Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Диня или пъпеш – кой плод е по-полезен

Ключови думи: диня, пъпеш, полезен плод, здраве

Изборът между диня и пъпеш може да се окаже доста труден. Елена Соломатина, доктор по диетология и кандидат на медицинските науки, разказва в интервюто си за радио Sputnik какви са полезните свойства на всяко от тези летни лакомства.

Според нея е невъзможно да се каже еднозначно кой плод е по-полезен: всеки от тях съдържа ценни за организма вещества.

"Динята има ликопен - червеният цвят на плода се дължи на този пигмент. Това е мощен антиоксидант, който предпазва организма ни от преждевременно стареене, полезен е за сърдечносъдовата система, предотвратява развитието на рак, намалява възпаленията. Пъпешът има четири пъти повече витамин С, а това е друг антиоксидант, който има противостареещ ефект и се бори с разрушителното действие на свободните радикали", обяснява диетологът.

Тя отбеляза също, че пъпешът съдържа и бета-каротин, предшественик на витамин А, който придава жълтия цвят на плода. Колкото по-наситен е цветът, толкова повече бета-каротин съдържа пъпешът.

Както пъпешът, така и динята съдържат вещества с тонизиращи свойства - продължава лекарят.

"В динята има цитрулин, аминокиселина, която понякога се продава като хранителна добавка и се използва от спортисти. Тя повишава издръжливостта, подобрява притока на кръв и предпазва мускулите от разпадане, така че динята е тоник. От друга страна, пъпешът съдържа вещества, които насърчават производството на серотонин - хормона на удоволствието", казва Соломатина.

Серотонинът, казва диетологът, е невротрансмитер и има тонизиращо действие.

И двата плода съдържат магнезий и калий, добавя тя. Калият е от съществено значение за сърцето, а магнезият укрепва кръвоносните съдове, като по този начин предотвратява високото кръвно налягане. Магнезият е от съществено значение и за костите.
Соломатина припомни ефекта на пъпеша върху храносмилането и диуретичния ефект на динята.

"Динята има повече вода, тя има диуретичен ефект, пъпешът има повече меки фибри, така че има аналгетичен ефект", каза диетологът.
 

3
Коментара по темата
3.
Каква е тая
24.08.2022 17:47:04
руска пропаганда? ;-) Джугейците веднага да спрат да ги ядат!
2.
Rando
24.08.2022 14:16:16
Редувайте ги за максимален ефект хаха и пича под мене е прав,това са зеленчуци от семейство тикви : D
1.
Кашлюк
24.08.2022 13:38:07
И динята и пъпеша са зеленчуци...
  Добави Коментар
20 признака, че сте във връзка с контролиращ партньор Знаците, по които това личи в отношенията 10 неща, които правят един мъж прекрасен партньор и съпруг Забелязва малките промени
Забавни въпроси, които да зададете на съпруга си, когато няма за какво да си говорите Ако можеше да смениш за един ден живота си с този на някой друг, кой би бил той и защо? Ботев Пловдив вдигна Купата на България, радостта е в жълто-черно на стадион "Васил Левски" Гледахме голово шоу и огромна драма на "Васил Левски"
Нова система популяризира исторически и културни забележителности на територията на община Поморие 9 причини, поради които мъжете предпочитат по-възрастни жени В наши дни виждаме все повече двойки, в които жената е по-възрастна от мъжа. На какво се дължи това
Хрупкаво и здравословно: 3 лесни рецепти за еър фрайър Юпитер преминава в Близнаци – късметът ни се усмихва Време е за промени
Защо в хонконгските небостъргачи зеят дупки Според принципите на китайското учение фън шуй тези дупки позволяват на драконите всеки ден да прелитат от планината, където живеят, към водата Тюрбан-бюрек: Турската рецепта, която кара лигите ти да потекат! Всички ще искат рецептата
3 зодии ще извадят неочакван късмет в края на май Вселената им е подготвила куп неочаквани изненади, подаръци и дори любовни признания Предците на Хомо сапиенс са ловували с бягане на дълги разстояния Книгите, посветени на праисторията, показват множество илюстрации на групи ловци, въоръжени с копия, приближаващи бавно към плячката, или обкръжили капан