Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

НАТО изпраща 900 военнослужещи в България

Ключови думи: НАТО, войски, войната в Украйна, Русия, войски на НАТО в България

В България ще бъдат разположени общо 900 допълнителни военнослужещи от държавите членки на НАТО, като част от новата стратегия на Алианса за подсилване на източния му фланг, в отговор на руската агресия срещу Украйна. Това стана ясно след извънредната среща на лидерите на страните от Северноатлантическия Алианс, която се проведе в четвъртък в Брюксел, пише вестник Труд.

В рамките на срещата бе утвърдено разполагането на нови четири бойни групи в България, Румъния, Словакия и Унгария. По отношение на състава на подразделенията до момента е известно, че близо 150 от военнослужещите разположени в България ще са от Великобритания. Водят се разговори и за италиански военнослужещи.

Лидерите на страните от НАТО се договориха още да окажат помощ на Украйна при атака с химическо, биологично или ядрено оръжие, както и срещу кибернападение и призовават Китай да се въздържа от намеса в конфликта в помощ на Русия.

В изявление след края на срещата ръководителите на държавите членки на НАТО призоваха Русия да приложи незабавно прекратяване на огъня в Украйна и да се включи в „заслужаващи доверие преговори”.

Лидерите на страните от Алианса също така заявиха, че НАТО „ще поддържа координиран международен натиск върху Русия” и призоваха всички държави, акцентирайки най-вече върху Китай, „да се въздържат от подкрепа на военните усилия на Русия по какъвто и да е начин и да се въздържат от всякакви действия, които помагат на Русия да заобикаля санкциите”.

Алиансът изрази загриженост „от неотдавнашни публични коментари”, направени от китайски представители, които подсилват „фалшивите разкази” на Кремъл.

Държавите членки също така се съгласиха „значително да засилят дългосрочното възпиране и отбранителна позиция” на НАТО, като информират, че допълнителни подробности ще бъдат разкрити на срещата им в Мадрид през юни.

„Тези стъпки ще бъдат подкрепени от засилени учения с повишен акцент върху колективната отбрана и оперативната съвместимост”, се казва в изявлението след срещата на НАТО.

„Никога Алиансът не е бил по-единен в осъзнаването на необходимостта от неотложни мерки за подкрепа на Украйна, за прекратяване на агресията от Русия, връщане на дипломацията, усилване на Източният фланг на НАТО”. Това заяви президентът Румен Радев след срещата на върха на НАТО в Брюксел.

„Извънредната среща е изключително важна за нашата сигурност, за хода на войната в Украйна, за бъдещето на Алианса. Единни сме в осъждането на агресията и недопустимата война. Очертаха се и важни насоки за новата стратегическа концепция на Алианса и за следващата среща в Мадрид”, каза още държавният глава.

„Една от големите цели на тази среща беше да не допуснем ескалация на конфликта извън територията на Украйна и по никакъв начин НАТО да не се намесва, за да избегнем Трета световна война”, каза президентът.
Премиерът на Великобритания Борис Джонсън заяви готовност страната му да изпрати своя рота у нас, докато министър-председателят на Италия Марио Драги също заяви готовност страната да допринесе.

България е отворена за участие, така че тази многонационална батальонна бойна група по-бързо да придобие необходимите оперативни способности, обяви Румен Радев.

Според него е необходимо „а засилим съвместните тренировки, да увеличим ситуационната осведоменост и всички да работим заедно, така че да имаме устойчив преход към дългосрочна адаптация на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса”.

В рамките на форума Румен Радев е обсъдил и охраната на българското въздушно пространство, забавянето на доставката на американските изтребители Ф-16 и поддръжката на руските МИГ-29.

Русия и Украйна размениха пленници

Контранастъпление в предградията на Киев

Руснаци и украинци размениха военнопленници през фронтовата линия в Източна Украйна. Това съобщи АФП, като цитира съобщение на украинският вицепремиер Ирина Веречук във фейсбук.

„В замяна на десет пленени окупатори си върнахме десетима наши военни”, пише в посланието на Веречук, която настоява че става въпрос за първата „реална размяна на военнопленници” с Русия от началото на нашествието на 24 февруари. Успоредно на тази новина АФП съобщава за потвърденото изпращане на 11 руски моряци спасени от граждански плавателен съд, потопен в Черно море край Одеса, разменени срещу 19 украински, държани в плен от Русия.

В сряда министерството на външните работи в Москва потвърди, че от началото на „операцията” досега са били извършени две размени на пленници, без да уточнява места, дати или брой хора от двете страни. В началото на седмицата говорителката на Кремъл по въпросите на човешките права Татяна Москалкова съобщи за обмена на девет руски пленници срещу отвлечения от „Спецназ” кмет на Мелитопол, Иван Федоров. Тази информация бе потвърдена от и от Ирина Веречук, уточнява АФП.

Информацията идва на фона на данни за забавено руско настъпление около Киев и в южните части на страната, с град Мариупол под продължаваща обсада постоянни артилерийски баражи, който според западни разузнавания е на 80% разрушен. Украинските власти съобщиха за потопен руския десантен кораб „Орск” в района на пристанището Бердянск, в Азовско море и за контранастъпление на подразделенията, отбраняващи Киев, и в частност около предградието Ирпин.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Дует от Бургас оглави „Ново 10+2“, тяхната „Хлебарка“ е на крачка от хит на месеца Втори в музикалната класация на БНТ2 са Мартина Табакова от морския град и Коцето Калки с „Търсехме щастие“ Странен въпрос втрещи мрежата: Изневяра ли е сексът с проститутка?  Не, бе - утринна зарядка е, коментира един от възмутените и съветва жертвата да потърси утеха в прегръдките на жиголо 
Разсъблече се и запали пожар Водещата на "Островът на 100-те гривни" Диляна Попова сподели, че имала едно и също гадже със сестра си няколко месеца Вкараха Андреа спешно в болница Феновете й са в потрес, надяват се да не е пипнала коронавирус
Гамени крадат гайки от джантите в Пловдив, стотици животи са застрашени Има опасност гумите да изхвърчат в движение Златка и Дънди: "Хелс Китчън" е истински ад Всеки път имахме таймер, което допълнително увеличаваше стреса, споделя бургазлийката
Съпруга се разрови в телефона на мъжа си и животът й се преобърна на 180 градуса  Не мисля, че има някакъв начин да се справим с това, признава съсипаната жена Галена по бански в скъп хотел Певицата показа и в каква топ форма е
Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент
Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана