Огромен успех за България: Две титли за Боряна Калейн от финалите на Европейското първенство

Ключови думи: боряна калейн, флагман, европейско първенство, тел авив

Българската гимнастичка Боряна Калейн триумфира с два златни медала от финалите на Европейското първенство по художествена гимнастика в Тел Авив, Израел. Към отличията на лента и топка, тя добави и едно трето място на обръч, предаде БНТ.

Другата ни представителка Стилияна Николова остана без медал от финалите на отделните уреди, но за сметка на това има бронзов от многобоя.

Боряна Калейн спечели във вчерашния ден и сребърен медал в многобоя при жените, както и злато в отборната надпревара заедно със Стилияна Николова и ансамбъла.

Боряна Калейн спечели златото на топка с отлично изпълнение. Тя получи оценка 35.350 точки, като остави зад себе си София Рафаели от Италия и Дария Варфоломеев от Германия. Стилияна Николова остана на четвърто място в този финал. За нейната оценка беше подадена контестация, която беше уважена. Първоначално съдиите ѝ отредиха 33.300, а след преразглеждането получи 33.700 точки.

С отличното си изпълнение на лента Боряна Калейн се качи на най-високото място на почетната стълбичка. Състезателката на Марияна Памукова получи 34.050 точки, като остави на второ място Дария Атаманов, а на трето Ади Ася Катц. Стилияна Николова завърши четвърта. От треньорския щаб подадоха контестация за нейната оценка, но тя остана непроменена - 32.400 точки.

Боряна Калейн спечели още един медал във финала на обръч. Отборът ни подаде контестация, която не беше одобрена и оценката ѝ остана 33.900 точки. Златото на този уред е за София Рафаели от Италия с 36.000 точки, а среброто за Дария Атаманов с 34.900 точки. Другата българска представителка Стилияна Николова остана на 8-о място в този финал.

Отборът ни остана без отличие на бухалки след грешки, допуснати от двете ни състезателки. Гимнастичката на клуб „Левски Триадица“ завърши на 8-о място с 29.100 точки. Стилияна Николова се нареди пета с 32.450. Европейска шампионка на уреда е италианката София Рафаели с 34.550 точки.