Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кой и защо отмени шествията за 24 май в Добрич? Причината ще ви смае...

Деца и учители щели да се спъват по дупките, май искат 24-и май да бъде сметен под килима и удобно претупан с обяснението, че догодина центърът ще бъде ремонтиран, казва директорката Надежда Иванова
Ключови думи: шествие, 24 май, манифестация, Св. Св. Кирил и Методий, новини от добрич, надежда иванова, директор, флагман

Празничното шествие за деня на Св. Св. Кирил и Методий в Добрич се отменя. Причината била, че състоянието на централната улица в града, по която манифестацията щяла да мине, била в много окаяно състояние. И вместо празник, денят щял да се превърне в  "бягане с препятствия". За това алармира директорката на Частно основно училище "Мария Монтесори" в Добрич г-жа Надежда Иванова. 

Тя е получила официално писмо, в което било посочено, че шествие тази година няма да има. Конкретни обяснения в наредбата нямало, но в учителските среди се говорило, че, ако имало митинг, щял да бъде доста неприятен за децата и учителите, защото щели да се спъват по дупките на главната централна улица в града. 

Според Иванова обаче, това е поредното оправдание с цел 24-и май да бъде сметен под килима и удобно претупан с обяснението, че догодина центърът ще бъде ремонтиран и ще има празник. Смяната на маршрута изобщо не била коментирана.

Ето какво още разказва директорката на Частно основно училище "Мария Монтесори" в Добрич:

"Тази информация получих в официално писмо в качеството си на училищен директор. Причини не бяха изтъкнати, нито дори загатнати. Но аз имам няколко въпроса:

-Кой ни открадна празника и знае ли този някой, че шествието в Добрич датира под различни форми от 1860г. и се е провеждало и в по-трудни времена, по прашните пътища и калдъръмените улици, в пек и дъжд? Най-вече защото то е задавало онова усещане за общностна принадлежност, преклонение пред делото на Св. братя и е показвало благоговението на българина пред науката и просветата и никога, ама никога не е било "подвявано" от партийни ветрове и не е било в услуга на ничии интереси.

- Не се ли планират дейностите, касаещи общоградските събития (особено, когато както в случая, става въпрос за празник с постоянна дата в календара, а не за спорадично явление ) и нямаше ли как овреме да се "закрепи" ситуацията? Да се премахнат дребните парчета от счупените плочи, да се насипе нещо, не много скъпо...не зная, не съм специалист, но мисля, че ако има желание има и начин. Винаги!

- Зададе ли си някой въпроса колко разочаровани деца ще има, колко ленти за отличници ще останат незакачени, колко цветя неподарени, колко майки, татковци, баби и дядовци ще бъдат лишени от емоцията да видят децата си удовлетворени и горди от постигнатото?

- Не трябваше ли това да е празникът, който да обедини усилията на всички, така че да се случи, а не да е повод да се измисли оправдание да не се случи? Толкова много спорим в последните години кой да е националния ни празник. Пишем и зачертаваме дати от календара, а днес без угризения оставяме деня, който безусловно, емоционално и единодушно почитаме - 24 май, да бъде сметен под килима и удобно попретупан с обяснението, че догодина, ех, догодина, когато центърът ни стане като тези в Европа, ще има празник. А тази година??? В миналото, хората са спирали военните действия и са установявали примирие, от почит към празниците, а днес ние без война се отказваме да празнуваме и да отдадем почит на важните неща.

- Хрумна ли му на някой, че шествието можеше да смени маршрута си. (Първите шествия са тръгвали от Гаази Баба) Можеше да е в парка, в едната лента на някой булевард (както става на 3 март)...Но това са организация и усилия, а на никой не му се занимава. А и си имаме оправдание....

- Дали някой въобще си дава сметка, че на много от нас ни омръзна основният дебат в града ни от години да е фокусиран около "плочките на центъра"?

Не знам защо днес, докато се прибирах у дома, крачейки между изпочупените клинкери се сетих за древна Атина и Клистен, който въвел острахизма (форма на политическа разправа с онези, които застрашават демокрацията) като накарал гражданите да напишат имената на виновните на парче от счупени керамични съдове. Този, който съберял най-голям брой остраки бил пропъждан извън пределите на полиса и обречен на забвение.

Счупени плочки - колкото щеш. Дали не е време ние гражданите да напишем по едно име?

"Нямам какво да добавя повече. Задавам някои почти реторични въпроса. Не търся публичност, нито политически дивиденти", каза пред Флагман.бг още директорката. 

