Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

200 000 българи се преместили да живеят в по-малък град през 2020-а

Ключови думи: къща, град, местожителство, имот, къща на село, пандемия

Увеличението на цените на имотите според националната статистика е средно около 10-11% на годишна база за големите градове, но този ръст не може да се определи като "балон". Това заявява Добромир Ганев, председател на Националното сдружение "Недвижими имоти" пред БНР.

През последните години има няколко фактора, които повлияха на пазара на имоти и ще продължат да влияят и през 2022. Единият от тях е покачването на стойностите за материалите за строителство на жилища с около 30%, като има и материали, които са се увеличили с над 100%. Това влияе и на строителството и няма как да не засегне и крайните цени на пазара, смята Ганев.

Според експерта здравна криза, ограниченията, дистанционната работа и онлайн обучението са подтикнали хората да търсят по-просторни жилища. Само за 2020 г. около 200 000 българи са сменили местоживеенето си от по-голям към по-малък град, в стремежа си да имат повече достъп до природата и по-открити пространства. Голяма част от хората се ориентират и към закупуване на второ жилище.

По данни на статистиката в повечето големи градове значителна част от покупките са със спестявания, докато тези с ипотеки са около 25 -35%, за разлика от София, където те са 50%. През последните две-три години на пазара на недвижими имоти се откроява и нова група купувачи, коментират експертите. Това са млади хора под 25-30 години, които започват първата си работа с доход много над средния за София.

Най-много се продават двустайните жилища според брокерът на недвижими имоти Пенка Митова. Някои ги търсят за инвестиции, други за жилище. Повечето са млади семейства, хора, работещи в ИТ сектора сектора или в аутсорсинг компании.

Българи, които работят в чужбина също купуват жилища, за да инвестират. Не са малко и тези от провинцията, които купуват жилища за децата си, вместо да плащат високи наеми. Има и купувачи от Гърция, които вземат жилища за децата си, които учат медицина в София. Сред купувачите на имоти от провинцията има и по-предприемчиви, които купуват и препродават на печалба. 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Голяма авария във Варна Много хора са без вода Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители
Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли
Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г.
Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“ Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе
Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде
Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда Европейски лидери заминават за Киев на безпрецедентно посещение Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна, единни са няколко държави в ЕС