Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо пясъкът от плажа в Черноморец изчезва, а морето се превръща в блато?

Цвятко Топалов обясни, че преди да построят пристанището в Черноморец дълбокият пясък е стигал до стълбата, а сега там зее дупка и плажът е превърнат в камънак
Ключови думи: плаж Черноморец, пристанище Черноморец, кмет Черноморец, Община Созопол, Тихомир Янакиев, Георги Пинелов, Росен Деспов

Пясъкът от плажа в Черноморец изчезва, а морето се превръща в блато. Всички местни жители знаят, че това е резултат от строежа на пристанището. Имаме го вече и като писмен документ. Това каза пред бТВ кметът на морския град Росен Деспов.

„От 2020 г. си партнираме с Институт по океанология "Фритьоф Нансен" към БАН във Варна и по конкретно с екипа на доц. Николай Вълчев. Те ни дадоха становище, за да си отговорим на въпроса кой предизвика това нещо“, добави той.

През август поискахме официално от тях писмено становище и го получихме, заяви кметът на Черноморец. 

Седем години, след като бе изградено с европейски пари пристанището на Черноморец изяде буквално плажа на курортното градче, коментираха пък водещите на „Тази сутрин“. 

След реализацията на проекта, който е за 10 млн. лева, на мястото, което някога хората са наричали „дълбокият пясък“ има само голи камъни. Пясъкът е отсреща в модернизираното пристанище, разказват местните хора. 

„Връщайки се 35 години назад, мога да кажа, че нивото на плажа и на дебелия пясък бе на нивото на тази стълба. Тя опираше в пясъка“, казва Цвятко Топалов, сочейки към стълбата, под която зее пропаст след изчезването на песъчинките. 

„Отсреща бе т.нар. евин плаж. Ползваше се от много хора“, добавя той.

След като се изгради пристанището, другият бряг се заблати, а плажът ни се превърна в камънак, казват черноморци. 

През лятото бе обследван района, припомни пък кореспондентът на бТВ Лора Стаматис. 

„На въпроса какво може да се направи, за да върнем старото положение, експертите отговориха, че трябва да пуснат своите съоръжения в залива, за да направят цифров модел. Едва тогава могат да ни кажат как да върнем равновесието, което имахме“, каза кметът Деспов.

„През юли пуснаха първите съоръжения. Все още има едно останало. Утре ще дойдат да си го вземат и след обработката на данните ще могат да ни кажат какво е необходимо да се правят, за да върнем отново пясъка в западната част на ивицата“, добави той.

На въпроса какво ги е накарало да потърсят помощ от три министерства председателят на Общинския съвет в Созопол Георги Пинелов пък отговори, че още от момента на изграждане на пристанището общината не е получила никакво съдействие от държавата и затова съветниците са решили да напишат официални писма, за да потърсят експертно мнение,

Надяваме се на помощ от държавата, добави той.

Първо трябва да се направи обстойно обследване на проблема, защото е сериозен, каза пък кметът на Созопол Тихомир Янакиев.

След като бе попитан откъде ще дойдат парите за ремонта, той изтъкна, че има няколко направления. Първото е от държавата, а другото – европейски средства, които да са насочени към някаква форма на реконструкция на пристанището, поясни градоначалникът. 

„Проблемът не е само в това, че се е изтеглил пясъка, а че се получава заблатяване на дъното на плажа, което е изключително неприятно и влияе много негативно върху туристическия имидж на Черноморец“, коментира той.

„Още когато се изграждаше пристанището апелирах да бъде направено по начин, който да гарантира, че няма да се наруши екосистемата в района. Трябваше да има съоръжения под кейовата стена, които да помагат за циркулацията на водата“, подчерта Янакиев. 

След като се установи какво трябва да се направи, ще намерим източници на фиансиране, каза още той.

