Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

ЕС въвежда т.нар. "входни такси" - въпроси и отговори

Какво представлява ETIAS
Ключови думи: европейски съюз, такси, etias, такса за влизане, за пътуване

От следващата година пътуването в Европейския съюз няма да бъде безплатно за гражданите на страните, които нямат нужда от виза. Това е така заради въвеждането на системата за информация за пътуванията и разрешаването им – ETIAS (European Travel Information System), според която за влизане в страните от Съюза ще трябва да се заплаща такса от 7 евро.

ETIAS е система за посетители от държави, които не се нуждаят от визи за влизане в Европа, но все пак трябва предварително да се регистрират за посещенията си. Хората, които към момента се нуждаят от виза, за да посетят ЕС, остават извън обхвата на новата система, пише economic.bg.

Системата е изградена по програмата за премахване на визите ESTA, въведена през 2009 г. в Съединените щати.

ETIAS ще се присъедини към безбройните такси за настаняване и туристически данъци, които вече се начисляват в Европа, посочва CNN Travel. Ето какво трябва да знаете за тях.

Кога ще влезе в сила ETIAS?

Първоначално планирана да влезе в сила през май 2023 г., стартът на системата беше отлаган няколко пъти, но сега изглежда тя ще заработи през 2024 г.

За кого ще важи ETIAS?

В обхвата на системата попадат граждани на около 60 страни извън ЕС, които в момента не се нуждаят от виза за съюза – като Съединените щати, Обединеното кралство, Япония, Сингапур и ОАЕ. Жителите на ЕС са освободени от регистриране в системата, независимо от тяхната националност.

Тези, които в момента се нуждаят от виза за влизане в ЕС ще продължат да имат нужда от такъв документ.

Как ще работи системата?

ETIAS ще се управлява по подобен начин на програмата ESTA на Съединените щати. Пътуващите трябва да поискат разрешение за влизане в ЕС преди пътуването си онлайн.

Това ще им струва 7 евро, като таксата ще покрива многократни влизания в рамките на три години или докато паспортът им изтече - което от двете настъпи първо. Подадените заявления за влизане ще се обработват за „минути“, като по-голямата част от тях ще бъдат финализирани и официално одобрени в рамките на 96 часа, прогнозира ЕС.

Някои кандидати може да бъдат помолени да предоставят допълнителна информация или документация, или да участват в интервю с националните власти, което може да отнеме до допълнителни 30 дни“, предупреждават  от Съюза. И предлагаг да не резервирате полети или настаняване, докато не получите потвърждение.

Какви други туристически такси се налагат в Европа?

Повечето градове в континентална Европа начисляват „туристическа такса“ за нощуващи посетители – обикновено няколко евро се добавят към сметката ви в края на престоя, въпреки че понякога трябва да се плати в брой.

Ако сте отседнали в имот от Airbnb, домакините често събират таксата още при пристигането.

Тези средства обичайно отиват за обществени услуги, повлияни от посетителите, като събиране на боклук и почистване на улици. Амстердам, например, наскоро отпусна допълнителни 7 милиона евро за обществения си транспорт. Таксата се налага само за определен период, обикновено до една седмица.

Ами круизните пътници?

Круизите са изключително вредни за околната среда, както и за градовете, погълнати от бълваните от тях туристи, които харчат много малко пари в дестинацията, тъй като вече са обслужени на борда.

Някои градове въведоха специални данъци по този повод. Ако вашият кораб акостира в Барселона за 12 часа или повече, ще платите 4.75 евро

Посетителите на Амстердам, пристигащи с круиз, плащат 8 евро. Таксата е в сила само за акостиращите кораби за деня - ако вашият круиз започва или завършва в Амстердам, или ако оставате за една нощ в него, сте освободени от нея.

Но не само за круизните кораби се начисляват такси. Италия има contributo di sbarco, или такса „слизане“, която чуждестранните пътници плащат, когато пристигат на нейните острови, независимо дали с обществен ферибот или частна лодка. Цената се определя от местните власти

Данъците еднакви ли са във всички градове?

По същество, колкото по-популярно е мястото, толкова повече ще платите. В Барселона, например, освен редовната туристическа такса в Каталуния, ще платите и „допълнителна градска такса“, налагана за престой в столицата на региона.

Амстердам таксува 7% от цената на хотела плюс 3 евро на човек на вечер. Във Виена това е 3.2% от общата цена на стаята, без закуската и данъка върху продажбите, след което се намаляват 11% от остатъка. Излиза около 2.5%.

В Португалия три общини на изпълненото с туристи крайбрежие на Алгарве начисляват туристически данък: Фаро, Вила Реал де Санто Антонио и Оляо, които въведоха такса (1 евро през зимата, 2 евро през останалата част от годината) през 2023 г.

Най-важното е, че колкото по-луксозно е вашето настаняване, толкова повече плащате. В Рим, например, престоят в тризвезден хотел изисква такса от 4 евро на вечер, четиризвезден хотел е 6 евро, а в петзвезден - 7 евро.

Във Венеция данъкът варира от 1 евро на човек на вечер в еднозвезден хотел до 5 евро в петзвезден. Той се плаща само за първите пет нощувки. А в Париж таксата е от 0.20 евро за еднозвезден имот до 5 евро на човек на вечер в луксозен хотел.

