Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Може ли да стане по-лошо от 70-те години?

Ключови думи: икономика, по-лошо от 70-те, криза, прогноза

Историкът Найл Фъргюсън предупреди в петък, че светът навлиза в ера на политически и икономически катаклизми, подобни на 70-те години на миналия век – само че, според него, ще е по-лошо.

Говорейки пред CNBC на форума Ambrosetti в Италия, Фъргюсън каза, че катализаторните събития вече са се случили, за да предизвикат повторение на 70-те години – период, характеризиращ се с финансови сътресения, политически сблъсъци и граждански вълнения. И все пак този път сериозността на тези шокове вероятно ще бъде по-голяма и по-устойчива, предава economic.bg.

Съставките от 70-те години на миналия век вече са налице“, каза Фъргюсън, старши сътрудник на семейство Милбанк в института Хувър, Станфордския университет, пред CNBC.

„Грешките на паричната и фискалната политики от миналата година, които предизвикаха тази инфлация, са много подобни на 60-те години“, каза той, сравнявайки скорошните скокове на цените с упорито високата инфлация от 1970 г.

И както през 1973 г. получавате война“, продължи той, имайки предвид арабско-израелската война от 1973 г., известна още като войната Йом Кипур – между Израел и коалиция от арабски държави, водени от Египет и Сирия.

Както при настоящата война на Русия в Украйна, арабско-израелската война доведе до международно участие на тогавашните суперсили – Съветският съюз и САЩ, предизвиквайки по-широка енергийна криза. Само че тогава конфликтът продължи само 20 дни. Непровокираното нахлуване на Русия в Украйна вече навлезе в шестия си месец, което предполага, че всякакви последици за енергийните пазари могат да бъдат много по-лоши.

Тази война продължава много по-дълго от войната от 1973 г., така че енергийният шок, който причинява, всъщност ще бъде по-продължителен“, каза Фъргюсън.

2020-те са по-лоши от 1970-те

Политици и централни банкери се надпреварват да смекчат най-лошите последици, като повишават лихвените проценти за борба с инфлацията и намаляват зависимостта от руския внос на енергия.

Но Фъргюсън, който е автор на 16 книги, включително най-новата му – „Обреченост: Политиката на катастрофата“ – каза, че няма доказателства, които да предполагат, че настоящите кризи могат да бъдат избегнати.

Защо да не е толкова лошо, колкото през 70-те?“, пита той. „Ще бъда по-краен: нека разгледаме възможността 2020-те години да са по-лоши от 70-те години на миналия век.“

Сред причините за това, казва той, са понастоящем по-ниският растеж на производителността, по-високите нива на дълга и по-неблагоприятната демография сега в сравнение с преди 50 години.

Поне през 70-те години имаше разведряване между суперсилите. Не виждам много разведряване между Вашингтон и Пекин в момента. Всъщност, виждам обратното“, каза той, имайки предвид неотдавнашните сблъсъци около Тайван.

Заблудата на глобалните кризи

Хората обичат да вярват, че глобалните сътресения се случват с известна степен на ред или предвидимост. Но това, каза Фъргюсън, е заблуда.

Всъщност, вместо да бъдат равномерно разпределени в историята, като крива във формата на камбана, бедствията са склонни да се случват нелинейно и всички наведнъж.

Разпределенията в историята наистина не са нормални, особено когато става въпрос за неща като войни и финансови кризи или пандемии“, каза Фъргюсън.

„Започвате с чума – или нещо, което не виждаме много често, наистина голяма глобална пандемия – която убива милиони хора и разстройва икономиката по всякакви начини. След това го ударихте с голям шок на паричната и фискалната политика. И тогава добавяте геополитическия шок.“

Това грешно изчисление кара хората да бъдат прекалено оптимистични и в крайна сметка неподготвени да се справят с големи кризи.

В техните глави светът е нещо като куп средни стойности и няма вероятност да има наистина лоши резултати. Това кара хората... да бъдат донякъде свръхоптимистични“, каза той.

Като пример Фъргюсън каза, че е анкетирал присъстващите на Ambrosetti – форум в Италия, на който присъстват политически лидери и бизнес елит – и е открил ниски едноцифрени проценти, които очакват спад на инвестициите в Италия през следващите месеци.

Това е страна, която върви към рецесия“, каза той.

1
Коментара по темата
1.
Даааа
03.09.2022 17:13:51
70-те години, ама за запада, при нас не беше така!
  Добави Коментар
Цените отново тръгнаха нагоре, по-скъпи са сиренето, брашното Повечето плодове и зеленчуци на борсите се продават с увеличение Времето днес ще ни ошашави, ето какво да очакваме в неделя Прогноза за неделя - 12 май 2024 г. 
24-годишен и небинарен: Този певец спечели "Евровизия" Конкурсът премина под сянката на протести заради участието на Израел Знаците, че всъщност вие сте проблемът във връзката Не е приятно да чуеш, че си този емоционален терорист, нали?
Кой е единственият признак, че един мъж наистина иска да е с вас По какво да разберете Навици, които имат само сродните души Те улавят своите емоции
Любовен хороскоп за 13 – 19 май Очакват ни положителни събития 4 причини косата ви да спира да расте до определена дължина Възрастта влияе върху растежа на косата
Домакините са луди по тази топ разядка по гръцки и определено има защо Крайният резултат е толкова неустоим, че със сигурност всички ще питат за рецептата и ще ви споменават само с добро Откриха напитката еликсир на дълголетието Ежедневната му употреба е превенция и срещу куп опасни болести
Най-странните правила на дворцовия етикет в кралското семейство Списъкът със сложни правила за жените е малко по-дълъг, отколкото за мъжете Джулиана Гани: Не ме е срам, че имах двойки в училище, за да бъда стриптийзьорка! В началото на кариерата си като Мис Силикон Джулиана не криеше, че се е събличала за пари