20
Коментара по темата
20.
Мила родна картинка
27.01.2022 09:48:09
"След катомсе установи какво трябва да се направи, ще намерим източници на финансиране". Няма какво да ги търсите, никой не е длъжен да чисти лайната след посерковци. Тези които са проектирали, тези които са правили ОВОС, тези които са давали разрешителните - те да си поемат масрафите. Ако може и т.нар. " Зелени" и Еко организации да подпомогнат, че нещо само надуват свирките по протести. Иначе всички закачили по един бадж " Гл.Експерт" и гледат от високо, ама като сгафят почват за гледат надолу и да мачкат каскета.
19.
Й.Н
27.01.2022 07:19:03
Газопровода го спряхте, искахте пристанище. Паркирайте си сега лайнерите.
18.
Петър
27.01.2022 06:07:52
За тази глупост сте си виновни сами.
Когато Ви го казваха да не го правите, Вие слушахте мафията, поминък щял да носи....
Защо не искахте становище от политическите учени от БАН преди, а не след дъжд качулка? И, нима такова становище на трябваше да го има още в зародиш? Проблема е само един, изпълнявате заръки на мафия, за които ще плащате Вие!
Махайте го, и до две години ще си възстановите плажа. Просто е
17.
само кг.Градина
26.01.2022 21:30:12
само кг.Градина
16.
Форос
26.01.2022 19:19:00
Преди години плажа също се беше свил до ивица от метър и половина. Тогава нямаше пристанище.
15.
колю
26.01.2022 17:51:29
Най виновен е проектантът. Той трябва да носи отговорност.
14.
Лелеее каква тъпота...
26.01.2022 14:01:38
Ми то още като излезе проекта беше ясно че ще спре естествената циркулация на водата в залива...Това се вижда с просто око....чудех се на акъла на черноморци защо се натискат за нещо което ще съсипе туризма...Отговора не ми се иска да го кажа....
Сега ще чакаме помощ от държавата...ама тя това сме ние ...ние ще плащаме..а прахосаните 9млн ? И пак нищо няма да се получи....ха да видим как ще го махнете сега..
13.
nov
26.01.2022 13:44:13
cernomorec ste stane kato ravda .....predstoi sarafovo i kraimorie vse morski grobista
12.
4-и
26.01.2022 13:23:39
алооо...модераторче.....що ми изтри коментара бе.....
какво нецензурно имаше...а.....
ама не ви изнася това което писах,щото е точно така......
11.
Ние
26.01.2022 13:10:22
От ГЕРБ обичаме да строим. Строим магистрали,пристанища,санираме. Въобще работим за народа. А тоя народ ни обърна гръб.
Защо бе хора?
10.
Да
26.01.2022 12:48:43
Вземе кмета е становище от ГЕРП.
В поморие пък много ни мирише пристанището
9.
Сега
26.01.2022 12:29:20
Се чудите къде е пясъка.И рИвете.
А като ядохте кИфтета при строежа на пристанището не рИвахте.
8.
Бургас
26.01.2022 11:58:03
И Райския залив преди 22г беше рай, ама сега е една клоака като целия буджак
7.
До 5
26.01.2022 11:41:36
Правилен въпрос! Ролята на тези процедури е именно превенция срещу подобни случки! Но като знам капацитета на служителите в тази служби... Не се надявайте на нищо смислено занапред! Нима очаквате човек, без никакъв опит в опазването на околната среда, учил за милиционер по соц-времената да взема адекватни решения по защита на природата и обществените интереси? Ами няма как да се случи. Останете си със здраве!
6.
Викайте пак
26.01.2022 11:15:15
Кой ще ни даде парииииии?!
5.
Има ли екооценка?
26.01.2022 11:11:00
Добре де, екооценка не се ли направи преди изграждане на съоръжението? Къде са компетентните отговорни органи - РИОСа, басейнова дирекция? Или са спали както винаги!!!!!!
4.
*********
26.01.2022 10:28:40
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
3.
Nels
26.01.2022 10:20:41
Taka stava s Evropa parite. ...
Kolko to po goliama e supata. ..
Golemi sa nepriatnostite
Kray na Sezona za Vas
2.
от алчност!!!
26.01.2022 10:15:26
АЛЧНОСТ!!
1.
окрадохте парите от европроекта за пристанището от
26.01.2022 10:14:39
и сега се чудите как да си спасите плажа, да не си загубите туристите.
пълни малоумници
  Добави Коментар
Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана
За нищо на света не съхранявайте този продукт в хладилник Някои продукти изискват специфични условия за съхранение, за да се запазят в най-доброто си състояние, както по отношение на вкус, така и по отношение на безопасност Тошко Йорданов: В ИТН няма разнобой, отдавна сме посочили, че сме за еврото Референдумът не е чрезвичайна ситуация, каквато се опитват да я изкарат част от партиите
Всеки клиент на тази голяма БГ банка да чете, за да не загуби много пари Потребителите получават в електронните си пощи мейл, в който се алармират клиентите на банката, че трябва да "актуализират" документа си за самоличност Тиктака бомба: Учени засякоха времето до пълното изчезване на живота на Земята Всъщност, колкото и да не ни се мисли за това, рано или късно всичко на Земята ще приключи
60 лева за килограм череши у нас, дори във Франция са по-евтини Трагична година за овошките, не само в района на Кюстендил, но и в страната Мръсна игра за книжки: Как спират новия контрол над шофьорските курсове Приложение трябва да ги следи, но е пълно с дефекти, заяви шефът на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев
Галена плаща 11 бона за училището на големия си син! Фолкпевицата е първият потвърден член в състава на журито в предстоящия сезон на „България търси талант“ Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна Предложението за преки преговори между Русия и Украйна на 15 май в Истанбул направи рано в неделя руският президент Владимир Путин
Без риск за здравето: Точното количество алкохол на ден Стандартната порция се изчислява по конкретен начин и е различна за мъжете и жените Синоптиците с голяма изненада за понеделник Максималните температури ще са между 16° и 21°, в София - около 18°