Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пожарникари и полицаи излизат на протести срещу Бюджет 2022

Още в края на януари от "Огнеборец" реагираха остро срещу касаещите ги текстове в Бюджет 2022, според които не се предвижда увеличение на възнагражденията на служителите в МВР
Ключови думи: полицаи, огнеборци, пожарникари, протест

Протест в София на 19 февруари организира националният синдикат на пожарникарите и спасителите "Огнеборец". Причината са две - проектобюджетът на България за 2022 г. и готвените промени в структурата на МВР.

С публикация във "Фейсбук" късно снощи от "Огнеборец" съобщават, че решението е взето на заседание на управителния съвет на синдиката два дни по-рано. От една страна пожарникарите не са съгласни с текстовете в бюджета, които касаят перата "персонал" и "капиталови разходи". А от друга от УС на НСПС обосновава протеста с "неяснотата, генерирана от изказвания в медиите на политици, упражняващи се на тема реформи в МВР".

Още в края на януари от "Огнеборец" реагираха остро срещу касаещите ги текстове в Бюджет 2022, според които не се предвижда увеличение на възнагражденията на служителите в МВР. "Това само по себе си води до значително обедняване предвид галопиращата инфлация през 2021 г. и продължаващото ѝ покачване през 2022 г. За сметка на това пък са предвидени 9 млн. лв. - за карти за спорт за подобряване на физическата подготовка на служителите в МВР", изтъкнаха тогава от синдиката.

Също така от пожарникарите са против идеята на правителството за създаване на нова агенция, където да бъдат прехвърлени служителите на МВР в дирекциите "Противопожарна безопасност и защита на населението". Това на практика би означавало изваждането на огнеборците от структурата на вътрешното министерство - нещо, срещу което синдикатът е категорично против.

Планираният протест е насрочен за следващата събота на пл. "Независимост" в София - в центъра на т. нар. Триъгълник на властта между президентството, Министерския съвет и Народното събрание.

Същевременно от синдикалната федерация на служителите в МВР също обявиха, че ще протестират. Инициативите започват в сряда (16 февруари) на регионално ниво, а общият протест на този синдикат е следващата неделя (20 февруари).

В съобщение до медиите от федерацията посочват, че в предложения проектобюджет на страната не са отчетени: инфлацията, довела до ръст на цените; задълбочената диспропорция в заплащането в различни ведомства от сектор "Сигурност", довела до изоставане на служителите в МВР с 15 на сто; допълнителната натовареност на работещите в МВР с охраната на провеждани в държавата избори за представители в Народното събрание; засилващата се мигрантска криза, довела до увеличаване на ангажиментите на МВР по овладяването ѝ.

От синдиката са на мнение, че в предложения бюджет не е предвидено финансово обезпечение за изготвяне на функционален анализ на МВР в първите 6 месеца на управление, който да доведе до цялостна и нова визия за функциониране на ведомството.

9
Коментара по темата
9.
Реалист
14.02.2022 07:51:47
До 8
А ако у вас стане пожар портиерите ли ще чакаш да те спасяват?
8.
щом на някой пожарникар
13.02.2022 20:54:34
не му харесват новите правила за работа и мисли ,че ще му е тежко да работи по тях



напуска и става ПОРТИЕР някъде ,пак ще я кара лешперската
7.
Реалист
13.02.2022 20:50:05
Докато се делим по този начин ще ни шибат по отделно.
Когато народа протестира полицаите са срещу народа си, когато полицаите стачкуват, народа не ги подкрепя, а влстта се ебава с народа и полицаите по отделно.
6.
Зевс
13.02.2022 20:39:39
Над 22 000 доброволни пожарни в Германия помагат доброволно и безкористно в борбата със стихиите - пожари и други бедствия. Професионалните пожарни в страната са само малко над сто
5.
Весо
13.02.2022 19:45:32
Веднага да бъдат освободени всички пенсионери,това го няма никъде по света,хем пенсия,хем заплата-това е наглост.
4.
*********
13.02.2022 19:32:33
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
3.
бургашки
13.02.2022 19:02:50
Бургашкият пожаркомисар - в първите редици на протеста!!
2.
Станко
13.02.2022 17:54:49
Пенсионерите да направят място за млади хора!
1.
Съни
13.02.2022 17:16:12
Преди да тръгнат да протестират, всичките, дето са на двойна хранилка,първа категория и трета да вземат да напуснат… След това да ми претендират! Това бива бива ама…
  Добави Коментар
Намалете лошия холестерол с тези храни Боб, леща и ябълки може да помогнат Скалата с обръщение към украинския си двойник Иска един ден двамата да тренират заедно
Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас Те ще представят свои песни в Галерия „Богориди“ в четвъртък, а ден по-късно ще пеят и във Варна Как да приготвите перфектната пица у дома: Лесна рецепта Чудна идея за хапване, която рядко някой ще пренебрегне
Идеалният партньор според зодията - най-добрите съвпадения за всеки знак Зодиите могат да предоставят полезни насоки Как да превърнете дома си в уютен оазис на комфорт и стил: Лесни стъпки Съчетание на функционалност и естетика
Гответе като професионалист: Основни правила Професионални техники, които ще повишат вашето готварско майсторство Официално: На 12 март в хижа "Петрохан" е забелязан дим Властите с изявление по казуса 
Магнат даде 200 милиона долара за частна писта, само избрани имат достъп Предлага дискретност и лукс, дизайнът е на легенда от Формула 1 Висшата лига наложи рекордна глоба на Челси, клубът я прие Санкцията надвишава 10 милиона паунда
Министър Трайков: Геополитическата нестабилност изисква още по-координирани усилия на ЕС Служебният министър на енергетиката взе участие в заседание на Съвета на ЕС по енергетика След фиаското с ЦСКА, Александър Томаш изплува отново, ето къде е Треньорът се отдаде на фитнес