Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

525 души загинаха по пътищата през 2022 г.

Регистрираните катастрофи са почти 6600 за една година
Ключови думи: МВР, Бургас, катастрофи, Флагман

През 2022 година по пътищата на страната са загинали 525 души, по данни на МВР.

Регистрираните катастрофи са почти 6600. При тях са пострадали с различни наранявания над 8400 души.

В последния ден на миналата година в страната са станали шест тежки инцидента. Шестима души са ранени.

В София са регистрирани 15 леки и една тежка катастрофа. Един човек е пострадал.

И тази година експерти, политици и полицаи се опитаха да намерят успешната формула срещу войната по пътищата. Според данните на Европейския център за транспортни политики се увеличават инцидентите, свързани с превоз на пътници и товари заради завишения трафик. 

Ето какво показва и статистиката на МВР. За 2022 година са станали над 6 500 тежки катастрофи - загиналите са 524, а ранените над 8 хиляди.

Миналата година България ще остане на едно от челните места в Европа по брой загинали на пътя.

"Само между празниците 12 души загинаха, а над 100 бяха ранени", каза Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.

Анализ на "Пътна полиция" показва, че близо 80 процента от тежките катастрофи са предизвикани от неправилни маневри, несъобразена скорост и отнемане на предимство.

"Продължаваме да дълбаем в една спирала на неподготвените водачи, на лошите пътища и липсата на каквито и да било адекватни политики и мерки от страна на България", каза Диана Русинова.

Според пътни експерти друг проблем се оказва и поддръжката на автомобилите, особено през зимата. Почистени стъкла, регулирани фарове и проверка на налягането на гумите за по-добро сцепление са основни правила, които не всички шофьори спазват.

Според автомобилния състезател Иван Влъчков през зимата много от шофьорите подценяват избора на гуми, а някои дори карат с летни. При смяна експертите съветват винаги да се прави реглаж на преден и заден мост.

"При неправилно износване гумата не работи по точно определения начин, за който е създадена тя. Тя работи от 100 процента на 10", каза Иван Влъчков - автомобилен състезател.

Законът у нас позволява карането с летни гуми или всесезонни с дълбочина на протектора не по-малка от 4 мм., но е рискован избор.

"На първия по рязък завой или на първото по-рязко спиране колата има вариант да се завърти, защото грайферът на лятната гума е много по-малък. Ако една гума трябва да изчисти на даден път до 20 литра вода, защото когато се въртят те чистят пътя, като е износена тя ще чисти пет. Шансът за аквапланинг е много по-голям", каза Влъчков.

Научно изследване направено във Великобритания показва, че износените гуми понякога могат да са по-опасни дори от шофирането след употреба на алкохол. Консумацията на алкохол увеличава средно времето за реакция при спиране с 18 процента. При 110 километра в час увеличаването на спирачния път е с близо 4 метра. При износена гума с протектор от 1.6 мм спирачният път ще се увеличи до 27 метра заради лошото сцепление.

Не е ясно колко от катастрофите в България са причинени от износени гуми или заради небрежна техническа поддръжка.

"В статистиката все по-рядко се забелязва ПТП-а поради техническа неизправност на автомобила, ако автомобилите са неизправни, а ние търсим вината у водачите, ние никога няма да овладеем тази ситуация", каза Румен Дунев от Българска федерация по автомобилен спорт

Санкцията за шофиране през зимата с износени гуми е 50 лв.

6
Коментара по темата
6.
Rando
02.01.2023 17:39:14
Браво пичове,сигурен съм,че с тази статистика вече отвяхме всички в Европа,а вече може и в света,голямо състезание беше с Румъния,но тази година направо им свихме сърмите

Продължавайте все така

Най-накрая и нашия велик народ да е първи в нещо,че бяха спряли да ни вярват като все им повтаряме,че сме най-велики и че от тука е тръгнала цивилизацията
5.
До 4
01.01.2023 21:01:57
Съгласен съм с теб, че фльогманите за рейтинг публикуват всякакви снимки без капка срам и уважение...но тук човека е жив...
4.
Флагман,
01.01.2023 12:50:14
имате издадено постановление от комисията за медиите заради снимката с умрелия тираджия... сега отново публикувате снимка на труп. Пак ли да пускам оплакване срещу вас?
3.
Причината е една:
01.01.2023 12:32:47
Мизерна държава и мизерни държавни служители! Полицаите са престъпници с власт. Доказателствата са налични!
2.
стамат
01.01.2023 12:20:59
малко са на тези подобия на пътища за съжаление
1.
..
01.01.2023 11:49:26
На държава с реално 5 милиона население 500 е много.
  Добави Коментар
Как да приготвим перфектни пържени картофи със сирене Тайната на перфектно хрупкави картофи с топящо се сирене, които ще бъдат любимото ястие на всички вкъщи Съдът постанови 20 години затвор за Виктор Илиев, който се вряза с кола в автобус При катастрофата загина един човек
Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Това е мое лично решение. Осъзнато, категорично и без връщане назад, обяви Люцкан Малджиев Студентски проект за умно пристанище в Бургас спечели Хакатона на Vivacom Техническа академия Инициативата се проведе за втора поредна година и постави фокус върху Private 5G решенията за индустрията
Празнично работно време на магазините на А1 през май 2025 Различия в работното време на магазините на А1 по време на празничните дни през май 2025, включително специални часове за търговски обекти и супермаркети „Кауфланд“ Вижте програмата за празника на Поморие Общината е организирала разнообразни активности
Носителка на Златният орфей живее в крайна мизерия Купувам си храна от топлата витрина в магазина, една порция изяждам на три пъти, казва певицата В ромското гето в Пловдив доматите са на най-ниските цени в България Продават ги за 1,50 евро на килограм
На 5 май в Поморие ви очаква весела музикална вечер със състави от Гърция и с песните на Джини, Агатангелос и бенда му Музикалната програма ще се състои на външната сцена на НЧ „Светлина 1939“ Кирил Петков: Разделянето на ПП и ДБ не е грешка, така ще разширим подкрепата Свободните българите не се изчерпват с избирателите на ПП-ДБ, написа бившият премиер и съпредседател на ПП
Николаос Цитиридис ще дава по 10 хил. евро на случайни минувачи Продукцията залага на международен формат, в който водещият задава въпроси на улицата, а участниците трябва да открият правилния човек сред тълпата, който да отговори вместо тях Започна мащабен проект, който ще промени Ново Паничарево Този проект е очакван повече от десетилетия и е важна стъпка за подобряване на жизнените условия в нашето село, каза кметът Иван Гайков