Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Спортно списание представя непознати факти от историята на плуването в Бургас

Ключови думи: спортно списание, флагман, плуване

Неизвестен до съвсем скоро беше фактът, че първите три държавни първенства по плуване - през 1949, 1950 и 1951 година са се провели в Бургас. Досега се приемаше, че шампионатът е стартирал в началото на 60-те години край Варна.

Светлина върху този факт хвърля специализираният брой на списание „Плуване и водна топка“, който изцяло е посветен на темата „Плувните спортове в Бургас – начало и настояще“.

Списанието бе представено на пресконференция в Община Бургас, в която участваха кметът Димитър Николов, зам.-кметът Диана Саватева, Николай Кръстев и Василен Димитров от редакционния съвет на изданието.

В него на 48 страници авторите представят непознати и непубликувани информации и снимки от историята на този спорт в Бургас.

„Без басейн и само с тренировки в морето Бургас е отборен шампион на България през 1946 година“, отбелязва Николай Кръстев. Той допълва, че морският град има много и впечатляващи рекордьори в началните години на родното плуване.

Голяма част от непубликуваните факти до момента авторите събират от летописна книга, в която на ръка са добавяни поставените в плувните състезания рекорди. Информации и снимков материал предоставят различни клубове и ветерани във водните спортове.

„Бургас има най-добрата спортна база в страната за плуване и водна топка, която е развита в последното десетилетие. Има 8 плувни клуба и 3 по водна топка със знаещи и можещи треньори. Градът е имал и има личности в плувните спортове. Резултатите го доказват.“, заяви още Кръстев.

„Вижда се, че далеч във времето Бургас е имал изключително силни имена и като клубове, и като индивидуални шампиони. Тези традиции е хубаво като част от бургаското плувно самочувствие да ги предадем и на младите състезатели. Затова Община Бургас ще подпомага презентирането на тази наша спортна гордост“, каза кметът Николов.

Обмисля се идея в модерния плувен комплекс „Парк Арена ОЗК“ да се оформи специален кът, където да бъдат експонирани снимки, документи и други предмети, свързани с историята на водните спортове в Бургас.

1
Коментара по темата
1.
БРАВО
06.07.2022 15:13:33
ДАЙТЕ ИМ ПОВЕЧЕ СРЕДСТВА НЕ САМО НА ОНЕЯ ""ТОПСЕРСЕМИ ""ДЕТО ЕДИН СВЕСТЕН ТОПСЕРСЕМ НЕ СА ПРОИЗВЕЛИ САМА РЕВЪТ ЗА КИНТИ ОТ ОБЩИНСКАТА ЯСЛА!!!!!!!!!!
  Добави Коментар
Времето се обръща, зимата се завръща Сняг в планините Дневен хороскоп за 17 март 2026: Овенът да помисли за бъдещето си Девата да се довери на интуицията си
Намалете лошия холестерол с тези храни Боб, леща и ябълки може да помогнат Скалата с обръщение към украинския си двойник Иска един ден двамата да тренират заедно
Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас Те ще представят свои песни в Галерия „Богориди“ в четвъртък, а ден по-късно ще пеят и във Варна Как да приготвите перфектната пица у дома: Лесна рецепта Чудна идея за хапване, която рядко някой ще пренебрегне
Идеалният партньор според зодията - най-добрите съвпадения за всеки знак Зодиите могат да предоставят полезни насоки Как да превърнете дома си в уютен оазис на комфорт и стил: Лесни стъпки Съчетание на функционалност и естетика
Димитър Гърдев: Тръмп иска помощ дори от Китай, импийчмънтът му е обещан при провал в Иран US президентът се сблъска с нещо, което се случва при война – правиш едни планове, а се получава нещо различно, каза бившият шеф на на комисията по европейски въпроси и външна политика  Гответе като професионалист: Основни правила Професионални техники, които ще повишат вашето готварско майсторство
Официално: На 12 март в хижа "Петрохан" е забелязан дим Властите с изявление по казуса  Магнат даде 200 милиона долара за частна писта, само избрани имат достъп Предлага дискретност и лукс, дизайнът е на легенда от Формула 1