 

11
Коментара по темата
11.
РАЗУМЕН
30.04.2023 16:18:00
Няма смисъл от шествие на 24 май!Всички знаем за братята просветители и трябва да ги почитаме и помним постоянно!Един ден в годината е излишно!Всички печелим ,че не сме работа!Това е цялата полза от този празник !И да не се слагат табла със снимки, че изглеждат като престъпници децата!Това никъде го няма по света!
10.
Асан
30.04.2023 12:05:12
Нали Детелина Николова направи ремонт?! Сега се вижда къде са отишли парите.
9.
Хрис
30.04.2023 10:11:17
Крайно време е утайките на обществото домогнали се с помощта на....... да си сърбат попарата!
8.
Радост Даскалова
29.04.2023 18:43:36
Ако желаят шествие за 24 май директорите
на училищата в Добрич могат сами,да се организират и без Общината.
Има ли желание,има и начин г-жо директор.
7.
Виолета
29.04.2023 16:30:51
Ей, хора, това е най- българският празник!!! Най- хубавият месец и най- младите и надеждни хора в Добрич!!! Губим много от лишаването от тази прекрасна традиция! И най- важно е, да не я обвързваме с политика и битовизми! Подкрепям Надежда Иванова!
6.
24 май
29.04.2023 15:48:29
За какво е това шествие!,Това държава няма ,няма нищо!Само учителите ще са доволни, че пак няма да са на работа!То вечно са във ваканция!А колко много им се свидят оценки!Много и къде ще си ги носят?
5.
Продължаваме Педерастията
29.04.2023 15:00:28
Забрана за Монтесори и за таз пача да практикува
4.
До авторката на статията...
29.04.2023 14:06:46
Момиче, правиш ли разлика между писмо и наредба?? Ех, тоя свободен университет какви кадри вади....
3.
Овца
29.04.2023 11:26:17
Монтесори в България, жив Ташак. Нищо общо с Европа.
2.
IVAYLO
29.04.2023 11:19:10
GENOCID
1.
ПРАВИЛНО
29.04.2023 11:01:08
Оправете си улиците....!!!!
  Добави Коментар
Истината за връзката между Киара и Краси след финала на "Ергенът: Любов в рая" След романтичните сцени пред камерите, риалити двойката разкри какво се случи между тях в реалния живот Грипът удари Европа по-рано от обичайното с нов щам СЗО предупреждава за по-ранна и агресивна грипна вълна в Европа с високи нива на зараза в 27 държави
Дженифър Анистън разкри тайната си срещу остаряването Холивудската звезда впечатлява с дисциплина и постоянство, като залага на силови тренировки вместо на краткосрочни диети Форбс отличи младия рефер и финансист Геро Писков в престижната класация "30 под 30" Елитният съдия от родната лига намира признание не само на терена, но и в света на високите финанси и технологиите
Скандал в Барселона: Играч издал тайна информация на журналисти Разкритията идват в ключов момент за тима на Флик, който е начело в класирането, но се изправя пред вътрешно напрежение Благомир Коцев обвини системата в репресии срещу опозицията след ареста си Той твърди, че действията срещу него са част от политически сценарий, целящ сплашване на неудобните кметове и овладяване на местната власт
5 често срещани родителски грешки по празниците и как да ги избегнем Претоварената програма и високите очаквания често развалят магията на празниците за децата Мали кипи: Мустафа Сангаре от Левски не е повикан за Купата на Африка Въпреки отличната си форма с екипа на Левски, таранът не попадна в състава на Мали за турнира в Мароко и това разпали полемики в страната му
Може ли да печем замразени пържоли на скара: какво да знаем преди да опитаме Поставянето на замразено месо директно на грила не е табу, но изисква точна температура, търпение и техника, за да избегнете разочарования Последното Новолуние на 2025 носи неочаквано чудо за тези 5 зодии Астрологичният феномен в края на годината отключва силни емоции, съдбовни знаци и ново усещане за посока при пет знака от зодиака
Орлин Колев: Президентът няма срок за третия мандат, изборите остават неясни Конституционният съдия подчерта, че липсата на ясни срокове в Конституцията оставя широко поле за политически маневри и отлага предсрочните избори Директорът на 138-мо училище: Не съм слагал камерите в тоалетните Задържаният директор отрича да има връзка със скандалните записи, докато разследващите представят доказателства за прехвърляне на файлове към личния му телефон