Като цяло, във Франция данъците варират според общината и класа на настаняване – от 0.20 евро до 4.20 евро извън Париж. Докато в Гърция това се прави единствено според вида на настаняването, като таксите започват от 0.50 евро и стигат до 4 евро на стая на вечер.

Само Европа ли въвежда подобни такси?

Много американски щати също начисляват „данъци за настаняване“, а някои щатски хотели и „курортна такса“, която дори не отива за общността.

Данъците са стандартни и на Карибите, където обикновено се добавят към хотелските такси. Има входна такса за туристите, пристигащи в Нова Зеландия, както и такса при напускане за почиващите в Япония.

8
Коментара по темата
8.
ТБС
27.08.2023 22:47:11
Абе кво стана със свободното предвижване? Баламурници на квадрат сте, тъпаците, които квичите за еврогейски съюз и шенген! Сега ще го дуфате!
7.
Българо-Македония
27.08.2023 17:45:58
Българо-македонци, сега е момента да станем туристически център на света! Ние няма да сложим таксите и ще идват само при нас! Ще откраднем туристите на "велики" франция, италиа, немциа, австриата и така нататък..... София ще стане най-посещаваното населено място в света! Сега е момента за туристическа реклама на държавата в гореспоменатите държави!
6.
Смееееееееех
27.08.2023 09:33:42
Абе да си призная - много съм любопитен КАК точно ще вземат тази такса от Талибаните ? / бежанците / ???
И на кого ще издадат касова бележка , при условие , че последните изобщо нямат документи ?
5.
Ххахахаха
27.08.2023 09:26:45
Щели да ги платят... ама е факт, че нищо не плащат :) Идват в Европа за да цоцат пари, не да плащат. Толкова си и сигурен :)
4.
Оруел
27.08.2023 09:16:46
Застани с лицето си ти дето я искаш тая зона. Стига си ревал. Кво искаш по-точно ? Синя зона или място където да паркираш ? Защото синята зона не осигурава и не създава парко места. Пък колкото до 7 те евро, сигурен съм, че дори бежанзите със стълбите ще ги платят.
3.
бургазлия
27.08.2023 09:16:12
като строихте кооперациите, защо не предвидихте паркоместа. Защо там където имаше гаражи ги направихте на магазини. Защо като ви предложиха да направят многоетажни паркинги вие отказахте. И защо си мислите, че като ви направят Синя зона, ще имате къде да се паркирате. Пак няма да имате, но пък ще си плащате.
2.
...
27.08.2023 09:15:16
А мигрантите ще я плащат ли? Или те и от тази такса са "освободени"?
1.
Бургас
27.08.2023 08:55:02
ИСКАМЕ СИНЯ ЗОНА В ЦЯЛОТО ЖК ВЪЗРАЖДАНЕ - НЯМА КЪДЕ ДА СЕ СПРЕ ОТ СЛУЖЕБНИ И ДРУГИ АВТОМОБИЛИ. НАПРАВЕТЕ СИНЯ ЗОНА СПЕШНО. ВЗЕМЕТЕ ПОД ВНИМАНИЕ ЖИВУЩИТЕ ОТ УЛИЦА Г. С. РАКОВСКИ ДО УЛИЦА САН СТЕФАНО!!! ТОЗИ РАЙОН НЯМА СИНЯ ЗОНА И Е ТЕЖКО ПОЛОЖЕНИЕТО!!!
  Добави Коментар
Сърбия купува от Китай девет електрически влака В Белград Си Цзинпин ще отбележи 25 години от бомбардировката на НАТО над китайското посолство Зелен активист, блъснат на магистрала „Струма“, води 9 дела срещу завършването й Еколозите от коалицията „За да остане природа в България“ са водили над 1100 дела срещу различни държавни, общински и частни проекти
Русия удари детска площадка в Харков и тежко рани три деца Ранените момчета са играели футбол по време на взрива "Газпром" разпродава имоти за десетки милиони долари в Москва От сделките гигантът може да получи около 150 милиона долара
Полски съдия избяга в Беларус Томаш Шмид поиска политическо убежище в Минск и бе обвинен в шпионаж Почина уважавано име от академичните среди Проф. Джингова активно участваше в създаването на специалността "Ядрена химия" във Факултета по химия и фармация на Софийския университет
Април 2024 - един от най-горещите месеци в историята Климатолозите вече потвърдиха, че изменението на климата е причинило някои специфични метеорологични крайности Ваня Григорова и Мая Манолова с червен спрей през ПСА: Тук пак ще има паметник Заради загражденията не усхяха да се доближат до паметника
Зрители на бунт срещу шеф Ангелов Фенове на предаването са гневни  Никол разкри за задкулисни игри в Кухнята на ада Тя споделя, че от няколко седмици Станислав е най-добрият сред мъжете и вижда него като потенциален победител
бТВ трябва да изгони ергенът Алек, заяви риалити звезда Алек наруши правилата на формата, смята Верислав Туджаров Може ли да го познаете. Той бе най-известният майстор, а днес е пътешественик Оказа се, че Влади Караджов си живее живота – това личи по снимките, които споделя в социалните мрежи