Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Младежи в Несебър източиха 1300 лв. от изгубена банкова карта, арестуваха ги

Мистерия остава как са успели да извършат неправомерните транзакции предвид редицата защити под формата на ПИН, СМС потвърждение и специален код за онлайн пазаруване
Ключови думи: несебър, банкова карта, източване, задържани, арест, 1300 лв.

Младежи успяха да източат близо 1300 лв. от няколко банкови карти в Несебър, но се озоваха в ареста след блестящата работа на полицията. Само десет дни, след като собственикът на дебитната карта я изгубил, служителите на РУ-Несебър установили и задържали извършителите.

Става въпрос за 25-годишен криминално проявен мъж и 17-годишно момиче – и двамата родом от Несебър. Те са арестувани с полицейска заповед за срок от 24 часа и предстои да стане ясно дали и какви обвинения ще им бъдат повдигнати.

Мистерия остава обаче как те са успели изобщо да изтеглят парите от загубената карта. Банките в България и по света имат редица системи за защита. Така например при безконтактна покупка има определен лимит, а апаратите са настроени по такъв начин, че след случаен брой транзакции да изискват ПИН код. Същото, но със задължително изискване на ПИН код важи за тегленето на пари от банкомат. А при онлайн покупките се изисква дву-факторно потвърждение на самоличността, състоящо се както с въвеждането на специален 6-цифрен код, така и с потвърждение чрез СМС. 

Предвид факта, че това съвсем не е първият случай на неправомерно теглене на пари от чужда карта остават само няколко алтернативи – собствениците използват прекалено лесен ПИН код за свое удобство от рода на „1234“, или още по-лошо – държат заедно с картата си и лист с кода. И двата варианта са неприемливи, тъй като е прекалено лесно по този начин да загубят парите си. Още по-странно в конкретния случай е, че собстеникът на картата, от която 25-годишния несебърлия и 17-годишната му приятелка са изтеглили 1300 лв., не е потърсил банката си, за да съобщи за изгубената карта, която е щяла да бъде блокирана на секундата.
 

6
Коментара по темата
6.
Десет дена някой спал
29.01.2023 14:46:42
При загуба на карта съответния издател на картата трябва веднага да бъде уведомен,при което картата бива блокирана!Картата може да бъде използвана до блокирането й,т.е. следващите максимум 24 часа,ама след 10 дена???
5.
Оле
29.01.2023 07:10:07
Да си загубиш картите и те да са все още активни :) Да сложих листче с ПИН-а си .... ами наказва се подобна идиотия.
4.
Toshko gubata
29.01.2023 00:30:51
Mislih che nqma da ni hvanat bqh mnogo drogiran kakto vseki den
3.
Зак
29.01.2023 00:16:09
Тва е май един палячо от черно море дето обикаля с един стар мерджан сив и приятелката му една трътла 100%
2.
един
28.01.2023 23:16:15
Глупости, ако картата има лимит 100 лева без пин код ( повечето безконтактни вече са такива) много бързо ще откраднат с покупки 1300 лева.
1.
Пърди Газов
28.01.2023 22:55:53
Тумба олигофрени замесени в странно тъп случай.
  Добави Коментар
От началото на годината у нас са заловени близо 3 кг фентанил Той е задържан с участието на ГДБОП, съобщи Даниел Митов Авторката на "Хари Потър": Който не е бил беден, не може да разбере какво означава това Джоан Роулинг празнува 60-годишен юбилей
Петима украинци загинаха в Словения, забиха буса си с в руски камион Хеликоптер е откарал в болница тежко ранен Изтребител F-35 се разби в Калифорния Причината за инцидента се изяснява
Разкриха престъпна схема с лекарства за онкоболни в Румъния, замесени са български фирми Най-скъпият медикамент е струвал над 8800 лв. само за седмица Кулинарни изкушения завладяват Бургас с World Taste Fest Световен вкус с балкански пламък
Топ 5 летни мезета за водка, които всеки българин ще одобри От таратор до люти чушлета – любимите ни вкусове, които правят всяка чаша водка още по-българска Премиерът на Литва подаде оставка Една от управляващите партии, Демократичният съюз "За Литва", постави ултиматум премиерът да напусне поста си до 18 август, в противен случай заплаши, че ще напусне коалицията
Рецептата на леля Станка от Созопол за най-вкусните калмари ще ви направи кулинарен бог Ароматът на скара и прясно изцеден лимонов сок превръщат всяка хапка в малък гастрономически празник Коя героиня от турските сериали си според зодията Любов, драма и зодии – открий коя звезда от турските сериали е твоето астрологично отражение
Асен Василев обеща че ще ви направи 8 магистрали, 5 тунела, 7 моста. Е, возете се по тях, каза Бойко Борисов Санитарен кордон има само около ПП, никой не ги иска, обяви лидерът на ГЕРБ Гръцки кръчмари избиха рибата с нова такса Поискали са 2,5 евро от клиентка за зехтин