Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Здравни министри обсъдиха мерки срещу демографската катастрофа на кръгла маса на „Ротари“

Христо Хинков, Стойчо Кацаров и Аб Клинк (от ляво надясно) споделиха визиите си за справяне с проблемите в здравеопазването
Ключови думи: Христо Хинков, Стойчо Кацаров, Ротари

Кръгла маса „Демографската криза в България“ с участието на проф. д-р Аб Клинк - един от големите европейски специалисти по темата, се проведе този уикенд в София. Форумът бе организиран от „Ротари България“, като в него участваха няколко министри на здравеопазването, университетски преподаватели, ръководители на големи болници..

Модератор на панела за връзката между качественото здравеопазване, смъртността и раждаемостта на населението и за добрите практики и решения от приложените реформи в здравеопазването на Нидерланция бе воден от д-р Стойчо Кацаров – бивш ресорен министър.

Той изнесе статистически данни за демографската картина у нас през последните десетилетия. Стръмен ръст на населението се е наблюдавал докъм средата на миналия век, след което започва обратна тенденция.

От 2010 до 2020 г. то е намалявало средно с между 40 и 45 хиляди души на година, колкото е една средно голяма община, посочи Кацаров.

През 2021 г. спадът е извънреден – 90 хиляди души, заради ковид.

И преди пандемията обаче смъртността в България е била сред най-високите в Европейския съюз. Животът у нас е с 10 години по-кратък спрямо средното в ЕС.

Според Стойчо Кацаров имаме огромни резерви за намаляване на т.нар. предотвратима смъртност. В България тя е 226 на 100 хиляди при 166 на 100 хиляди в ЕС. Тук са нужни мерки, свързани с тютюнопушенето, мръсния въздух, здравословния начин на живот, смята той.

Проблем в здравната система у нас е, че средствата в нея растат осезаемо, но това не подобрява качеството й. Което не означава, че парите за здравеопазване са достатъчно, смята д-р Кацаров.

Той изреди мерки в няколко посоки, които биха могли да доведат до позитивни резултати. Едните са свързани с ефективността на разходите в лечебните заведения, което касае собствеността.

Разходите винаги са по-ефективни при частната собственост. При държавната собственост загубата е за данъкоплатците, обясни Стойчо Кацаров.

Според него следва да се работи и за засилване на конкуренцията, както и за преосмисляне на част от регулациите, които утежняват разкриването на нови болници и отделения.

От друга страна, настоящият министър на здравеопазването Христо Хинков посочи, че през последните 30 години населението в България е намаляло драстично - с между 2 и 3 милиона души. Статистиката обаче е условна, защото много от българите просто се преместили да живеят в чужбина.

„Детската смътност намалява устойчиво в България и това е много важен факт“, заяви проф.д-р Хинков. Раждаемостта у нас била на устойчиви нива през последните десетина години. Министърът даде като пример програмата във Франция за стимулиране на семействата.

Иначе, високата смъртност е проблем, който засяга здравната система, но и всички останали сфери на живот, смята Христо Хинков.

Той цитира изследване в западни страни, според което тази система е отговорна на 10% за състоянието на общественото здраве на една нация. Тежестта на икономическите фактори била много по-голяма – 40%; също толкова била тя и по отношение личното отношение към здравето.

Ние сме на челните места в Европа по предвидима и преодолима смъртност. Това е свързано с превенция и лечение, посочи д-р Хинков. Според него следва да се работи в посока масова профилактика и водене на здравословен начин на живот

Това обаче е процес, който касае всички нас. И в тази посока важна роля може да имат организации като „Ротари“, смята министърът.

Лекция след това изнесе проф. д-р Аб Клинк - бивш министър на здравеопазването на Нидерландия в периода 2007 – 2010 г. Страната е сред първите в света по качество и достъп до здравната система. Това обаче е  постигнато след реформа, извършена именно от проф. Клинк.

Нидерландецът сподели опита си, като изнесе статистика, която показа едновременно драстично намаляване на разходите за здравеопазване в страната му и сериозно подобряване на нейната ефективност.

С лекции участваха още доц. д-р Георги Бърдаров - ръководител на катедра "Социално-икономическа география в СУ "св.Климент Охридски" и доц. д-р Красен Станчев - преподавател в катедра "Публична администрация" в СУ "св. Климент Охридски".

Кръглата маса бе организирана от дистрикт гуверньора на Ротари България Христо Михайловски и е по повод 90 години от създаването на ротарианското движение у нас.

4
Коментара по темата
4.
Говедар
06.11.2023 22:20:38
Ергенския данък трябва да се въведе от 20 да 55 години за моми и ергени. Хем да се пълни хазната иначе арести за виновните лица предизвикали тази заплаха за нац. сигурност.
3.
АМА ТО ГОЛЕМИ МЕЧТИ
06.11.2023 17:10:32
Cмешничкото в тази случка е, че ни мислят за будали, а себе си за мнооого важни и хитри. Нема лошо ама по ще има ефект ако мислейки за общото благо на държавата просто препишат една човеколюбива здравна система от добра чужда практика и почнат да я изпълняват забравяки лакомия, мизе, корупция и липса на култура.
2.
куфарите
06.11.2023 17:02:28
демографската криза е само и точно политическа, защото държавата бе залята от партийни чалгаджии и простащината стана среда , в която трябва да си отглеждаш децата и тогава събираш куфарите, а на децата им които са родени в белите държави изобщо не им минава мисъл за връщане.
1.
bai kosta
06.11.2023 15:02:00
В територията демографска криза няма.Тъмно зелените се множат като зайци.
  Добави Коментар
Цяла България издирва това момче Детето е обявено за общодържавно издирване Почина най-известният инвеститор за всички времена Американският милиардер, родом от Масачузетс, основава инвестиционната компания Renaissance Technologies през 1982 г., а също така използва математически алгоритъм за търговия на фондовата борса
Няма места в ясла и забавачка за 10 000 от София Столицата разполага със 198 общински детски градини, в които се полага грижа за приблизително 44 000 деца Забраняват вноса на твърде стари автомобили Целта е модернизиране на автомобилния парк в страната
Ще смени ли Халваджиян най-големия хейтър в журито на Капките - Фънки Старая се да правя градивна критика и влагам точно това в коментарите ми. Не правя коментар, за да го мачкам, а за да му дам тласък за работа, посочи той Кой да почерпи днес Църквата почита светите братя Кирил и Методий
Надя потресе всички, след като се вмъкна в леглото на Ергенът "Не я интересувал никой... Но даже и че детето й ще гледа това предаване, достатъчно е голямо  И поведението на майка си, което нито е за пример, нито е възпитателно! Горкото!", пише зрителка на Фейсбук страницата Не правете това днес! Днес има забрана да се работи 
Разгеле! Уволниха Банда Банда от БНТ От управата все се надявали водещата да стане по-уверена, да заеква по-малко и да намали броя на лапсусите С концертна премиера на бургаския композитор Петя Тончева стартира "СОЛиСиМи" Публиката в залата на НХК се наслади и на соловите изпълнения на обой, флейта, виола, ксилофон, тъпан, цигулка и др.
Лекари-садисти от български град вързаха за леглото 104-годишна пациентка Уведомени са и полицията, и прокуратурата в града за действията на лекарите от болница „Света Петка“ От 15 години тя не спира да ражда, защото... Росарио от Тексас непрекъснато забременявала, докато най-накрая не родила момиченце