Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Забраната за внос на украинско зърно през погледа на световните медии

Ключови думи: зърно, украйна, забрана

Словакия се присъедини към Полша и Унгария в забраната за внос на украинско зърно и други храни, гласи заглавие на в. "Гардиън". Европейският съюз и Киев осъждат едностранните забрани, целящи да защитят местните фермери на фона на пренасищане на пазара и спад на цените на зърното. Решението на трите централноевропейски страни беше определено от Европейската комисия като недопустимо.

ЕС очаква трите държави "да дадат някакво обяснение", каза високопоставен европейски служител, след като Полша и Унгария въведоха забрана за внос на украинско зърно, а Словакия се присъедини към тях вчера. България също каза, че обмисля да въведе подобна забрана, посочва британското издание.

След началото на руската инвазия в Украйна миналата година някои украински черноморски пристанища се оказаха блокирани и украинското зърно, което е значително по-евтино от произведеното в ЕС, се оказа в Централна Европа главно заради проблеми с логистиката.

Настъпилото в резултат на това пренасищане на пазара и срив на цените силно засегна местните фермери и се превърна в политически проблем, в частност за управляващата в Полша националистическа партия "Право и справедливост" (ПиС), която ще разчита на подкрепата на гласовете на земеделците за предстоящите тази година оспорвани избори. Варшава обаче е един от най-ревностните поддръжници на Украйна.

Украинският министър на земеделието Микола Солски каза вчера, че най-малко трябва да бъде позволено украинското зърно да минава транзит през Полша - нещо, което Варшава забрани. Министърът направи това изявление в момент, когато във Варшава започнаха спешни преговори между двете страни за решаване на проблема.

По думите на Солски украинската земеделска продукция, изнасяна и транзитирана през Полша съставлява близо 10 процента от общия износ на храни от Украйна, а тази през Унгария съответно - 6 процента. Полша въведе след спешно правителствено заседание в събота забрана за износ на украинско зърно и храни към и през Полша най-малко до началото на юли.

"Никога няма да оставим фермерите без подкрепа", написа в Туитър полският премиер Матеуш Моравецки.

Говорител на Европейската комисия по търговия и земеделие каза, че общата търговска политика попада в изключителната компетенция на ЕС и едностранни действия "не са допустими". "В подобни тежки времена е от ключово значение да се координират и съгласуват всички действия в рамките на ЕС", допълни говорителят.

Украинското правителство заяви, че „винаги е било съпричастно към ситуацията в полския селскостопански сектор и е реагирало незабавно на различни предизвикателства“, но добави: „Едностранните радикални действия няма да ускорят положителното разрешаване на ситуацията“.

Солски каза, че „украинските фермери са в много тежка ситуация" и помоли полската страна да вземе това предвид.

Комисията предложи спешно финансиране на фермерите в централноевропейските държави членки миналия месец, за да компенсира излишъка от украинско зърно, но някои от тях се оплакаха, че това финансиране не е достатъчно и фермерите протестираха остро.

Служител на ЕС каза в понеделник: „Европейската комисия предлага компенсации, но виждаме, че те не отговарят на очакванията на някои държави членки“.
Източноевропейците са порицани от Брюксел заради забраната за внос на украинско зърно, пише в заглавие "Политико". "Едностранните забрани от страна на някои държави няма да решат нищо", каза чешкият министър на селското стопанство Зденек Некула, цитиран от американското издание.

Политици и служители от Европейския съюз порицаха източноевропейските държави Полша, Унгария и Словакия за налагането на забрани за внос на украинска селскостопанска продукция, заклеймявайки ограниченията като незаконни и контрапродуктивни.

Ограниченията насочиха трите държави към курс на сблъсък с Брюксел, като в същото време застрашиха крехката солидарност на ЕС в подкрепа на отпора на Украйна срещу руската инвазия, посочва "Политико".

Проблемът рискува да се превърне в бомба със закъснител, отбелязва изданието.

Икономиката на Украйна силно разчита на износа на зърно, което преди войната беше достатъчно, за да изхрани 400 милиона души. Когато Русия нахлу миналата година и блокира голяма част от глобалния износ на Украйна, ЕС бързо въведе така наречените „писти за солидарност“, премахвайки всички проверки на вноса.

В резултат на това вносът на зърно в съседните страни рязко се увеличи, предизвиквайки гнева на местните фермери, които казват, че не могат да останат конкурентоспособни. Вместо да минава транзит през страните им за останалия свят, зърното остава на местните пазари, твърдят те.

С наближаването на лятната кампания за прибиране на зърното ситуацията може да се изостри още повече. В Полша и в Словакия по-късно тази година предстоят парламентарни избори и гласовете на земеделските стопани ще бъдат от ключово значение.

Полша отхвърля твърденията, че нарушава европейските правила, позовавайки се на националните закони, които позволяват подобни ограничения с цел да се осигури обществената безопасност.

Не само Полша обаче, а всяка от трите страни се опитва да избегне критиките на Еврокомисията, като излага различни аргументи в своя защита.

