Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Проучване: Младежите предпочитат социалните мрежи, а не телевизора

Ключови думи: социални мрежи, младежи, телевизия, проучване

В днешно време интернет е неизменна част от живота ни и в много отношения е надминал традиционните канали, които използвахме - като телевизията, и все повече предпочитаме стрийминга. Върховният съвет за радио и телевизия на Турция (RTÜK) е съгласен с това мнение. Според институцията младите хора на възраст между 15 и 21 години прекарват почти три пъти повече време дневно в интернет, отколкото в гледане на телевизия.
Проучването на RTÜK установи, че младежите прекарват средно по 1 час и 42 минути дневно в гледане на телевизия, докато при ежедневното използване на интернет този показател скача почти три пъти - до 4 часа и 37 минути.

Изследването е проведено върху трансформацията на медийните инструменти с цифровизацията, мястото на социалните медии и цифровите платформи наред с традиционните медии и печатните издания, както и значителната промяна в тенденциите за гледане и слушане. То се фокусира върху използването на медийни инструменти, цифровата грамотност и нивата на екранна зависимост на младите хора, съобщи „Сабах”.

Проучването разгледа начините, по които младите хора гледат телевизия, използват интернет, прекарват време в социалните медии и цифровите игри, устройствата, които използват, техните онлайн дейности, цифровите умения и съдържанието, което ползват.

Освен това изследването, насочено към измерване на пристрастяването към екрана и нивата на цифрова грамотност, разкри разликите и приликите между навиците за използване на медиите и нивата на цифрова грамотност сред младите хора въз основа на демографски променливи.
В проучването, проведено чрез интервюиране на 6 626 души във възрастовата група, живеещи в 26 провинции на Турция, е установено, че 35,6% от участниците имат ниско ниво на цифрова грамотност, 35% - средно ниво на грамотност, а 29,4% - високо ниво на цифрова грамотност.
Установено е, че 37,1% от участниците в проучването имат високо ниво на пристрастяване към екрана.

Изследването разкри, че децата от семейства, принадлежащи към по-ниски социално-икономически групи, имат по-високо ниво на дигитална зависимост, като същевременно в тези групи е висока слабата дигитална грамотност. Докато средното дневно време, прекарано в гледане на телевизия, е 2 часа и 54 минути в света и 4 часа и 33 минути в Турция, това време е намаляло до 1 час и 42 минути за младите хора в Турция. В проучването 76% от младежите в тази възрастова група заявяват, че гледат телевизия.

През 2018 г. средното време за гледане на телевизия сред младежите е било 2 часа и 51 минути, като проучването показва, че за 3 години това време е намаляло с повече от час, което се дължи на увеличаването на разнообразния и алтернативен избор между различните медии.

Що се отнася до радиото, процентът спада още повече - само 33,8 % от младите хора на възраст между 15 и 21 години казват, че слушат радио.
От друга страна, средното време, прекарано в интернет, е 6 часа и 54 минути в целия свят, като в Турция този показател нараства до 7 часа и 57 минути, но сред младите хора в страната спада до 4 часа и 37 минути.

Междувременно използването на цифрови стрийминг платформи рязко се е увеличило - от едва 5,77% през 2018 г. до 40,9% в момента.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Детски дискотеки с райски газ и дрога - хитът за следобедни забавления сред малките Пияни и упоени деца са честа гледка пред свърталищата Бургас се прости с легендата Тома Томов Той остава в историята като един от най-успешните президенти на футболния "Черноморец"
Какво уби ISQ Нacĸopo cтaнa яcнo, чe oĸoнчaтeлнo cпиpa cъщecтвyвaнeтo cи Южна Корея ще прави мисия до Марс C oтĸpивaнeтo нa ĸocмичecĸaтa aгeнция влacтитe нa cтpaнaтa възнaмepявaт дa пpoдължaт paбoтaтa нa индycтpиaлнaтa пoлитиĸa пpeз пocлeдния пoлoвин вeĸ
Каква зодия са най-жестоките личности Хитлер е Телец Какво се случи с участниците от "Ергенът" след края на шоуто Към днешна дата Алек се трансформира от милионерски син и бизнесмен в „мамин Алек“ и продължава да е обект на ругатни и подигравки
Всички питат каква е тази блондинка до Антон Хекимян Това е неговата племенница, която е абитуриентка  Тя бе детето-чудо на България, днес вече е на 20 години Крисия Тодорова изумява не само с поведение, ами и с това, от което се вълнува
Как Мартин Нотариуса докара скоротечен рак на софийския прокурор Радослав Димов Напусналият съдебната система държавен обвинител заминава на скъпоструващо лечение в Германия Как Отварачката се изложи брутално Последната й песен предизвика голям скандал
Той е ром и е милиардер, гордее се с произхода си 54-годишният мъж натрупа богатството си, след като основа титана за паркиране на каравани Wyldecrest Parks - който в момента струва около 947 милиона лири Бургерът в София - по-скъп от този в Западна Европа Това показва проверка на ресторанти в Атина, Кардиф, Люксембург, Лондон и в платформата globalprices.com