Еврото - новата разделителна линия в управлението
„Има такъв народ“ продължава с обструктивните си действия в управляващата коалиция. От партията на Слави Трифонов, изглежда, се опитват да сложат бариера за приемането на страната в еврозоната.
Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов и депутатите Любомир Каримански и Ива Митева днес са внесли проекторешение във връзка с прилагането на Националния план за въвеждане на еврото.
Припомняме, че Планът бе одобрен на последното заседание на Министерския съвет (МС) в петък.
Това се случи въпреки недоволството на депутати от ИТН, изразено на брифинг в парламента няколко часа по-рано. Тогава Каримански, който преди месец и половина бе отхвърлен като кандидат за управител на БНБ от трите партньора на ИТН в управлението, обясни, че трябва да има анализ, преди да бъде одобрен Планът за еврото.
В този смисъл е и проекторешението, внесено от формацията на Слави Трифонов.
Според него, Националният план за въвеждане на еврото, приет от МС на 27 май, се прилага от деня на приемането от Народното събрание на стратегически документ – анализ на ефектите от въвеждането на единната европейска валута в Република България.
Анализът да се изготви от Министерството на финансите и БНБ, предлагат от ИТН.
Те се мотивират с „установената в 47-ото Народно събрание практика важни държавни решения да се прилагат след задълбочено обсъждане и решаване в Народното събрание“ и с други аргументи.
Припомняме, че от БСП заявиха, че техните министри са гласували против Плана за еврото.
Те се позовали на споразумението за съставяне на правителство. В него било записано, че решението ще се вземе след изготвяне на анализ от БНБ за ефектите. Такъв обаче все още нямало.
"Този анализ ни е необходим, за да преценим последиците за доходите на българите, бедността и неравенствата, както и за ефекта върху икономиката и цените", заяви министър Корнелия Нинова на заседанието на Министерския съвет, обявиха от пресцентъра на партията.
В този смисъл, възможно е БСП да удари рамо на ИТН в Народното събрание.
Това вероятно ще сторят и прокремълските радикали от „Възраждане“, които обаче разполагат със само 13 депутати.
Другите две управляващи формации - „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, са категорично „за“ влизането на България в еврозоната. Логично е те да не подкрепят ИТН.
ГЕРБ и ДПС обаче биха наклонили везните към партията на Слави Трифонов. Дори да са „за“ въвеждането на еврото, те може да се възползват от новата разделителна линия сред управляващите и да ударят рамо на вътрешната опозиция, както вече се самонаричат в ИТН.
Пък и в крайна сметка аргументите за необходимостта от предварителен анализ звучат логично.
2024 да ви е ЯКО в гъза, руски подлоги.
Дано Българите да са по-умни този път и да ги наврат на мястото им.
Аз мисля, че хората поумняват и стават по-информирани.
дс партиите герб-дпс-бсп-патреоти-вгъзраждане-атака и разни още невидяни са обречени на изчезване. Пък и рублите намаляват. ;)
Може би тогава най-накрая ще заминат за Москва.
БГ „Магнитски“ съгласуван под зоркото око на цялата власт – начело с Василев и Спецов!
Приема се закон за деноминация на всички пенсии в евро. Всички пенсионери с декларация обявяват в каква валута вече ще им се преизчислява пенсията. Който желае в евро, който желае в лева (разбира се до приемането на еврото, пенсиите се плащат в лева по курса). Правителството на България със закон приема че номинираните в евро пенсии ще бъдат гарантирани и независими от курса на лева и дори при отмяна на валутният борд ще бъдат изплащани или в евро или в лева по съответният курс.
Е тогава ще се види кой как ще гласува с парите и пенсиите си, а не да ми развява байряци и да вият за патриотизъм, като генерал Янев който е за лева, но всичките му влогове в банки са в евро.