Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Очаква се ново поскъпване на доматите заради забрана на износа от Турция

Ключови думи: домати, цена, турция, забрана, износ

Турция забрани тези дни временно износа на домати, което още повече ще повиши цените им у нас. Южната ни съседка е най-големият вносител на домати у нас - от внесените общо 75 000 тона от този зеленчук през миналата годината, 46 000 тона са дошли от Турция. Министерството на земеделието и горите на Турция реши да ограничи износа на домати до 14 април 2023 г.

От съобщение на ведомството става ясно, че причините за тази мярка са необичайното скорошно покачване на цените на доматите в Турция и ужасните последици от земетресението, засегнало 11 провинции. Това наложило да се вземат мерки за "гарантиране на продоволствената сигурност и за стабилизиране на цените".

"Притеснително е това, че от петък има забрана за износ на турски домат. Това ще доведе до допълнително оскъпяване", коментира днес пред бТВ Цветомир Цеков от Национална браншова камара "Плодове и зеленчуци". Той посочи още, че българското оранжерийно производство в момента е на минимума си заради високите цени на топлоносителите. "Няма вътрешноконкуретни цени, а по трасето има прекупвачи, които увеличават цените“, заяви Цветомир Цеков.

По думите му в момента краставици се внасят от Гърция за 3.80 лв. килограма на борсите, а домати - за 1.60-2.00 от Турция, а ако са розови стигат до 3.50 лева килото. "Заради липсата на адекватен контрол от страна на държавата зеленчуците стигат на двойно по-високи цени за крайния потребител", коментира Цеков. Той разкритикува контролните органи, че чак сега са се задействали да правят проверки за нелоялни търговски практики в магазините.

„Когато нямаш производство, всичко ще е скъпо“, коментира темата за скъпите зеленчуци Богомил Николов от "Активни потребители". "Оранжериите буквално не засяха тази зима, защото се притесняваха заради високите цени на газа. Мислеха, че няма да могат да си покрият разходите и ще фалират. А когато няма предлагане, какво се случва с цените?", реторично попита Николов. Тези тенденции обаче не са от последната година, а текат от много години насам.

"В Европа държавите, за да запазят собственото си селскостопанско производство от евтин внос, имат политики на субсидиране. България се включи в субсидиите едва след 2007 г. Получи се обаче така обаче, че българският принцип да се дават субсидии на декар, доведе до огромни изкривявания. Този начин на субсидиране стимулира зърнопроизводството и удари тежко зеленчукопроизводството. Трябва промяна, за да си върнем позициите на някогашен нетен износител на плодове и зеленчуци", коментира Николов.

Данни на министерство на земеделието, изнесени от бТВ, показват, че за първите 10 месеца на 2022 г. България е изнесла общо 31 630 тона пресни зеленчуци, което е с 30% по-малко от предната година. Нашите производители са изнесли за 10-те месеца на миналата година около 11 300 тона домати, докато сме внесли 75 600 тона - от Турция и Гърция. Износът на български краставици е бил за 4300 тона, като в същото време са внесени 15 000 тона - също основно от Гърция и Турция. Проблемът с намалялото предлагане на зеленчуци и ръста на цените им се наблюдава в много страни в Европа.

Във Великобритания заради спад на вноса от Испания и Мароко, вследствие на лоши реколти, рафтовете в супермаркети се изпразниха и бяха въведени лимити за купувачите. За най-дефицитните краставици и домати лимитите за закупуване са по три бройки.

Решението на турското правителство да спре временно износа на домати ще окаже сериозно влияние върху пазари като Украйна, Молдова, Грузия и Румъния, освен България. Те трудно може да намерят заместители на турските домати, след като става ясно, че износители като Испания и Мароко изпитват затруднения.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
20 признака, че сте във връзка с контролиращ партньор Знаците, по които това личи в отношенията 10 неща, които правят един мъж прекрасен партньор и съпруг Забелязва малките промени
Забавни въпроси, които да зададете на съпруга си, когато няма за какво да си говорите Ако можеше да смениш за един ден живота си с този на някой друг, кой би бил той и защо? Ботев Пловдив вдигна Купата на България, радостта е в жълто-черно на стадион "Васил Левски" Гледахме голово шоу и огромна драма на "Васил Левски"
Нова система популяризира исторически и културни забележителности на територията на община Поморие 9 причини, поради които мъжете предпочитат по-възрастни жени В наши дни виждаме все повече двойки, в които жената е по-възрастна от мъжа. На какво се дължи това
Хрупкаво и здравословно: 3 лесни рецепти за еър фрайър Юпитер преминава в Близнаци – късметът ни се усмихва Време е за промени
Защо в хонконгските небостъргачи зеят дупки Според принципите на китайското учение фън шуй тези дупки позволяват на драконите всеки ден да прелитат от планината, където живеят, към водата Тюрбан-бюрек: Турската рецепта, която кара лигите ти да потекат! Всички ще искат рецептата
3 зодии ще извадят неочакван късмет в края на май Вселената им е подготвила куп неочаквани изненади, подаръци и дори любовни признания Предците на Хомо сапиенс са ловували с бягане на дълги разстояния Книгите, посветени на праисторията, показват множество илюстрации на групи ловци, въоръжени с копия, приближаващи бавно към плячката, или обкръжили капан