Словакия, от своя страна, твърди, че е била принудена да действа вчера, след като Полша и Унгария решиха през уикенда да блокират вноса.

„Имаше риск техните маршрути да се пренасочат към нас и да предизвикат още по-голям натиск върху нашия малък вътрешен пазар“, каза словашки представител, добавяйки, че изследвания са показали също прекомерно ниво на пестициди в украинската пшеница.

За разлика от Полша и Унгария, Словакия заяви, че няма да забранява транзита.

За да се справи с проблема ЕС отпусна близо 30 млн. евро на Полша, около 16,8 млн. евро на България и още 10 млн. евро на Румъния, посочва "Политико".

11
Коментара по темата
11.
Хахо
20.04.2023 07:29:32
Егати крехката подкрепа за Усрайна. Те превзеха целия свят. Стигна се до там да се чувстваме чужденци и техни роби в до стената си държава. Защо Полша и Румъния наложиха ограничения в помощите за тях, а ние си ги отглеждаме като безплатни скъпи туристи? ЕС какво и колко дадоха на пострадалите в Карловските села? Къде е тяхната подкрепа? Обещаха им помощи за тока и това не се случи. Само едни голи обещания. Крайно време е този зеленчук да седне на масата за преговори, която отбягва повече от една година.
10.
справедлив
19.04.2023 11:43:06
защо когато има ефтино зърно и слънчоглед няма евтино олио и хляб не ми е ясно някои да ми го поясни защо е тока
9.
XX
19.04.2023 09:26:27
До 7 "... българите сме народ ,а не стадо!" - отрано си почнал да се друсаш!
8.
XX
19.04.2023 09:24:07
А къде останаха лъжите на ЕС, че житото било нужно на Африка?
ЕК НИКОГА не да казвали и една истина или взели адекматно решение! Факт.
7.
Ах
18.04.2023 17:04:29
България си има достатъчно зърно което да ни изхрани!!!Не ни трябва долнопробното пестицидно зърно на укрите!!!Тия боклуци за кои се мислят??Света не им е дръжен с нищо!Българските интереси са над еврогейските.Правитеството да защити нашите фермери!!Не ме интепесува положението на украинските!!!Като се запалят някорко бази с укро зърно ще разберат,че българите сме народ ,а не стадо!!!
6.
*********
18.04.2023 16:36:19
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
5.
ХХ
18.04.2023 15:29:04
@1

"... тези глобални за ЕС въпроси се решават от една неадекватна женица" - за която гласуват 90те % безродни про'с'таци у нас.
4.
ХХ
18.04.2023 15:28:00
"„Имаше риск техните маршрути да се пренасочат към нас и да предизвикат още по-голям натиск върху нашия малък вътрешен пазар“, каза словашки представител, добавяйки, че изследвания са показали също прекомерно ниво на пестициди в украинската пшеница." - пълни лекета са словаците!
3.
Лекар
18.04.2023 14:08:59
Украинското зърно е ГМО трябва да се забрани да влиза в България. Да си се тровят те там да си изнасят зърното на държавите които им помагат с оръжие. Вън украинските боклуци от България.
2.
Спекулантите при бай Ставри
18.04.2023 12:46:08
Таван на цената на хляба не може, щото било пазарна икономика, ама пълна забрана на внос от Украйна можело,
После заради забраната 500гр. хляб ще струва 5 лева и дебилите ще реват, че няма какво да ядат.
1.
Докато
18.04.2023 12:05:49
тези глобални за ЕС въпроси се решават от една неадекватна женица, чиито интереси са само чисто лични, така ще е ...
  Добави Коментар
9 причини, поради които мъжете предпочитат по-възрастни жени В наши дни виждаме все повече двойки, в които жената е по-възрастна от мъжа. На какво се дължи това Хрупкаво и здравословно: 3 лесни рецепти за еър фрайър
Юпитер преминава в Близнаци – късметът ни се усмихва Време е за промени Защо в хонконгските небостъргачи зеят дупки Според принципите на китайското учение фън шуй тези дупки позволяват на драконите всеки ден да прелитат от планината, където живеят, към водата
Тюрбан-бюрек: Турската рецепта, която кара лигите ти да потекат! Всички ще искат рецептата 3 зодии ще извадят неочакван късмет в края на май Вселената им е подготвила куп неочаквани изненади, подаръци и дори любовни признания
Предците на Хомо сапиенс са ловували с бягане на дълги разстояния Книгите, посветени на праисторията, показват множество илюстрации на групи ловци, въоръжени с копия, приближаващи бавно към плячката, или обкръжили капан Това лято Созопол ще е най-романтичният град на Черноморието
В никакъв случай не правете тези неща на гробище, ще събудите душите на мъртвите Това място си има своя отделна, специална атмосфера, която е различна от другите места, посещавани от хора Средната заплата нарасна, ето колко става В кои сектори увеличението е най-голямо и в кои най-малко
С тази заливка-чудо баницата отвън хрупка, отвътре – памук! Никой няма да разбере, че е с готови кори По Пернишки! Мъж заплаши с убийство жена си Уведомена е прокуратурата и действията по разследването продължават