Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Латинска Америка - поле на дипломатически сражения между Тайван и Пекин

Външните министри на Хондурас и на Китай подписват документите за установяване на дипломатически отношения в Пекин
Ключови думи: Тайван, Пекин, Хондурас, Китай, Латинска америка

Тайван и Пекин водят в Латинска Америка същинска дипломатическа война – решението на Хондурас да установи официални връзки с Китайската народна република е поражение не само за Тайпе, но и за Вашингтон, чиято сфера на влияние бяха някога централноамериканските страни.

Следващата битка ще бъде в Парагвай, където кандидат-президентът, изпратен от опозицията на изборите в края на април – Ефраин Алегре, обяви, че ако спечели вота, ще преразгледа отношенията на страната с Тайван.

Само 13 държави все още поддържат днес отношения с националистическия остров. В Латинска Америка и Карибите това са Гватемала, Белиз, Парагвай, Хаити, Сейнт Китс и Невис, Сейнт Лусия и Сейнт Винсент и Гренадини. В останалия свят – Светият престол, Свазиленд в Африка, а в Тихия океан Науру и архипелазите Маршалови острови, Палау и Тувалу.

Президентката на Тайван Цай Ингвен ще посети тази седмица Гватемала и Белиз, за да ги насърчи да не последват примера на Хондурас, а и на Коста Рика през 2017, на Салвадор през 2018 и на Никарагуа през 2021 г.

"Сблъскваме се с геополитическо пренареждане на света", който "вече не е еднополюсен, а многополюсен" и комунистически Китай представлява "един от имперските полюси, който се закрепва в региона – не само в Централна Америка, но и в цяла Латинска Америка", обяснява пред АФП Сойла Мадрид, бивша преподавателка от Националния университет на Хондурас.

"Хондурас играе не само икономическа, но и геополитическа роля, тъй като САЩ винаги са разчитали на Хондурас от геополитическа и военна гледна точка поради седемте военни бази", изградени там от американците, изтъква тя.

Воден от принципа за "един Китай", Пекин не разрешава на никоя страна да поддържа дипломатически отношения едновременно с континентален Китай и с националистическия остров.

"Много е трудно за Парагвай (евентуалното решение) да установи дипломатически връзки с Китай, дори ако не бива да забравяме, че политическият натиск е твърде силен" и "теренът е подготвен" за Пекин, коментира бившият парагвайски външен министър Еладио Лойсага. 

На същото мнение е и парагвайският анализатор Ектор Кристалдо: "И да спечели опозицията, не вярвам, че тя ще може да промени дипломатическите отношения с Тайван."

"Изоставени" от САЩ

Парагвай е последната южноамериканска страна, поддържаща отношения с Тайван, тъй като регионът "в течение на много години бе изоставен от нашия северен брат" – Съединените щати, отбелязва бившият шеф на парагвайската дипломация.

Латинска Америка обаче е арена на борба между Пекин и Тайпе още от 1949 г., когато комунистите вземат властта на континента, докато националистите се оттеглят на остров Тайван. Последният, на който живеят днес 23 милиона души, е смятан от Пекин за бунтовническа провинция и КНР не спира да повтаря, че ще си я върне - ако трябва, и със сила.

Хондураският социолог, журналист и коментатор Пабло Кариас се възползва от случая, за да открои един парадокс: "Съединените щати ни препоръчват да не установяваме отношения с Китай" – за разлика от тях самите. Един вид "правете, каквото казвам, а не каквото правя", иронизира той.

Ако ставаше дума за игра на шах, би изглеждало, че Тайван е на път да изгуби партията . . . Според анализатора Сун Вън-ти обаче националистическият остров всъщност има днес повече "международна видимост".

"Тайван разбираемо е леко натъжен" от решението на Хондурас, но островът "разглежда приоритетно" връзките си с "водещите" страни в света като САЩ, Япония, Австралия и Европа, разсъждава този специалист по тайванските въпроси от Австралийския национален университет.

Освен това, подчертава той, "Тайван играе все по-важна роля в глобалното стратегическо съперничество между Съединените щати и Китай". "Тайван и до днес е най-стабилната либерална демокрация в китайскоезичния свят" и "добива символично значение", допълва експертът.

Накрая, посочва наблюдателят, островът има в момента повече "международна видимост", доколкото се споменава в съвместни декларации на Г-7 и други многостранни форуми.  (БТА)

2
Коментара по темата
2.
ХХ
29.03.2023 08:05:06
Дофтурче Саянче, бързо вади кожената инжекция с чисто мъжко мляко и мустакатата саралия, че не съм спал от притеснения за Тайван. Злобарки, ракия, веке хептен изкуках.
1.
XX
28.03.2023 23:32:25
Гватемала, белизе, сащ и ЕС - великите демокрации в света!
  Добави Коментар
Не им вярвайте сляпо на тези 4 зодии, предатели са Постоянно нарушават обещанията си Биографична премиера в Бургас за легендата на шлагера Библиотеката "Пейо Яворов" става сцена за културно събитие от национално значение
Нов връх в София - трамвай тегли кола Автомобилът е закъсал на трамвайните релси, а според шофьори това се случва редовно Внуче №11 : Вижте Александър Тръмп Булос Любовта ни", гласи краткото, но емоционално послание на майката към кадрите
43 градуса на сянка в... Гърция Прекали с боба и... Брат Пит разказа конфузна история
Смели граждани загасиха пожар в "Кошарите" Причините за огъня се изясняват Разкрития за ужаса в Разград Ограничението във въпросния участък е било 50 км/ч, има данни, че шофьорът е карал с поне 60-70 км/ч
Невиждано: Съпруг увеличи мъжкото си достойнство, за да избегне развод, а жена му... Съпругата пак остана недоволна Важна информация за пенсионерите Започва изплащането на новите пенсии
Голяма чест за Гришо Закрива програмата на Централния корт на Уимбълдън срещу лидера на ранглистата на АТП "Заловиха" шуменската пантера на дърво в... Животното стана хит и в Румъния