по-малки формации. Листата "Сърбия не трябва да спира“ вероятно ще има най-много мандати в парламента.

Коалицията на президента управлява страната от 2012 г., когато той изведе новата тогава Сръбска прогресивна партия до победа. Вторият по големина партньор е Социалистическата партия на Сърбия (СПС), някога оглавявана от сръбския президент и осъден военнопрестъпник Слободан Милошевич. Неговият внук Марко Милошевич заема третото място в партийната листа.

Предизборната кампания

На 1 ноември Вучич разпусна парламента и обяви датата за предсрочните избори. Владимир Орлич, председателят на Народното събрание, след това обяви извънреден вот за попълване на провинциални постове във Войводина и Белград, както и в 64 други градски и общински събрания. Решението на Вучич дойде след месеци на натиск и многохилядни протести след масовите стрелби през месец май, които шокираха нацията и формираха движението „Сърбия срещу насилието“, което по-късно се превърна в опозиционна коалиция. Опозицията обвини Вучич и проправителствените медии в подхранване на атмосфера на насилие чрез излъчване на пропагандни риалити шоута, медийно затъмнение и критики срещу инакомислието.

Делегация от наблюдатели на изборите от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) отбеляза през ноември, че всички с изключение на един от парламентарните избори в Сърбия от 2000 г. са били предсрочни, което оказва отрицателно въздействие върху функционирането на демократичните институции и вкарва страната в период на полупостоянна кампания и възпрепятства пълното прилагане на законите и контрола на изпълнителната власт.

„Предизборни наблюдатели отбелязаха силно поляризирана кампания преди предсрочните парламентарни избори следващия месец, безпрецедентно ниво на негативна кампания и всяване на страх, атаки срещу опозицията и журналисти и сериозни проблеми, свързани с медиите”, се казва в доклада.

Предварителни прогнози

В едно от последните проучвания, проведено 3 дни преди изборния ден от агенция ИПСОС, управляващата Сръбска прогресивна партия (СПП) има подкрепата на 44,6% от гласоподавателите. Втората политическа сила е „Сърбия срещу насилието“ с 23,6%, а на трето място формацията на Ивица Дачич Сръбската социалистическа партия (СПС) – 8,7%. Очакваната избирателна активност е над 56%, но може да варира в интервала между 54,6 на сто до 58,2 на сто.
Опозицията не успя да се обедини изцяло в обща листа, въпреки тежките преговори в последните седмици.

Трите основни опозиционни блока са коалицията „Сърбия срещу насилието“ и две коалиции от десни партии – „Народно събрание“ и НАДА.

„Сърбия срещу насилието“ е съставена от "Партията на свободата и справедливостта" (ПСС) на бившия кмет на Белград Драган Джилас, "Народно движение на Сърбия" на Мирослав Алексич, "Зеления ляв фронт", "Сърце", ръководено от Здравко Понош, Екологичното въстание, оглавявано от Александър Йованович - Чута, Демократическата партия, Движението на свободните граждани и партията "Заедно". Зам.-председателят на ПСС Мариника Тепич оглавява листата.

Останалите основни партии са разделени в коалициите „Народно събрание“ и НАДА.

Значението на Белград

Ключов фактор за бъдещето на управляващата партия обаче може да се окаже Белград, където според прогнозите опозицията има шанс да надвие СПП. Коалицията „Сърбия срещу насилието“ е в напрегната надпревара със „Сърбия не трябва да спира“ на президента Александър Вучич и бившия кмет и вицепрезидент на СПП Александър Шапич. Той се оттегли на 29 септември, след което прогнозира уверено: „Аз не съм отиващият си кмет. Аз съм бъдещият кмет“.
В надпреварата Шапич ще се изправи срещу кандидата на коалицията "Сърбия срещу насилието" Владимир Обрадович, преподавател, депутат и бивш член на национално-консервативната Демократическа партия на Сърбия (ДСС).

Близо 1,7 милиона от общото население на Сърбия от около 6,7 милиона души живеят в Белград и той е безспорният политически и административен център на страната. Настоящият годишен бюджет на града от 191 милиарда динара (1,78 милиарда долара) съставлява около 9% от разходите на националния бюджет.

Опозицията проведе предизборната кампания в Белград с посланието, че победа в столицата може да бъде първата стъпка към свалянето на Вучич от власт в цялата страна. 

1
Коментара по темата
1.
смЕх
17.12.2023 12:37:15
Флагмани, като преписвате статии поне малко мислете, бре!
Как "Около 6,5 милиона души имат право на глас " в 6,8 милионна държава? Там и децата ли гласуват?!
А в Белград феномена е още по-голям "Около 1,6 милиона души имат право на глас в Белград". Значи в 1.3 милионен град могат да гласуват 1.6 милиона? Там явно и неродените гласуват.....Журналя!
  Добави Коментар
Почина светило в хирургията, спасил хиляди животи Проф. д-р Петър Ангелов Учиков, дмн е хирург . Той е сред водещите специалисти у нас, изтъкнат учен и преподавател по хирургия Байдън срещу Тръмп в директен дебат на 27 юни Готов за мошеника Джо, коментира бившият президент
Той бе най-привлекателният илюзионист, но днес го обвиняват в сексуално насилие над непълнолетни Дейвид Копърфийлд в продължение на десетилетия тормозил 16 жени, които тогава били непълнолетни, се казва в обвинението Победителят от капките Зомбори стигнал до финал и в "Х фактор" преди 13 години
Това се случва на почти всеки тийнейджър, а може да говори за страшна болест Тя мина през Ада, докато майка й подозираше, че всичко се дължи на възрастта й Ергенът Алекс ще си тръгне от шоуто с една от тези лелки В снощния епизод си тръгна стюардесата Йоана
Никога не печете тези храни във фолио! Може да е опасно! МВР предупреждава: Затруднения при издаване и замяна на шофьорски книжки Поради надграждане на електронните системи временно са затруднени част от процедурите
Министърът Цоков обеща професорите да не получават заплати като хигиенисти Разпределението на парите на университетите обаче няма да се дават на калпак, увери той Новите депутати ще взимат по-ниски заплати от сегашните Народните представители ще получават месечно под 6700 лв., при над 7000 за сегашните депутати
С този трик печката ви ще стане като нова Ето как най-лесно да я почистите Този мраморен кекс с кисело мляко върви перфектно с чаша ароматно кафе Вкъщи ухае невероятно!