Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Десетилетия след Чернобил в Бавария все още растат радиоактивни гъби

Ключови думи: радиоактивни гъби, чернобил, 36 години по-късно

На 26 април 1986 се случва най-тежката авария в историята на ядрената енергетика, а именно тази в съветската Чернобилска атомна електроцентрала.

Аварията предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в днешните Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хил. души са евакуирани от родните си места.

36 години по-късно се оказва, че в Южна Германия все още има диворастящи гъби, замърсени с радиоактивен цезий, предава vesti.bg. Това сочат данните от ново проучване на Федералната служба за радиационна защита (ФСРЗ), цитирано от ДПА.

Резултатите от него показват, че гъбите са замърсени с изотопи на цезий-137 с произход от ядрената авария в Чернобил през април 1986 година.

Изследователи на рака казват, че цезий-137 може да се натрупва в тъканите на костите и да увреди генетичния им материал.

В дългосрочен план това би могло да доведе до заболяване от рак на костите и левкемия.

Всяка година ФСРЗ изследва за наличие на изотопа диви ядливи гъби на осем места в южногерманската провинция Бавария. На някои места са били отчетени над 4000 бекерела цезий-137 на килограм гъби. Горната граница за продаваните по пазарите гъби е 600 бекерела.

Какви са рисковете за здравето?

Излагането на радиация е сравнително минимално, когато дивите гъби се консумират в нормални количества, така че и рисковете за здравето са много малки.

Все пак ръководителката на ФСРЗ Инге Паулини съветва берачите на гъби в Бавария да ги консумират в умерени количества, "за да избегнат ненужно излагане на радиация".

Аварията в Чернобил

Аварията в АЕЦ „Ленин“ става на 26 април 1986 г. Тя е считана за най-тежката в историята на ядрената енергетика. На 26 април на 4-ти реактор се провежда учение на персонала за спиране на реактора при затруднени условия, както и тестване на самозахранваща система. Това учение е продиктувано донякъде от един инцидент станал няколко години по-рано, когато израелска ракета удря иракска атомна централа, която има същия тип РБМК реактор. Имитира се авария в електропреносната мрежа на Украйна, при която реакторът и неговото управление не получават енергия от съседни електроцентрали. Въртящият се по инерция вал на турбината би трябвало да произвежда ток още няколко часа, достатъчен за собствените нужди на реактора. През това време персоналът трябва да спре реактора.

Счита се, че процедурните нарушения и конструкционните недостатъци на реактора са основната причина за инцидента. Роля играе и недостатъчната комуникация между операторите и служителите, отговарящи за безопасността.[6]

На 1 май 1986 г. Алексей Ананенко, Валерий Беспалов и Борис Баранов влизат само с акваланги, без защитно облекло на смъртоносна мисия в басейна под реактора, за да отворят ръчно крановете. Като по чудо, и тримата оцеляват, като двама от тях (Ананенко и Беспалов) през 2018 г. получават орден „За мъжество“ ІІІ степен от украинския президент Петро Порошенко. Баранов получава наградата посмъртно (умира през 2005 г.).

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Катастрофа с участието на бившия сръбски президент Няма пострадали Вижте новата пенсия за възраст и стаж От НОИ ще направят навреме преизчислението на два милиона и 40 хиляди души
МС реши: 2100 лв. е най-ниската заплата в държавните университети Министерското постановление влиза в сила със задна дата - 1 януари 2024  Издадоха акт 16 на новите спортни игрища в „Меден рудник“ (СНИМКИ) На 17 май отбелязваме Деня на българския спорт
6 житейски урока, които повечето хора игнорират Вижте кои са Цигара подпали кабелите за спектакъла "Звук и светлина" на Царевец Щетите тепърва ще се установяват
Apple вкарва ChatGPT в iPhone Какво значи това за потребителя? Марихуана цъфна в градинката пред Районно управление на МВР Семенцата от канабис случайно се появили в градинката на ченгетата
Пред очите на Пулев: Млатиха се до кръв в пандиза Топдиригентът Левон Манукян дирижира хора на затвора В Резово приключи 400-километровия пробег 1SEA Кметът на Царево, който е запален бегач в маратонската дистанция от 42 км., лично посрещна и бяга със Силвия и екипът на 1 SEA
Привикаха Кирил Петков в прокуратурата заради мелето с кола на НСО Състоянието на пострадалата жена все още е тежко, но към момента няма директна опасност за живота й Френската полиция застреля въоръжен мъж, опитал се да подпали синагога Опитал се да подпали синагога