Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Почти 41,5 млрд. евро е външният дълг на България

Ключови думи: бнб, външен дълг, брутен вътрешен продукт

Брутният външен дълг на страната в края на юни 2022 г. възлиза на почти 41,5 млрд. евро (52,5 на сто от прогнозния Брутен вътрешен продукт - БВП), което е с над 1,6 млрд. евро (4,1 на сто) повече в сравнение с края на юни 2021 г., съобщава Българската народна банка.

В края на юни краткосрочните задължения са над 8 млрд. евро (19,4 на сто от брутния дълг, 10,2 на сто от БВП) и се
увеличават с над 1,9 млрд. евро (30,8 на сто) на годишна база. Дългосрочните задължения възлизат на повече от 33,4 млрд. евро (80,6 на сто от брутния дълг, 42,3 на сто от БВП), като се понижават с 253,7 млн. евро (0,8 на сто) спрямо средата на 2021 година.

Брутният външен дълг на сектор "Държавно управление" в края на юни 2022 г. е над 7 млрд. евро (8,9 на сто от БВП). На годишна база той намалява с 1,33 млрд. евро (15,9 на сто), допълват от БНБЛ.

Външните задължения на Централната банка са над  2,1 млрд. евро (2,7 на сто от БВП). Те се повишават с 1,271 млрд. евро (153,2 на сто) спрямо края на юни 2021 г.

Външните задължения на сектор "Други парични финансови институции" са 5,6 млрд. евро (7,1 на сто от БВП). Те се увеличават на годишна основа с 1,4 млрд. евро (33,8 на сто).

Външните задължения на "Други сектори" са над 13 млрд. евро (16,5 на сто от БВП). Те нарастват с 582,7 млн. евро (4,7 на сто) спрямо същия месец на миналата година.

Вътрешнофирменото кредитиране е в размер на 13,7 млрд. евро (17,3 на сто от БВП) в средата на 2022 г., което е с 296 млн. евро (2,1 на сто) по-малко в сравнение с края на юни 2021 г. Вътрешнофирменото кредитиране е с най-значителен дял в структурата на външния дълг - 33 на сто към края на юни 2022 г., при 35,1 на сто година по-рано.

 БТА

4
Коментара по темата
4.
До 2
30.08.2022 21:03:59
Сега ти провери колко дължи всеки китаец и колко дължи всеки българин, като разделиш държавните дългове на населението, което ще ги изплаща.
3.
_nib_
30.08.2022 18:36:36
Това са общи приказки...
Почвате през 1989-та дългът е еди колко си...
През Виденов е 0.Но на мръсният ямериканец не му трябва независима страна която няма дългове и с помоща на борсука-престъпник костов скриват зърното и свалят правителството...
И почвате да изброявате кое правителство с колко е задлъжнявало за сметка на всеки един българин.
2.
do 1
30.08.2022 17:41:32
Дългът е хубаво нещо в макроикономиката. Докато в микро икономиката и личните финанси не е. От тук идва и неразбирането на дълга. Докато неуките взимат дълг да си платят сметките или за апартамент... останалите теглят дълг за да закупят още оборудване, техника или по-просто казано за да повишат работоспособността си и в края на краищата икономиката като цяло така нараства. Инвестициите се правят не със собствен капитал а с изтеглен дълг. Който не ми вярва да провери дълга на комунистически Китай примерно.
1.
Даааа
30.08.2022 16:35:36
"Благодарим" ви демократи! "Благодарим" горещо и на вашите избиратели, а също и на цялата ви женска рода!
  Добави Коментар
След срещата Тръмп-Зеленски: Идва ли краят на войната в Украйна? Лидерите на Г-7 приветстваха споразумението между САЩ и Иран Спад на еуфорията: Цените на селските и извънградските имоти се успокоиха Ръстът на стойностите преминава към умерени едноцифрени нива на фона на засиленото участие на банковото финансиране
Защо Турция не е получила покана за срещата на върха на Г-7 в Париж Хакан Фидан потвърди липсата на покана на пресконференция в Москва DeepSeek вече е най-скъпият старпът в Китай в областта на AI Всички инвеститори, с изключение на Националния инвестиционен фонд, не са инвестирали директно в DeepSeek
Националната следствена служба с нов директор Мариан Маринов е избран за и.ф. директор Шок за зрителите: Игри на волята с нова водеща, Ралица Паскалева е аут Ивет Лалова ще се присъедини към водещия Павел Николов
Тежка катастрофа край Якоруда, трима са ранени, а двама загинаха Челният сблъсък е бил между Опел и товарен автомобил Три зодии постигат заветните си мечти до няколко дни Неочаквана идея може да промени плановете и да даде мощен тласък към ново начало
Заради шума, наподобяващ атака с дрон, забраняват движението на скутери и АТВ-та през нощта Специфичният шум от леките превозни средства затруднява работата на системите за противовъздушна отбрана в Крим 28 студенти завършиха новото издание на Vivacom Техническа академия, половината от тях вече са стажанти в компанията От създаването на Vivacom Техническа академия до момента през програмата са преминали над 350 участници
Инфлацията в Гърция лишава близо половината граждани от лятна почивка през тази година Проучване на социологическата агенция отчита сериозно влошаване на жизнения стандарт и затруднения при покриването на транспортните и жилищните разходи Официално: Замразиха депутатските заплати на малко над 4200 евро Народните представители гласуваха със 193 гласа "За", без "против" и "въздържали се"