Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Къде се намира България по газови запаси в Европа

Ключови думи: българия, газови запаси, европа

България е сред петте европейски страни с най-ниски нива на запълненост на подземните газохранилища (ПГХ) – с ниво на запълненост 61,74%, заедно с Латвия (49,7%), Унгария (62,52%), Австрия (66,86 %) и Румъния (73,5%). Това сочат данни на Gas Infrastructure Europe (GIE).

Запасите от газ в европейските подземни газохранилища (ПГХ) през август са надхвърлили целевото ниво от 80% за предстоящия отоплителен сезон. В същото време вносът на втечнен природен газ в Европа е спаднал с 14% през миналия месец в сравнение с юли, но все пак е достигнал рекордно високи стойности през август.

По данни на GIE през август европейските газови хранилища са увеличили обема си с 13 млрд. куб. м, което е третият най-голям обем за този месец от 2011 г. насам. Изтеглянето на газ от хранилищата е най-ниското от 2017 г. насам - едва 0,85 млрд. куб. м.

Към 31 август резервите за съхранение на газ в Европа са нараснали до 80,35%, което е с 0,3 процентни пункта над средната стойност за последните пет години към тази дата. В момента в тях се съхраняват около 86,5 млрд. куб. м газ. По-рано държавите-членки на ЕС, се ангажираха да запълнят своите хранилища поне на 80 процента до зимата на 2022-2023 г. и на 90 процента за всички следващи зими. През 2021 г. максималното ниво на запълване на хранилищата е наблюдавано на 21 октомври с малко над 83 млрд. куб. м (77,28%).

Най-високи нива на запълване на хранилищата се наблюдават в Португалия и Полша (нива на запасите съответно 100% и 99,3%). Франция (91,89%), Швеция (90,8%) и Дания (94,62%) също са сред лидерите по отношение на нивото на резервите. Германия има 84,26%, Италия - 82,56%, Испания - 84,71%, Нидерландия - 77,78%, Чехия - 82,12%, Белгия - 89,12% и Словакия - 75,01%. Петте европейски държави с най-ниски нива на запълненост на ПГХ са Латвия (49,7%), България (61,74%), Унгария (62,52%), Австрия (66,86 %) и Румъния (73,5%).

Капацитетът на хранилищата се запълва с високи темпове, главно поради закупуването на втечнен природен газ (LNG) на сегашните свръхвисоки цени на фона на намаляващите доставки от Русия. През юни средната цена на газа в Европа е била около 240 долара за 1000 куб. м, през юли - около 850, а през август - вече 215 долара за 1000 куб. м. В пика си цената на газа достигна 3541 долара за първи път от началото на март, с което се доближи до исторически рекорд - на 7 март 2022 г. борсовата цена е била почти 3900 долара.

Ново краткосрочно спиране на "Северен поток" обаче ще увеличи затрудненията на Европа през септември - доставките на газ са напълно преустановени от нощта на 31 август до нощта на 3 септември поради ремонт на единствения останал компресорен блок, който все още е в експлоатация. След приключване на работата и техническо обезвреждане на съоръжението преносът на газ ще бъде възстановен до 33 милиона кубически метра на ден.

Освен това през септември европейските страни ще се сблъскат със значителен спад в износа на газ от Норвегия поради големия брой планирани годишни ремонти на находищата и газопреносната инфраструктура на страната. През август доставките се запазиха на ниво между 300 и 330 милиона кубически метра газ на ден. Най-голямото единично изчерпване на норвежкия капацитет е планирано за 8 септември, като по данни на Gassco няма да са налични около 185 млн. куб. м дневно. На 7 септември няма да бъдат достъпни 165 млн. куб. м на ден, на 9 септември - 161 млн. куб. м, а на 10 септември - 168 млн. куб. м на ден. Възстановяването на доставките от Норвегия за Европа може да се очаква едва в края на септември.

Доставките на втечнен природен газ (LNG) от терминалите за Европа през август са били рекордни за месеца - 10 млрд. куб. м. Това е повече от предишния рекорд от 7,1 млрд. куб. м през август 2019 г. Въпреки това европейските постъпления на втечнен природен газ са спаднали с почти 14% през миналия месец в сравнение с юли.

Капацитетът за регазифициране на втечнен природен газ и за по-нататъшно подаване по газопроводите в Европа сега е 64% от пиковия им капацитет.

Така рекордните доставки на втечнен природен газ през август са седмият по големина месечен рекорд за 2022 г. Едва през февруари потоците газ от терминалите за втечнен природен газ са били вторите по големина за този месец. Само за осем месеца постъпленията на втечнен природен газ от терминалите в европейската преносна система възлизат на около 84,3 млрд. куб. м. За сравнение, през същия период "Газпром" е изнесъл 82,2 млрд. куб. м газ за страни извън ЕС (включително доставките за Китай).

С рекорден внос от страните от ЕС, през 2022 г. втечненият природен газ ще бъде най-големият доставчик на газ за Европа с дял от 32%, по данни на Европейската мрежа на операторите на преносни системи (ENTSOG) от 14 август. Доставките от Северно море (основно норвежки газ) са на второ място с дял от 25 %, а доставките на газ от Изток (руски газ, украински газ и оттеглените европейски компании от украинските газохранилища) са на трето място с дял от 24%.

