Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Босна се провали, поискаха цивилизован развод на бошняци, сърби и хървати

Може би е дошло време Босна и Херцеговина да се раздели, този път дано всичко е мирно и спокойно
Ключови думи: Босна и Херцеговина, новини, Флагман, Бургас, Сърбия, Додик, Русия

"Босна и Херцеговина е "провалена" и най-доброто решение ще е "бошняците, хърватите и сърбите да се разделят по цивилизован начин". Това обяви членът на босненското президенство от сръбска страна Милорад Додик в интервю за испанския в. "Ел Мундо".

В поредния си коментар за нежизнеспособността на Босна той твърди, че страната няма да може да оцелее по същата причина, поради която се разпада и Югославия - факта, че в нея има няколко народа и че "мюсюлманите искат да създадат унитарна държава", в която да доминират.

По думите му сърбите нямало да започнат война, но трябва да се отделят, ако не могат да живеят заедно.

"Босна е единствената колония в Европа"

Броени седмици след новите санкции, наложени му от Съединените щати заради заплаха за целостта на Босна и корупция, Додик продължава с провокативните изказвания, които са неизменна част и от кампанията му за изтегляне на босненските сърби от националните институции.

Тя започна след действията на бившия върховен представител на международната общност за Босна, Валентин Инцко, криминализирал с подписа си отричането на геноцид и военни престъпления.

За Додик, който смята за нелегитимен и наследника на Инцко, Кристиан Шмид, "Ел Мундо" отбелязва, че си спомня "с известна носталгия" времената в края на 90-те години на миналия век, когато испанецът Карлос Вестендорп заема същия пост. Додик е против закона за Инцко и поиска депутатите в Баня Лука (Република Сръбска) да признаят за нищожни решенията му.

Думите на Додик срещу Босна - въпреки уверенията му, че по принцип иска да запази целостта ѝ - са по-силни дори от отправените пред сръбския "Вечерне новости" на годишнината от декларация, задвижила събитията, довели до босненската война, този месец.

Пред испанското издание обяснява, че Босна съществува само заради натиска от международната общност:"Това е експеримент на чужденци. Първото, което предлагам, е чужденците да спрат да ръководят тази страна, тъй като тя е единствената колония, която съществува в момента в Европа. Нека ни остяват да намерим консенсус, ако е възможно.", коментира Додик.

Докато напрежението не спада с месеци, редом със Запада все по-явно безпокойство изразява и Турция, която дълго пазеше мълчание, но остава важен партньор на Сараево и особено на бошняците. Евросъюзът засега не може да наложи санкции заради съпротивата от Унгария, а Русия чисто декларативно подкрепя Додик, макар босненският лидер да твърди, че поддръжката на Москва има граници.

1
Коментара по темата
1.
Рак
25.01.2022 09:26:05
Ей, тия сърби не си намериха сгодно място. Не остана държава на Балканите, от която не си поискаха парче.
  Добави Коментар
GenZ инфлуенсър си размаза колата, излезе да попее, докато другият шофьор бере душа (ВИДЕО) Видеото събра 80 хиляди лайка от негови подобни привърженици, които пишеха "евала, брат, над нещата си!" Има ли наистина завещание от Ивайло Калушев за младежите от "Петрохан" Майката на Ивайло наследява хижата "Петрохан"
Румен Радев и ПБ се захващат с галопиращите цени приоритетно Парите от ПВУ и съдебната реформа също са на първи план Сърбия в политиката на княз Борис-Михаил На 2 май отбелязваме паметта на светия покръстител, но какво всъщност знаем за него
Шофьор с 3,40 промила помете заграждения пред МВР-Русе Мъжът е задържан от полицията, държал се е арогантно Тони Димитрова и Ники Кънчев на шоу с надиграване и „Стани Богат“ в Сигмен Традиционният курбан за празника ще е утре
Кога технологичният напредък води до затъпяване Не трябва да се бърка лесния достъп до информация с притежаването на знания Клетки "помнят" за затлъстяването до 10 години след отслабване Краткосрочното отслабване може да не намали веднага риска от някои болести
САЩ извадиха България, но вкараха ЕС в списъка за наблюдение за онлайн пиратството През 2025 г. нашето правителство било показало "силна ангажираност" по защитата на интелектуалната собственост Петима души загинаха в самолетна катастрофа в САЩ Самолетът е летял с висока скорост преди да се разбие
Православната църква почита Свети цар Борис Покръстител, кои имена черпят? Даниил ще отслужи днес света литургия в столичния храм "Св. цар Борис" Тръмп още няма стратегия за изход от зле планираната война срещу Иран Два месеца минаха от началото на конфликта, който взриви петролните пазари и доведе света до ръба на глобална криза