Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Фобиите, които ни мъчат: Страхът да останеш без интернет

Ключови думи: фобия, страх, интернет

Натрапчив страх, неконтролируема тревожност, социална изолация. Все повече хора страдат от някакъв вид фобия, която променя модела им на поведение и значително влошава качеството на живот. Изпадайки в паническо състояние, те изпитват реални телесни симптоми като силно сърцебиене, изпотяване, световъртеж, главоболие, гадене. И дори да осъзнават, че проблемът е психологичен, трудно могат да се справят с него.

Потърсихме за коментар психиатъра д-р Веселин Герев, който в поредица от материали ще разкаже за най-често срещаните фобии, на какво се дължат и как да се справим с тях. Страхът да останеш без връзка с интернет е една от модерните фобии, която засяга все повече хора.

Оказва се, че потърпевшо е основно т.нар. поколение Z, пребиваващо до голяма степен в мрежата. Проблемът е най-широко разпространен в западните общества, където хората се капсулират. Покрай пандемията от COVID-19 реалните контакти са ограничени още повече и се пренасят изцяло във виртуалното пространство. „Описани са случаи на зависимост към интернет, които включват между 17 и 19 часа престой в мрежата.

Използвайки тази „спасителна сламка”, за да контактува с външния свят, човек започва да изпитва фобия да не му спре интернетът, независимо на какво устройство работи”, посочва д-р Веселин Герев. В практиката си той има случай на 17 ставания през нощта за проверка на връзката с интернет. Този пациент постоянно играел игри и буквално живеел в социалните мрежи. Това изнервило близките му и го принудило да монтира компютрите си в мазето и да се изнесе от дома.

„Това е една типична фобия. Тя е свързана с натрапчиви мисли и страхове и постоянни проверки има ли мрежа, или няма. И това до такава степен обсебва човека, че за него друг тип живот няма. Той не излиза навън, а си поръчва храна, битови консумативи и всичко необходимо изцяло по интернет. Лаптопът и мобилният телефон са начинът за връзка с външния свят и оттам идва трескавият страх да не се загуби тази връзка. Разбира се, тук става въпрос за една тотална психопатия. Човек загубва възможност да контактува реално и за него всички проблеми са свързани с виртуалното им разрешаване”, обяснява специалистът.

И дава пример с програмисти и компютърни специалисти, за които загубата на интернет в рамките на повече от 15-20 минути е много сериозен проблем и ги вкарва в напрежение. За съжаление обаче, все повече българи използват мрежата не само за работа, но и за игри и залагания. Особено притеснителна е засилващата се зависимост към виртуален покер.

„Постоянно се следят резултати. Имам клиент, който работи едновременно с шест компютъра. И при него най-големият проблем е загубата на интернет и той се е подсигурил три пъти – с кабел и два мобилни оператора, за да не остане без мрежа. Това е болестта на съвремието”, казва психиатърът.

Той посочва и ситуацията в Украйна, където заради войната има затруднение с връзките, наземните комуникации не работят. Там комуникацията с близки и познати, разпръснати из целия свят, се осъществява през платформите за аудио- и видеовръзки. И оставайки без интернет, хиляди украинци са изпаднали в паника. „Нова модерна болест – зависимост към социалните мрежи, няма лечение. За съжаление и засегнатите ще стават все повече, защото животът от реалността се измества във виртуалното пространство”, категоричен е д-р Герев.

Източник:TrafficNews

1
Коментара по темата
1.
Наглост неземна!
26.12.2022 17:04:20
Умишлено ти разсипват живота и после се "чудят" откъде ли аджеба идва това чувство на тревожност, фобии и т.н! След това щедро ще ти предложат една шепа хапчета. Мръсници!
  Добави Коментар
Марихуана цъфна в градинката пред Районно управление на МВР Семенцата от канабис случайно се появили в градинката на ченгетата Пред очите на Пулев: Млатиха се до кръв в пандиза Топдиригентът Левон Манукян дирижира хора на затвора
В Резово приключи 400-километровия пробег 1SEA Кметът на Царево, който е запален бегач в маратонската дистанция от 42 км., лично посрещна и бяга със Силвия и екипът на 1 SEA Привикаха Кирил Петков в прокуратурата заради мелето с кола на НСО Състоянието на пострадалата жена все още е тежко, но към момента няма директна опасност за живота й
Френската полиция застреля въоръжен мъж, опитал се да подпали синагога Опитал се да подпали синагога Започва продажбата на билети за ретро влака за Празника на Розата Билетите са само двупосочни и са на цена от 45 лв.
Франсис Форд Копола се завърна в Кан с филма „Мегалополис“ Режисьорът планира този свой проект в продължение на 40 години и дори инвестира личното си състояние в него, продавайки лозята си Адвокатката на осъдения за убийството на родителите си разкри, че се е предал заради скъсан кабел Венцислав Караджов е искал е да се самоубие тази сутрин, но е приел това като знак на съдбата, каза Зоя Тошкова
Младеж почина след ядене на свръхлют чипс Десетки са със сериозни здравословни проблеми след участие в състезание в социалните мрежи Селският хитрец Алек изигра всички Най-гадното бе, че не позволи на победителките Маги и Надежда да се зарадват, че са финалистки
Расте ли марихуана пред сградата на полицията в Русе Според ландшафтния архитект Росица Върбанова растението е от вида канабис сатива, така наречения промишлен коноп Изоставената Надежда от "Ергенът": Ще науча моят син да не постъпва като Алек Надя е разочарована от поведението на Ергена, но Магдалена твърди, че е влюбена в него