В същото време делът на втечнения природен газ, отчетен за август, е още по-висок - 35%, като доставките от Норвегия са 29%, а делът на доставките на руски газ е спаднал до 13%. 

7
Коментара по темата
7.
Наско Ментата
02.09.2022 21:42:19
Три,коментара,батко,сакън да не падне прашинка върху руската доставка ! Тва перачите на руски кеш сте егати тинята . Така до скоро с по 15 коментара,по комсомолски ни обяснявахте,че Италия и Германия плащали в рубли,що така само ние не искакме ! Относно "прочети тва или прчети онова",прочетете окончателното състояние - "Северен поток" е спрян напълно за неопределено време. " / в превод,до края на войната и до нови договори с отцепените се от Кремъл средноазиатски републики,за суровини които сега им се ограбват.
---Е"ах тва плащане в рубли и договори--
Аре сега пак някой кмсомолец да ни обясни с минимум три коментара,че не сме разбрали и то,по принцип трябва да сЪ разберем с русниаците,таковата ...
6.
Nikito
02.09.2022 17:34:34
Ако мислите че ей така природния газ го втечняват... необходимо е да се сгъсти с компресори на изключително високо налягане при което компресорите са многостъпални за да го достигнат и след това да се охлади поне до -11 градуса по целзий за да почне преминаването в течна фаза.Това изисква много енергия реално половината от газа отива за втечняването на другата половина за това нямам как втечнен газ да ви е по-евтин. Обратният процед течна газова фаза е лесен просто се повишава налягането както когато отворите бутилката с пропан бутан.
5.
Nikito
02.09.2022 17:21:31
Не знам дали разбирате това просто нещо което го разтеглят по телевизиите вече седмици....разберете че няма как втечнена газ да е по-евтина от газовата фаза. Ако малко помислите с тъпите си глави същата тая газова фаза за да се втечни е много енергоемък процес, след това трябва да се качи на специални танкери които да дойдат от другия край на света което също е много пари и след това течната фаза да се разтовари на специален терминал който да я обърне в газова и да я нагнети по газопровода - също струва пари. Това цялото упражнение за пренос според физиката винаги ще е по-скъпо от първоначалния продукт.
4.
Nikito
02.09.2022 16:51:22
България се намира на къна у гъза в газовите запаси, но е първа по налагане на санкции на Русия. Съответно първа изяде дървото, но сметката ще я плащаме а Киро ще си бара Лена по гъзлето. Като си американска подлога няма много варианти особенно като искаш да се подмажеш, но хората които гласуваха за Киро тъпото от Харвард сега ще носят отговорността тази зима за безумната инфлация на вс енергийни суровини и следствията от тях. Но хората са с канадски паспорти и милионери дреме им за нас ама много слабо им дреме...
3.
Хаха
02.09.2022 15:58:20
Флегмен,защо не пишете нищо за затворените ,,Деги,,?
2.
Наско Ментата
02.09.2022 15:49:55
Къде се намира България по търпимост към малоумни е точният въпрос мисля.
Обеснявам веднага - по БТВ с цифри и таблици ни разказват : “ ..и ако бяхме препродали седемте танкера без слотове,без усложнения печалбата би била над един милиард . Разбира се,зимата,при криза прогнозираната печалба би скочила няколкократно . “
Значи,викам си ,някой е малоумен ! Или който отказа въпросните кораби,или който го е назначил,или който ги търпи.
1.
Въй
02.09.2022 15:48:13
Как да са ни пълни хранилищата когато при ПП продавахме газ от Чирен на Румъния? Някакви среднощни сделки бяха. Всички в Европа купуваха и съхраняваха, а ние хитреците продавахме газ. На европейците вече не им трябва Газпром, днес цените паднаха драматично, само ние подсмърчаме.
  Добави Коментар
Даинел Смилов: Отвръщението към всички в политиката е голямо ПП нямат опит да бъдат опозиция, дори не направиха силен критичен анализ, за разлика от ДБ, каза политологът Кирил Петков: Без нас Борисов не може да стане премиер На това се надявал лидерът на ГЕРБ преди изборите 
Пияна съдийка буйства в РПУ във Варна, закопчаха я Магистратката влязла и започнала да се саморазправя с униформените Грабвай 5 патладжана и пакетче кайма, защото те чака най-голямата турска вкусотия Пълнените патладжани по тази технология са сочни, ароматни и разкошни на вкус
Безплатни прегледи за туберкулоза в цялата страна от 17 до 21 юни Инициативата се реализира от 2009 г. съвместно с Регионалните здравни инспекции Не вярвайте на тези 3 зодии, те никога не спазват обещания си! Каквито и бъде изречено от тях, то едва ли ще се превърне в реалност
Намериха човешки кости и останки от ковчег при изкоп край строеж Спряха временно строежа България се подготвя да достави още излишно военно оборудване на Украйна Това заяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов
Леля Поли най-накрая се пречупи да ми даде рецептата за тези чудни кюфтета Стават хрупкави отгоре и с чудесен и наситен вкус отвътре Решетката на фурната ще заблести като нова, направите ли това Събрахме за вас пет начина, благодарение на които натрупваната с години мръсотия никога повече няма да ви притеснява
Самотата за кратък период води до здравословни проблеми Проблемите включват и обща умора, главоболие и гадене „Ел Ниньо” приключи, ред е на „Ла Ниня” През изминалата година бяха регистрирани рекордни температури